EN

8.06.2022, 10:02 Wersja do druku

Bytom. „Schulz. Performance malarsko-teatralny” w ramach Lata w Teatrze

Akcja miejska „Schulz. Performance malarsko-teatralny”, od 18 do 31 lipca w Teatrze Rozbark. Warsztaty malarskie, aktorskie, wokalne. Projekt adresowany do młodzieży uczącej się w bytomskich szkołach ponadpodstawowych (15-19 lat), zarówno młodzieży polskiej jak i ukraińskiej.

Udział w dwutygodniowych zajęciach jest bezpłatny. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Instytutu Teatralnego, im. Z. Raszewskiego, w ramach programu Lato w Teatrze.

W kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej, a przede wszystkim w kontekście napływu ludności ukraińskiej do polskich miast, w tym do Bytomia, twórczość Schulza stanie się łącznikiem. Poprzez warsztaty aktorskie, wokalne, plastyczne młodzież funkcjonująca w dwóch różnych kulturach będzie miała okazję do wyrażenia siebie poprzez działania artystyczne.

Twórczość Brunona Schulza, obywatela świata, urodzonego w Drohobyczu, teksty, grafiki, proza, szkice, wszystkie te elementy będą bazą warsztatów, na które zapraszamy bytomską młodzież ze szkół średnich. Proponowane przez nas warsztaty niosą za sobą następujące wartości edukacyjne: poznawanie kultury języka i literatury, umiejętności posługiwania się językiem angielskim czy też poznawanie tożsamości miejsca poprzez poezję.

Naszym celem jest zasymilowanie nastolatków z różnych środowisk i krajów, kładąc główny nacisk na wybrane fragmenty twórczości Brunona Schulza. Poprzez teatr – warsztat teatralny mamy zamiar stworzyć platformę wspólnej kreacji w przestrzeni Bytomia. Finałem naszej dwutygodniowej pracy będzie akcja miejska w formie performatywnego działania poprzez gest, ruch, śpiew i rap. Powstanie także mural, ubarwiając powierzchnię jednej ze ścian niedaleko siedziby Teatru Rozbark. Wszystko to w oparciu o twórczość Brunona Schulza.

Zajęcia odbywać będą się od poniedziałku 18 lipca do niedzieli 31 lipca, w godzinach 9.00-15.00. Każdego dnia młodzież będzie uczestniczyła w sześciu godzinach zegarowych warsztatów. Dla każdego uczestnika przewidziany jest poczęstunek, a także wykupione zostanie ubezpieczenie. Dla pierwszych 9 osób udział w warsztatach jest bezpłatny, dla pozostałych 6 osób koszt w zajęciach to 100 zł za osobę. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność nadesłanych zgłoszeń. 

fot. mat. teatru

Nabór uczestników zostanie otwarty 9 czerwca i będzie prowadzony do 23 czerwca lub do wyczerpania limitu miejsc. Szczegółowe informacje o projekcie udzielane są pod numerem telefonu: 32 428 13 11 lub pod adresem e-mail: [email protected]

Karta zgłoszenia i regulamin dostępne są na stronie www.teatrrozbark.pl

Projekt realizowany w ramach programu Lato w Teatrze Instytutu Teatralnego w Warszawie. Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

SYLWETKI INSTRUKTORÓW

Kamil Bończyk - absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Debiutował w spektaklu Anny Piotrowskiej „Democratic body” 
w 2015 roku. Obecnie wykładowca na Wydziale Sztuk Scenicznych, Instytutu Choreografii i Techniki Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi, jak również na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. W 2020 roku debiutował jako reżyser i choreograf w spektaklu „Czy mnie kochacie?” W swoim dorobku ma także prowadzenie zajęć warsztatowych, zarówno aktorskich jak i ruchowych czy tanecznych, oraz udział w realizacjach teatralnych, filmowych i telewizyjnych, jak i w projekcie wykorzystującym technikę motion capture. Laureat nagrody na Festiwalu SzekspirOFF 2018 w Gdańsku, za spektakl „Bless the King_nieliryczna pieśń” 2018 r.

Julia Lewandowska - absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego 
w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Absolwentka studiów licencjackich na grafice warsztatowej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Współtworzyła studencki teatr tańca współczesnego „KoInspiracja”. Występowała z Teatrem Pijana Sypialnia, Stowarzyszeniem Living Space Theatre oraz w Ośrodku Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Stypendystka Rose Bruford College of Theatre and Performance. Prowadzi działalność animacyjną – BodyVoicing. Współrealizatorka m.in. projektu pt.: Resocjalizacja poprzez kontakt ze sztuką, czyli “Zarapuj mnie Ślunsk”. Stypendystka Prezydenta Miasta Bytomia w roku 2022, swoje umiejętności rozwija w realizacji filmów artystycznych.

Daniel Zych - absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu oraz Szkoły Aktorskiej Doroty Pomykały i Danuty Owczarek „ ART-PLAY”. Twórca muzyczny pod pseudonimem DaNTe. Prowadzi w Teatrze Rozbark Radio. Nasz podcast, który ma stawać się wielowymiarową platformą wyrazu, odwołującą się do zagadnień doświadczenia śląska i śląskości: poprzez słowo i wyobraźnię, wzbogacona o aspekty szeroko pojętej cielesności połączonej z imersją dźwiękową. Daniel Zych wraz z Anną Piotrowską zapraszają na specyficzny rodzaj słuchowiska, gdzie zanurzamy się, aby odkryć coś co zostało przysypane przez piaski czasu.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne