EN
26.03.2022, 11:21 Wersja do druku

Bytom. Wielka Gala - Koncert z okazji 85.urodzin Maestro Wiesława Ochmana


FINAŁ 5. ŚLĄSKIEGO FESTIWALU OPERETKI

Fundacja Operetka Śląska wraz z Orkiestrą im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg są inicjatorami i organizatorami Śląskiego Festiwalu Operetki. Tym razem to już 5. – jubileuszowa edycja tego lubianego przez publiczność wydarzenia. Koncert Inauguracyjny Festiwalu odbył się 16 stycznia, tradycyjnie w Teatrze Ziemi Rybnickiej, natomiast Koncert Finałowy odbędzie się po raz pierwszy w Bytomiu, w Bytomskim Centrum Kultury. Zatem dołączamy do miejsc, których publiczność kocha muzykę klasyczną, a w szczególności lekką muzę, bo taką właśnie jest muzyka operetkowa.

Szykujcie się na duże wydarzenie artystyczne - 27 marca 2022 r., o godz. 18.00 zapraszamy na Finał 5. Śląskiego Festiwalu Operetki – WIELKA GALA - niezwykły KONCERT z okazji 85. URODZIN Maestro WIESŁAWA OCHMANA, którego melomanom i nikomu właściwie przedstawiać nie trzeba, a zwłaszcza bytomianom, wszak jest Honorowym Obywatelem naszego Miasta i w Bytomiu debiutował na scenie Opery jako śpiewak i reżyser.

Tego dnia usłyszymy najpiękniejsze i najbardziej lubiane arie, duety, tercety oraz fragmenty muzyczne ze światowych operetek i musicali. Nie zabraknie wspaniałych artystów, którzy podobnie jak Jego wnuk Krystian Ochman, z wyrazami szacunku i sympatii będą śpiewać dla Mistrza-solenizanta, jak i dla Państwa.

Wystąpią:

WIESŁAW OCHMAN – tenor, gospodarz wieczoru

Jan Ballarin - tenor

Ewa BIEGAS – sopran

Renata DOBOSZ – mezzosopran

Lonia DUŻY – sopran

Anita MASZCZYK – sopran

Aleksandra STOKŁOSA – sopran

Włodzimierz SKALSKI – baryton

Adam SZERSZEŃ – baryton

Feliks WIDERA – tenor

Krystian OCHMAN – vocal

ORKIESTRA im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg

Dyrygent:

Przemysław FIUGAJSKI

Kierownictwo artystyczne:

dr Sylwester Targosz-Szalonek – tenor/dyrygent

Reżyseria:

Jarosław ŚWITAŁA

Konferansjer:

Oskar ŚWITAŁA

Czas trwania: 190 minut z jedną przerwą.

ŚLĄSKI FESTIWAL OPERETKI

W ramach 5. Śląskiego Festiwalu Operetki zaplanowanych jest około 10 większych i mniejszych koncertów oraz spotkań artystycznych, między innymi w Katowicach, Chorzowie, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Wrocławiu, Trzebini, Gliwicach, Nysie i oczywiście w Bytomiu. W programie koncertów usłyszymy najpiękniejsze i najbardziej lubiane arie, duety, tercety oraz fragmenty muzyczne ze światowych operetek i musicali. Nie zabraknie wspaniałych artystów z Polski i z zagranicy. Wielu z nich Państwo znają i cenią. Śląsk to region, w którym muzyka i śpiew były zawsze nieodzowną treścią życia codziennego oraz szeroko pojętej kultury. Mimo iż teatrów operetkowych właściwie nie ma, to muzyka operetkowa jest ciągle żywa i kochana przez publiczność. Dlaczego? Po pierwsze: operetka to rodzaj bajki dla dorosłych, w której wszystko może się zdarzyć – wielka miłość, wielka fortuna, bale, maskarady, qui pro quo. A po drugie: sztuka ta jest lekka dla ucha i przyjemna w odbiorze, co niezmiennie cieszy nasze zmysły, serca i dusze. Po prostu lubimy się uśmiechać i bawić, a na widowni nie trzeba być koneserem, by znać i nucić operetkowe przeboje jak „Artystki, artystki z variete” czy „Usta milczą dusza śpiewa” albo przeboje młodszej siostry operetki– musicalu. Każdy z nas chciałby bowiem choć raz w życiu „Przetańczyć całą noc” albo „W taki piękny wieczór spotkać nieznajomą” osobę, która to nasze życie uczyni wyjątkowym.

Dzięki odwadze, konsekwencji działania Sylwestra Targosz-Szalonka, znakomitego śpiewaka–tenora, ale i aktora oraz dyrygenta została powołana Fundacja Operetka Śląska, która choć przeminęły teatry operetkowe, nie pozwoliła lekkiej Muzie odejść w zapomnienie. I jak się okazuje słusznie, gdyż kolejny już raz udaje się z powodzeniem organizować Śląski Festiwal Operetki. Sylwester Targosz–Szalonek jest również Prezesem Fundacji, którą założył, człowiekiem wielu talentów, któremu zaufało sporo znakomitych artystów. Śpiewacy, dyrygenci, tancerze – są gośćmi festiwalowych koncertów, a potem stają się ambasadorami tego jedynego na Śląsku i w kraju Festiwalu. W koncertach i spektaklach poprzednich edycji wzięli udział m.in. Aleksandra Okrasa, Anna Dytry Kałudov, Svetlana Kalinichenko, Kałudi Kałudov, Bartosz Jaśkowski, Grażyna Brodzińska, Cesare Colona, Wiesław Ochman. Festiwal to także zespoły artystyczne takie jak np.: chór kameralny Modus Vivendi Cameralis, orkiestra im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg, Filharmonia Rybnicka im. Braci Szramków, Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego. Kierownictwo muzyczne Festiwalu oparte jest na współpracy znakomitych dyrygentów, wśród których znaleźli się już: Sławomir Chrzanowski, Ruben Silva, Krzysztof Dziewięcki i Sylwester Targosz-Szalonek.

Każde wydarzenie festiwalowe to prawdziwe święto dla miłośników muzyki klasycznej, wokalno-instrumentalnej, zwłaszcza tych, którzy ogromną sympatią darzą operetkę i musical. Sylwester Targosz-Szalonek jako Prezes Fundacji wraz z dyrektorem Festiwalu dbają o najwyższy poziom wykonawczy zaproszonych artystów i zespołów. Festiwal z roku na rok się rozwija, a głównym celem organizatorów jest stworzenie, w oparciu o współpracę kilku miast województwa śląskiego i miast z województw sąsiednich- opolskiego i dolnośląskiego, znaczącego festiwalu, który stanie się jedną z najatrakcyjniejszych wizytówek kulturalnych Śląska.

Droga publiczności, my już jesteśmy pewni, że Finał 5. ŚLĄSKIEGO FESTIWALU OPERETKI to będzie prawdziwe święto dla miłośników muzyki klasycznej, wokalno-instrumentalnej.

Bilety do zakupu w kasie Bytomskiego Centrum Kultury oraz na stronie www.becek.pl

Bilet VIP (500zł): miejsce w I rzędzie na koncercie w dn. 27.03.2022; kolacja oraz spotkanie z Mistrzem, w dn. 29.03.2022

Bytomskie Centrum Kultury oraz Miasto Bytom są organizatorami tego wyjątkowego przedsięwzięcia artystycznego.

Przed koncertem prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na rzecz Ukraińców przebywających w Bytomiu. Zachęcamy do wsparcia zbiórki prowadzonej przez Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych.


Kiedy gramy?

27 marca 2022 (niedziela)

Godzina rozpoczęcia: 18:00
Źródło:

Becek online
Link do źródła