EN

9.10.2023, 17:45 Wersja do druku

Cieszyn. Teatry z Polski i Słowacji nagrodzone na festiwalu Bez Granic

Sztukę „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” teatrów Łaźnia Nowa z Krakowa i Stefana Żeromskiego z Kielc nagrodziło jury głównym laurem 32. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic, który zakończył się w niedzielę wieczorem w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

„Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” / fot. Klaudyna Schubert / mat. teatru

Nagrodzony przez widzów został spektakl „Maj” bratysławskiej sceny Ludus.

Zwycięzcy zostali uhonorowani statuetkami „Złamanego szlabanu”.

Organizatorzy festiwalu poinformowali, że spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w reżyserii Mateusza Pakuły, to osobista opowieść o procesie umierania rodzica, który chorował na raka trzustki. „To też historia bezradności i wściekłości na instytucje państwa, służbę zdrowia i Kościół, które zadają chorym dodatkowe cierpienia” – podaje jury.

Widzowie najwyżej ocenili sztukę ze Słowacji „Maj”. Jest to adaptacja sceniczna poematu Karela Hynka Machy. „Utwór reprezentuje czystą formę romantyzmu w kanonie literackim oraz w estetycznym i filozoficznym nurcie myśli. Na Słowacji jest częścią klasyki podręcznikowej” – wskazali organizatorzy festiwalu.

„Maj" uzyskał maksymalną średnią ocen: 5,0. „Na drugim miejscu w ocenie publiczności znalazło się przedstawienie Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję ze średnią 4,8, a na trzecim Sen srebrny Salomei Teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy ze średnią 4,6” – głosi komunikat.

Festiwal rozpoczął się 1 października. Widzowie w Cieszynie i Czeskim Cieszynie zobaczyli 11 spektakli z Polski, Czech i Słowacji. Wydarzeniu towarzyszyły koncerty i wystawy. Zakończenie miało miejsce w niedzielę późnym wieczorem.

Festiwal Bez Granic jest sztandarową imprezą stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, wywodzącego się z demokratycznej opozycji. Jej działacze w latach 80. organizowali m.in. nielegalne spotkania opozycjonistów z Polski i Czechosłowacji.

Pomysłodawcami stworzenia festiwalu byli w 1990 r. działacze Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej Jerzy Kronhold z Cieszyna i Jakub Matl z Czeskiego Cieszyna. Pierwsza edycja festiwalu, która była poświęcona twórczości Vaclava Havla. Impreza pierwotnie nosiła nazwę „Na Granicy”. Została ona zmieniona po wejściu Polski, Czech i Słowacji do UE.

Obecnie organizatorem festiwalu są: cieszyński oddział SPCzS i czeskocieszyńskie stowarzyszenie Człowiek na Granicy.

Źródło:

PAP