EN

23.09.2021, 09:03 Wersja do druku

Chorzów. Polska premiera musicalu o Pinokiu w Teatrze Rozrywki

Owacją na stojąco przyjęła w środę publiczność Teatru Rozrywki w Chorzowie polską premierę spektaklu "Pinokio. Il grande musicale" w reżyserii Magdaleny Piekorz. - Dawno nie byłam tak szczęśliwa – wyznała reżyserka, dziękując aktorom i współtwórcom spektaklu.

fot. mat. teatru

Musicalową wersję opowieści Carlo Collodiego zrealizowano w Chorzowie z rozmachem, a autorzy tekstu - Pierluigi Ronchetti i Saverio Marconi – zadbali o to, by na spektaklu adresowanym do dzieci nie nudzili się też ich rodzice. Autorkami polskiego przekładu są Jolanta Król i Katarzyna Zaniat.

Zaliczana do klasyki literatury dziecięcej opowieść o Pinokiu – marionetce wystruganej z drewna przez stolarza Geppetto (w tej roli Dariusz Niebudek) – porusza tematy dorastania i przekraczania przez dziecko granic oraz wystawianej często na próby miłości łączącej je z rodzicem.

Jak mówiła Magdalena Piekorz podczas konferencji prasowej poprzedzającej premierę, to spektakl o potrzebie wolności i o miłości, która zwycięża. Z kolei oklaskiwany gorąco w premierowym przedstawieniu odtwórca roli Pinokia Hubert Waljewski traktuje tę historię jako zachętę do pielęgnowania w sobie dziecka nawet w dorosłym wieku oraz praktykowania pokory wobec życia.

- Pinokio jest cały czas atakowany przez różne bodźce zewnętrzne, trochę jak współczesne dzieci, które mają i internet, i gry komputerowe, i generalnie bardzo duże tempo życia. Pinokio jest tak jak one atakowany z każdej strony i jest pytanie – czy jest w stanie ocalić siebie, ocalić swoją wrażliwość – analizowała Magdalena Piekorz. "Pinokio" to kolejny musical zrealizowany przez nią w Teatrze Rozrywki, po znakomicie przyjętym przez krytyków i publiczność "Oliverze!" Lionela Lionela Barta z 2009 r.

W trzygodzinnym spektaklu dynamiczne sceny zbiorowe przeplatają się z lirycznymi piosenkami głównych bohaterów. Autorami muzyki są Dodi Battaglia, Red Canzian i Roby Facchinetti. Piosenki napisali Stefano D’Orazio i Valerio Negrini, a na polski przełożyła je dyrektorka chorzowskiego teatru Aleksandra Gajewska.

Za choreografię odpowiadał Jakub Lewandowski, za scenografię – Dagmara Walkowicz i Dominika Żłobińska, zaś za kostiumy – Lidia Kanclerz. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem sprawuje Mateusz Walach.

"Pinocchio. Il grande musicale" miał prapremierę w roku 2003. To pierwszy oryginalny musical włoski, który zobaczyło pół miliona widzów. Zrealizowany przez Compagnia Della Rancia spektakl gościł też w Korei (2009) i Nowym Jorku (2010).

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka