EN

31.07.2021, 15:28 Wersja do druku

Cieszyn. Łukasz Maciejewski z medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Podczas uroczystego otwarcia 23. Kina na Granicy w Cieszynie, Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny festiwalu po polskiej stronie, obok Łukasza Kazimierowicza i Jakuba Gajdicy – dyrektorów organizacyjnych KNG po polskiej i czeskiej stronie, otrzymali order „Zasłużonego dla Kultury Polskiej” za budowanie mostów kulturowej przyjaźni pomiędzy Polakami, Czechami i Słowakami, a także za tworzenie unikatowej marki „Kina na Granicy”.

fot. Rafał Soliński

Łukasz Maciejewski podkreśla:
Jakie to szczęście i jakie to ważne, że nawet w tych czasach, może być szlachetnie, bezinteresownie i idealistycznie. Urody uroczystości dodaje fakt, że medale wręczały nam m.in. dwie wspaniałe Gabriele – Gabriela Staszkiewicz i Gabriela Hřebačková, te dwie wyjątkowe, odważne i mądre kobiety rządzą dzisiaj polskim i czeskim Cieszynem.
„Pan jest już nasz” - szepnęła mi na ucho Pani burmistrz Staszkiewicz. Jestem, jestem.
Festiwal zaczynam uskrzydlony
”.

Podczas tegorocznej edycji Kina na Granicy można obejrzeć 136 filmów, odbędzie się dziesiątki spotkań z twórcami, 10 debat literackich, 5 koncertów i szereg innych wydarzeń towarzyszących.

Filmowymi gośćmi festiwalu są w tym roku między innymi Janusz Gajos, Tomasz Kot, Bartłomiej Topa, Grażyna Błęcka Kolska, Andrzej Chyra, Magdalena Łazarkiewicz, Janusz Zaorski, Olaf Lubaszenko, Maria Dębska, Kinga Dębska, Piotr Głowacki, Zbigniew Zamachowski, Mariusz Grzegorzek, Gabriela Muskała, Anna Smołowik, Dorota Roqueplo i wielu, wielu innych. Cieszyn w najbliższych dniach odwiedzi ponad stu artystów polskiego kina.

Przegląd Kino na Granicy to jedyna taka impreza odbywająca się na polsko-czeskiej granicy. A wszystko w pięknej sali Teatru im. Adama Mickiewicza, która zagrała kiedyś w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy. Uczestnicy festiwalu cenią sobie też możliwość żywego kontaktu z ludźmi filmu: co roku festiwal odwiedzają gwiazdy i topowi przedstawiciele środkowoeuropejskiego kina.

Wśród najbardziej oczekiwanych gości Przeglądu jest w tym roku Janusz Gajos, którego filmy zostaną pokazane w sekcji retrospektyw aktorskich. W sekcjach reżyserskich widzowie zobaczą filmy Andrzeja Żuławskiego i Miloša Formana. Ciekawie zapowiada się cykl filmów dotyczących zmarłego 10 lat temu Václava Havla, artysty i polityka, jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie Czechów. W programie znalazł się nawet jeden film w jego reżyserii - „Odejście“ z 2011 roku. Można będzie też wziąć udział w kolacji przygotowanej wg ulubionych przepisów Havla.
Serią pokazów odwołujących się do historii regionu organizatorzy uczczą też 90 lat słynnego Studia Filmowego Barrandov, nazywanego czeskim Hollywood i 30 lat Grupy Wyszehradzkiej - zrzeszenia czterech państw Europy Środkowej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier.
Widzowie festiwalu co roku uczestniczą również w spotkaniach literackich. W tym roku ich temat brzmi „Wyszehrad non fiction”. Swoją obecność na cyklu 10 debat zapowiedzieli już między innymi Wojciech Tochman, Mariusz Szczygieł, Wojciech Jagielski, Paweł Smoleński, Justyna Sobolewska i Andrzej S. Jagodziński oraz wybitni twórcy z Czech, Słowacji i Węgier.
Przeglądowi Kino na Granicy towarzyszy też tradycyjnie cykl kameralnych koncertów klubowych. Liczniejszą publiczność organizatorzy zapraszają na imprezę plenerową. 31 lipca na cieszyńskim rynku wystąpi Pablopavo i czeska grupa Jablkoň.

Organizatorzy przygotowali także coś dla dzieci. Cenione aktorki: Bożena Stachura, Jowita Budnik, Gabriela Muskała, Grażyna Błęcka – Kolska, Barbara Jonak i Magdalena Celmer przeczytają im swoje ulubione książki. Te spotkania najmłodszych z literaturą będą odbywać się codziennie w malowniczym cieszyńskim Parku Pokoju. 1 sierpnia będzie też można wziąć udział w pokazie filmu ”Czarny młyn” Mariusza Paleja – obrazu budującego pomost między osobami zdrowymi a chorymi, uczącego szacunku i empatii oraz zachęcającego do opiekowania się sobą nawzajem, tworzenia relacji opartych na trosce i zrozumieniu. Towarzyszące dorosłym dzieci wejdą na pokaz bezpłatnie.

23. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbywa się w dniach 30 lipca – 4 sierpnia 2021 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Źródło:

Materiał nadesłany