EN

8.12.2020, 09:12 Wersja do druku

Bytom. w Teatrze Rozbark premiera spektaklu inspirowanego powstaniami śląskimi

"PROPAGANDA.ucieleśnienie". To tytuł nowego spektaklu w choreografii Anny Piotrowskiej - dyrektorki bytomskiego Teatru Rozbark. Jego premiera odbędzie się online we wtorek 8 grudnia. Kolejny pokaz zaplanowano 9 grudnia.

Inspiracją do stworzenia przedstawienia była historia powstań śląskich i plebiscytu na Śląsku. Nie jest to jednak historyczna rekonstrukcja, twórców interesuje odpowiedź na pytanie jak ekstremalne wydarzenia sprzed wieku rezonują dzisiaj w każdym z nas.

Bohaterowie mają imiona karabinów. Nie mają narodowości, ani nie przynależą do nikogo – są ideami i narzędziami aparatu władzy. Spotykają się w miejscu, w którym konieczne jest, aby w coś wierzyć i o coś walczyć.

- W wydarzeniach z przeszłości znajdujemy dane do wykreowania własnego świata. Tworzymy nową opowieść na podstawie mechanizmów wpisanych w człowieczeństwo – mówi reżyserka i choreografka spektaklu, Anna Piotrowska.

Postacie ze spektaklu obnażają mechanizmy wojny i ścigają się w strategiach dowodzenia: wykorzystują zarówno spontaniczną samoorganizację, jak i działania taktyczne. Wytwarzają sytuacje zagrożenia, by rejestrować naturalne reakcje – ciało jest Bohaterem. Atakuje, ucieka, pamięta. Zapisuje traumatyczne historie w DNA i przekazuje je z pokolenia na pokolenie.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Premiera online spektaklu inspirowanego powstaniami śląskimi. "Propaganda.ucieleśnienie" Teatru Rozbark

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Katowice” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

MO

Wątki tematyczne