EN

1.06.2023, 12:41 Wersja do druku

Cieszyn. Premiery w sezonie 2023/2024 na Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego

Szanowni Państwo, drodzy Widzowie Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego, kolejny sezon teatralny powoli zbliża się do końca, a my już przygotowaliśmy dla Was różne propozycje na następny sezon.Zapraszamy serdecznie na spotkania ze Sceną Polską w sezonie teatralnym 2023-2024. I dziękujemy, że jesteście z nami od wielu, wielu lat!

Zaproponujemy Wam w nowym sezonie pięć premier, będzie i klasycznie, i śmiesznie, i muzycznie. Kontynuować będziemy również cykl spektakli plenerowych na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie (Ondraszek, Makbet).

Już od września można będzie obejrzeć hiszpańską komedię dworską z gatunku „płaszcza i szpady” pt. „Księżniczka na opak wywrócona”. W październiku w repertuarze pojawi się słynna „Ballada dla bandyty” w reżyserii dyrektora Teatru Cieszyńskiego Petra Kracika. Nie zabraknie również klasyki polskiej – „Dziady” A. Mickiewicza w reżyserii Bogdana Kokotka. A pod koniec sezonu zaprosimy na komedię „Kogut w rosole” i komedię kryminalną „Osiem kobiet”.

Zapraszamy do Teatru Cieszyńskiego i do wszystkich miast, gdzie Scena Polska od lat prezentuje swoje przedstawienia. Zapraszamy na kolejne premiery i spektakle, i życzymy Wam wielu wspaniałych i niezapomnianych chwil spędzonych ze Sceną Polską.

„Księżniczka na opak wywrócona”
To jedna z komedii dworskich z gatunku „płaszcza i szpady”, oparta na wątku miłosnym i komicznych nieporozumieniach. Jak w każ-dym utworze tego gatunku występują tu dwie pary głównych bohaterów: księżniczka Diana
i zakochany w niej Roberto, dziedzic korony oraz dwójka prostaków – nieokrzesany ogrod-nik Perote i jego zmysłowa, lecz prymitywna żona Gileta. W tej komedii pełnej przebieranek i dwuznaczności Calderon wprowadza wciąż nowe niespodzianki sytuacyjne, zaskakujące spiętrzenia akcji i efekty komiczne.
Premiera 24.06.2023

„Ballada dla bandyty”
Balladyczna historia o miłości, zdradzie i umi-łowaniu wolności zainspirowała w latach siedemdziesiątych twórców skupionych wokół brneńskiego teatru Husa na provázku. Tak powstała w 1975 roku słynna Balada pro banditu, spektakl muzyczny, wystawiany przez wiele teatrów, popularny przede wszystkim dzięki niezapomnianym piosenkom. Autor książki Ivan Olbracht napisał epicką syntezę rzeczywistości i poezji, sięgającą do ponadczasowości i i symboliki mitu. Nie oznacza to jednak, że pomijał fakty.
Premiera: 07.10.2023

„Dziady”
„Dziady” to cykl dramatów romantycznych, wieloczęściowe dzieło, które powstawało na przestrzeni kilkunastu lat. Chronologicznie pierwsze są części II i IV (nazywane wileńsko-kowieńskimi), nieco później powstawała Dziadów cz. I zatytułowana Widowisko (ma charakter nieukończony), a w 1832 r. Mickiewicz napisał III część Dziadów (nazywanych drezdeńskimi). Elementem łączącym wszystkie części jest przeobrażający się bohater, zaprezentowany najpierw jako Upiór, potem Widmo, Gustaw, a wreszcie Gustaw-Konrad.
Premiera: 06.01.2024

„Kogut w rosole”
To opowieść o mężczyznach, którzy z dnia na dzień stają się bezrobotni, odsunięci na boczny tor. Postanawiają jednak zawalczyć o swoje miejsce w życiu i w tym celu zakładają... grupę striptizerów. Oczywiście realizacja pomysłu napotka na wiele przeszkód i trud-ności, ale równocześnie otworzy przed boha-terami nową szansę. Nowe wcielenia zmusza-ją bohaterów nie tylko do zdjęcia ubrań, ale też do obnażenia swoich kompleksów, lęków, słabości. Doskonała zabawa zagwarantowana! A i chwile refleksji się nasuną…
Premiera: 04.2024

„Osiem kobiet”
Zamożna podmiejska willa. Osiem kobiet – matka, żona, szwagierka, siostra, dwie córki, dwie pokojówki – podejrzanych jest o zabójstwo pana domu. Każda ma motyw, by zabić, każda ma też alibi. Kobiety próbują rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci, zaczynają prowadzić grę pełną zaskakujących zwrotów akcji, błyskotliwych ripost i kąśliwych uwag. Jakie emocje wyzwoli śmierć pana domu? Jakie sekrety zdemaskuje? Autor prowadzi intrygę z psychologiczną wnikliwością. To jednocześnie kryminał w typie Agaty Christie, komedia, a chwilami nawet farsa i melodramat.
Premiera: 27.04.2024

***

Teatr Cieszyński proponuje Scenie Polskiej 8 grup abonamentowych:

- 4 grupy abonamentowe w Czeskim Cieszynie

- ponadto w ramach abonamentu w województwie morawsko-śląskim spektakle w Hawierzowie, Karwinie, Orłowej i Trzyńcu

Zalety abonamentu:

- stałe miejsce na widowni ze zniżką w porównaniu do ceny biletu na spektakl

- dla emerytów i studentów dodatkowa zniżka

- rezerwacja miejsc również na następny sezon

- jeżeli spektakle wystawiane są poza Państwa miejscem zamieszkania, można skorzystać z autobusu teatralnego za opłatą

- zaproszenia w formie elektronicznej i sms 

UWAGA, NOWOŚĆ!

Abonament studencki 5 tytułów - 730 KČ

Karnet na 3 tytuły - 600 KČ

Szczegółowe informacje o karnetach i abonamentach: https://www.tdivadlo.cz/abonamenty

Źródło:

Materiał nadesłany