EN
15.10.2021, 19:48 Wersja do druku

Chorzów. "Nowe szaty królowej" Teatru im. Stefana Batorego wracają na scenę Teatru Rozrywki

Już 22, 23, 24 października na Małej Scenie Teatru Rozrywki ponownie zobaczymy spektakl Laureatów 10. edycji Obserwatorium Artystycznego Entrée “Nowe szaty królowej” w reżyserii Katarzyny Hory.

mat. teatru

Inne aktualności

Jaka powinna być Królowa? Piękna, łaskawa, mocarna… to zdają się już oklepane frazesy. Może współczesna władczyni powinna odznaczać się zupełnie innymi cechami. Może obecnie powinna być raczej zasymilowana i przystosowana. Być może powinna odbijać w sobie wiele barw naszej skomplikowanej codzienności. Tylko czyja tak właściwie ma to być Królowa?

„Nowe Szaty Królowej” to opowieść o młodym pokoleniu zagubionym w czasach pełnych skrajności. W czasach, w których przynależność jest koniecznością, w których nie ma miejsca na nijakość, w których budząc się godzinę później niż zwykle, otwiera się oczy w zupełnie nowej rzeczywistości. Kiedy narrację współczesnego świata prowadzą masowe media, zaciera się granica między prawdą a fikcją, coraz mniej wyraźna staje się też granica moralności. W świecie medialnego szumu definicje pewnych wartości zaczynają być stawiane na nowo. Jak bardzo mogą zostać zmienione? To zależy od oglądalności.

Teatr im. Stefana Batorego - kolektyw twórczy założony w 2014 roku przez ówczesne

uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie. Dzisiaj, tworzony przez studentki wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, absolwentki Akademii Praktyk Teatralnych Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice" oraz studenta intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Siła twórcza, która pokazuje, że teatr jest przede wszystkim wspólnotą, spotkaniem i przyjaźnią. W swoich pracach chętnie wykorzystują doświadczenia zdobyte podczas kształcenia artystycznego. Sięgają po różnorakie środki artystyczne takie jak: forma, animacja przedmiotów, muzyka i pieśni wielogłosowe. W spektaklach szukają odpowiedzi na trudne pytania o otaczającą go rzeczywistość i starają się mówić o swoim pokoleniu. Teatr im. Stefana Batorego ściśle współpracuje z katowicką Fundacją #wszystkierodzajeteatru, z którą co roku realizuje autorski projekt „Kolędowanie Miejskie”, który jest formą etnoteatru dającą szansę na rozwój duchowy i umocnienie wspólnoty, zarówno tej lokalnej jak i rodzinnej.

Realizatorzy:
scenariusz i reżyseria: Katarzyna Hora
scenografia: Jan Głąb
muzyka: Katarzyna Bem
choreografia: Marta Wiśniewska
wideo: Łukasz Kurek
plakat: Magda Bremer
inspicjent: Artur Wacławek (Teatr Rozrywki w Chorzowie)
wykonanie masek: Alicja Helfojer
produkcja: Teatr Rozrywki w Chorzowie (w ramach nagrody 10. Obserwatorium Artystycznego Entrée)

obsada:
Joanna Kotowicz - Adrianna Bieżan
Marianna Skarbek - Agata Dromert,
Sandra Wieszko - Żaneta Górecka,
Magdalena Mostek - Michalina Hanzel,
Barbara Wąsik - Marta Wiśniewska,
Prezenter - Piotr Jaszczur Śnieguła.

czas trwania spektaklu: 90 minut

Projekt jest współfinansowany przez Miasto Chorzów oraz Fundację #wszystkierodzajeteatru.

Więcej informacji: www.teatr-rozrywki.pl

Źródło:

Materiał nadesłany