EN

16.12.2021, 15:02 Wersja do druku

Bytom. "W zawieszeniu" Moniki Wachowicz w Teatrze Rozbark

"W zawieszeniu" to solowy seans teatralny z pogranicza teatru wizualnego i fizycznego. Jest dramaturgiczną próbą zmierzenia się z tematem tabu, jakim jest choroba onkologiczna. Zaprezentuje go w piątek 17 grudnia aktorka Monika Wachowicz w Teatrze Rozbark.

Inspiracją do jego powstania były eseje Susan Sontag „Choroba jako metafora" oraz filozofia Karla Jaspersa. A zainicjowała go nieżyjąca już aktorka i animatorka Marta Paradecka, w momencie gdy doświadczyła sytuacji granicznej – choroby.

Spektakl jest epitafium dla przyjaciółki Moniki Wachowicz. Wyreżyserował go performer Arti Grabowski.

– Przez kilka miesięcy opracowywaliśmy dziennik Marty, który udostępnił nam jej mąż Tomasz Paradecki. Scenariusz pisaliśmy – można powiedzieć – na scenie. Złożyły się na niego też nasze refleksje, wspomnienia o Marcie i moich rozmów z nią – wspomina aktorka.

Powstała opowieść o walce, codziennych bitwach o godność, o cierpieniu i bólu; o oswajaniu nieuniknionego, czerpaniu radości zaklętej w okruchach naszej egzystencji oraz o nadziei.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Na granicy życia. "W zawieszeniu" Moniki Wachowicz w Teatrze Rozbark

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Katowice” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.