EN

7.08.2023, 12:08 Wersja do druku

Chorzów. Chorzowski Teatr Ogrodowy startuje 14 sierpnia

Na trzech scenach od połowy sierpnia odbędzie się tegoroczny sezon Chorzowskiego Teatru Ogrodowego. Sezon kompaktowy ale cały!

fot. mat. teatru

Najpierw małe ChTO na scenie w Skansenie: tę edycję przygotowujemy, co chcę podkreślić i z czego się bardzo cieszę, wspólnie z Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Nietypowo, bo od poniedziałku do czwartku, w dni robocze o 17:00, a w święto (Dziecinada) o 15:00 cztery spektakle dla dzieci.

Teatry ochotnicze z Bierunia, Chorzowa, Pyskowic i Ornontowic, amatorskie, czyli miłośników teatru, tworzone przez dorosłych, często dla dorosłych, stare asy i bojowi debiutanci, trzy zupełnie różne gatunkowo spektakle w pierwszy weekend. Teatry ochotnicze, czyli gramy, bo chcemy to dni od 18 do 20 sierpnia w Chorzowskim Centrum Kultury, czyli na naszej dużej scenie oraz 25 sierpnia: w Sztygarce mistrzowski finał, Kopidoł. Zamykamy 26 sierpnia Bebokami, drugim spektaklem familijnym dla całych rodzin. Do tego oczywiście wydrukujemy „Sztajgerowy Cajtung”. Tyjater kery godo trzykrotnie zabrzmi po śląsku na scenach. ChTO to typowy siedemnastolatek, ma dziury w pustych kieszeniach, ale chce mu się grać za trzech! I to na trzech scenach.

Dziękuję za wsparcie, dzięki któremu ten sezon mógł się odbyć, Samorządowi Województwa Śląskiego i Miastu Chorzów. Zapraszam!

Naczelny Ogrodnik Sergiusz Brożek

***

Repertuar:

PROGRAM

14 sierpnia (poniedziałek)
godz. 17:00
w Skansenie
TeatRyle (Poznań): Bajka o szczęściu

reżyseria i wykonanie: Mariola i Marcin Ryl-Krystianowscy
autor: Izabela Degórska
scenografia: Olga Ryl-Krystianowska
muzyka: Robert Łuczak
czas trwania: ok. 35 min

Spektakl dla dzieci od 4 roku życia.

Bajka o szczęściu to uniwersalna przypowieść o szczęściu nieustannie przez nas poszukiwanym ale niedostrzeganym w codziennym życiu oraz o przyjaźni, bez której czujemy się samotni i niepotrzebni… Ubogie, ale wesołe życie wiodą Staruszek z trójką utalentowanych zwierząt: tańczącą Myszką, śpiewającym Kogucikiem i muzykalną Świnką. W ich spokojnym, uporządkowanym świecie znienacka pojawia się dziwny Handlarz. Kusi krzykliwymi reklamami, oferując różnorodne towary. Staruszek, początkowo niezainteresowany i nieufny, ulega złudnemu urokowi kolorowych przedmiotów. Jest biedny i nie może Handlarzowi niczego zaoferować w zamian. Po kolei wymienia więc przyjaciół na pozornie magiczne rzeczy: fajkę, nożyk i zegarek. Handlarz obiecuje, że zwierzęta poznają nieznany świat rozciągający się poza ich domem.

wstęp wolny

***
15 sierpnia (wtorek)
godz. 15:00
w Skansenie
Divadlo PIKI (Pezinok, Słowacja): MuuBajka
a później Dziecinada

reżyseria: Katarína Aulitisova
na scenie: Katarína Aulitisová, L’ubomír Piktor

Słowacki teatr PIKI to prawdziwa perła wśród teatrów dla dzieci, a i nieustający popis aktorskiej pomysłowości, entuzjazmu i humoru. Niezwykle malownicze przedstawienia oparte są na dowcipnych historiach, a realizowane tak, że chciałoby się je oglądać w nieskończoność, nawet gdy jest się dorosłym. Zwłaszcza że dla dorosłych funkcjonuje w tych przedstawieniach drugie dno, dowcip absolutnie bezpieczny, bo dla maluchów nieczytelny. MuuBajka (RozKrávka) jest najlepszym przykładem wysokoenergetycznego spektaklu dla małych i dużych.

Są tu trzy cielątka (dwa starsze, niesforne, mleko ze śniadania wypluwają do starej studni i ciągle oszukują w grze w kopanego), mama krowa i tata byk, jest koza sąsiadka, chętnie wpadająca na plotki oraz kawę z mleczkiem (świeżo dojonym), są trzy małe świnki, z którymi cielątka chętnie się bawią. Ale jest i zły wilk, prawdziwy czarny (i to dosłownie czarny) charakter, który marzy o wołowince na obiad. Perypetie tej wesołej menażerii układają się w burzliwą momentami opowieść, przekomiczną i pełną nieprzewidzianych zwrotów akcji.

Wierzyć się nie chce, że całą historię można przedstawiać na tak wysokich obrotach. Katarína Aulitisová i L’ubomír Piktor nawet na sekundę nie zwalniają tempa i nie zmniejszają zaangażowania w bajkę. Zwracają się do dzieci, z każdym bohaterem przeżywają jego doświadczenia, niemal przejmują wszystkie emocje. Opowiadają bajkę, odgrywają bajkę, sami są bajkowi i jakby z innego świata, ani na moment nie wypadają z ról, nie pozwalają sobie na najmniejsze zaniedbanie, są mistrzami profesjonalizmu, a sprawiają też wrażenie, jakby sami cudownie się przy tym bawili.

PIKI to teatr, który zachwyca. Proponuje perfekcyjnie przygotowane sztuki, przemyślane w najdrobniejszych szczegółach i dopracowane pod każdym względem. Nikogo nie nudzi, nikogo nie męczy, pokazuje za to, jak powinno się tworzyć przedstawienia dla dzieci. Oferuje przygodę z teatrem na najwyższym poziomie i rozrywkę najlepszego gatunku, imponuje plastycznymi rozwiązaniami i aktorstwem. To trzeba zobaczyć. Koniecznie.

wstęp wolny

***

16 sierpnia (środa)
godz. 17:00
w Skansenie
Teatr Gry i Ludzie (Katowice): Opowieści wagantów

reżyseria: Bartosz Socha, Beata Zawiślak
na scenie: Bartosz Socha, Beata Zawiślak oraz muzyk
czas trwania: 40 minut

Spektakl dla dzieci od 3 roku życia

Trupa wędrujących lalkarzy, tytułowych wagantów, jeździ ze swoim wozem od wsi do wsi, z miasta do miasta, grając opowieści dla dzieci i dorosłych. Opowieści wagantów to próba odtworzenia średniowiecznego spektaklu lalkowego. Lalki wykonane zostały z przedmiotów codziennego użytku takich jak kosze, drewniane łyżki, puchary, miotły itp. Spektakl składa się z dwóch części będących adaptacją bajek braci Grimm. Opowieściom towarzyszy muzyka grana na żywo.

wstęp wolny

***

17 sierpnia (czwartek)
godz. 17:00
w Skansenie
Teatr Trip (Chorzów): Babroszki lecą w kosmos

scenariusz: Natalia Kubiak, Paweł Szymkowiak
muzyka: Paweł Szymkowiak
reżyseria: zespół teatru
na scenie: Justyna Kwiatkowska, Anna Bączek-Lieber, Marcin Lieber

czas trwania: ok. 55 minut

Spektakl dla dzieci od 3 roku życia.

Spektakl ten opowiada historię wesołych i żądnych przygód stworków z krainy Babroszkowo. Babroszki to mądralińska Kurkuma, wiecznie uśmiechnięty Manolo oraz ciekawska Pchełka. Mieszkają one w domach w kształcie namiotów i porozumiewają się za pomocą systemu połączonych ze sobą puszek. Pewnego dnia w główce Pchełki rodzi się pomysł podboju kosmosu. Postanawia więc wraz z Manolem odwiedzić księżyc. Podczas wyprawy czeka bohaterów wiele przygód. Spektakl ma charakter interaktywny, dzieci uczą się kosmicznego tańca „bliblibli”, pokonują złe siły dzięki swojej spostrzegawczości i pomysłowości.

wstęp wolny.

***
18 sierpnia (piątek)
godz. 19:00
w Chorzowskim Centrum Kultury
Laureat Grand Prix FARA 2023
Teatr dla Dorosłych (Bieruń): Wilijo na poziomie 650

scenariusz: Marcin Melon
reżyseria: Joanna Lorenc
scenografia: Iga Słupska
muzyka: Augustyn
na scenie: Jakub Łasicki, Sławomir Rosowski, Marian Synowiec, Janusz Watoła, Dagmara Kupczyk, Bożena Tomala, Nina Stypułkowska, Magdalena Górkiewicz

czas trwania: 70 minut

Spektakl opowiada o najdłuższym strajku podziemnym, trwającym od 14 do 28 grudnia 1981 roku w KWK Piast, strajku, którego konsekwencje poniosło wiele miejscowych rodzin górniczych. Aktorzy, wcielając się w typowych górników tamtego czasu, oddali w pełni myśli, lęki, uczucia, ale i frustracje, jakie towarzyszyły strajkującym. Wzrusza scena dziadka czytającego list wnuczka czy wspólnie odśpiewana przez górników kolęda. Przeraża opowieść Witka o internowanych skaczących z okien, chwyta za gardło rozmowa górnika z podstawioną przez SB kobietą, udającą jego żonę… a wszystko to z przejmującą muzyką, wpływającą na emocje widzów.
Piękna, ale też przejmująca to uczta dla ducha wspomnień, podróż w niedaleką historię naszego regionu, naszego miasta, naszych rodziców, dziadków: to wręcz obowiązkowa lekcja dla młodego pokolenia, młodzieży i dzieci.
Spektakl mądry, oparty na faktach, znakomicie oddający klimat panujący w kopalniach, również współczesnych.

bilety: https://www.chck.pl/chorzowski-teatr-ogrodowy-spektakl-wilio-na-poziomie-650-w-wykonaniu-teatru-dla-doroslych-z-bierunia-4183

***
19 sierpnia (sobota)
godz. 19:00
w Chorzowskim Centrum Kultury

spektakl familijny
Teatr Reduta Śląska (Chorzów): Bleee…

scenariusz: Malina Prześluga
reżyseria: Mirosław Neinert
scenografia i kostiumy: Kaja Renkas
muzyka i przygotowanie wokalne: Klaudia Rabiega
ruch sceniczny: Barbara Ducka
na scenie: aktorzy Teatru Reduta Śląska: Zofia Wleciałowska /Elżbieta Walentin, Danuta Markiewicz /Mirosława Siemierska, Brygida Hałata /Beata Makowska, Czesława Kwaśniok, Danuta Skowronek, Maria Sroka, Leokadia Niesyto, Karolina Knas, Estera Wesenfeld, Jan Migalski, Bartek Drzensla/Wiktor Ossowski, Zbigniew Rychlak, Tadeusz Michalak, Klaudiusz Keil

czas trwania: 60 minut

Familijny spektakl z piosenkami dla widzów od 5 do 100 lat. Spektakl mówiący o zwątpieniu i wierze, przełamywaniu kompleksów i odnajdywaniu piękna w sobie. Poruszający również temat przyjaźni, ekologii oraz ochrony naszej planety. Skierowany i przewidziany dla całych rodzin jest pretekstem do łączenia młodych i seniorów. To spektakl zabawny, rozśpiewany, ale przede wszystkim eksponujący treści związane z upośledzeniem i pokrzywdzeniem przez los. Przez zabawę nakłania do zmiany stosunku do istot „innych” w naszym środowisku. Prowokuje do wyciągania wniosków, że w kontaktach ważne są wartości wewnętrzne, pozytywne cechy niewidoczne na zewnątrz. Uczy pokory wobec odrzuconych i wykluczonych.

bilety: https://www.chck.pl/chorzowski-teatr-ogrodowy-spektakl-familijny-bleee-w-wykonaniu-teatru-reduta-slaska-rezyseria-miroslaw-neinert-4466

***

20 sierpnia (niedziela)
godz. 19:00
w Chorzowskim Centrum Kultury
Teatr Nie Do Wiary (Pyskowice): Testerka Miłości

scenariusz i reżyseria: Agata Przewieźlik
muzyka: Daniel Misiak
realizacja: Paulina Rekus
głos: Damian Romanik
na scenie: Żaneta Kiełczewska, Aneta Staszewska, Małgorzata Diduszko, Daniel Misiak, Julia Kamińska

czas trwania: 80 minut

Testerka Miłości to opowieść o uczuciach i namiętnościach, jakie towarzyszą nam na co dzień, ale często głęboko je ukrywamy: miłość, zazdrość, nienawiść, rozczarowanie. W tej sztuce wybuchną na scenie z ogromną siłą. Widzowie będą mięli okazje podejrzeć sekrety bohaterów i poznać pikantne szczegóły z ich życia. Wraz z nimi napawać się zwycięstwem lub poczuć gorycz porażki. Czy młody, przystojny mężczyzna może zakochać się w dużo starszej kobiecie bezinteresownie? Czy przyjaciółki pozostaną lojalne wobec siebie w obliczu rywalizacji o względy mężczyzny? Czy zranione kobiety są w stanie wybaczyć ewentualną zdradę, czy zapałają żądzą zemsty? Przekonacie się jak pokrętny może być mężczyzna zabiegający o względy kobiety i do czego zdolna jest kobieta, aby uwieść mężczyznę.

bilety: https://www.chck.pl/chorzowski-teatr-ogrodowy-spektakl-testerka-milosci-w-wykonaniu-teatru-nie-do-wiary-z-pyskowic-4467

Źródło:

Materiał nadesłany