EN
08.08.2022, 13:59 Wersja do druku

Bytom. „Romeo i Julia” zainauguruje 78. sezon artystyczny Opery Śląskiej

Z początkiem września Opera Śląska rozpocznie kolejny sezon artystyczny najsłynniejszą historią miłosną światowej literatury, czyli Romeo i Julią Charlesa Gounoda w reżyserii Michała Znanieckiego. W rolach głównych zobaczymy: Ewelinę Szybilską (Julia) i Andrzeja Lamperta (Romeo). Spektakl zostanie zaprezentowany w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej 10 września o godz. 18:00.

fot. mat. teatru

Tragiczna historia kochanków z Werony pobudza wyobraźnię kolejnych pokoleń, na deskach Opery Śląskiej zagościła w 2017 roku podbijając serca melomanów i recenzentów. Opowieść  o zwaśnionych rodach Kapuletów i Montekich, którą na język opery przełożył francuski kompozytor Charles Gounod, na bytomską scenę wprowadził Michał Znaniecki – jeden z najwybitniejszych reżyserów teatralnych i operowych, który w tym roku obchodzi 30-lecie pracy artystycznej.

„To historia o konflikcie, w którym niewinność jest uwikłana w rodzinne porachunki świata dorosłych. Stąd w spektaklu biorą też udział dzieci (mała Julia i mały Romeo). Dopóki nie są skażeni dorosłością, potrafią kochać i nie myślą o układach, wrogach, polityce. Ale życie jest inne. Zmusza nas do przejęcia ról społecznych; zemsty, lojalności, znaków rozpoznawczych tożsamości społecznej” – podkreśla reżyser, Michał Znaniecki.

Przedstawienie odnosi się do tradycji teatru elżbietańskiego, a scenografia nawiązuje do wnętrza jednego z najstarszych teatrów w Londynie – The Globe, gdzie wystawiane są sztuki Szekspira. Spektakl ciesząc się dużym zainteresowaniem wśród publiczności otrzymał jedną z najważniejszych nagród teatralnych, Złotą Maskę w kategoriach „Przedstawienie Roku 2017”, „Rola wokalno-aktorska” dla Andrzeja Lamperta i „Scenografia” dla Luigiego Scoglio. W tym roku opera Charlesa Gounoda zainaugurowała Saaremaa Opera Festival 2022, jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali w krajach bałtyckich. Estońska publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami, a wśród niej obecny był również Prezydent Estonii Alar Karis oraz Ambasador RP Grzegorz Kozłowski. We wrześniu polska publiczność będzie mogła zobaczyć Romeo i Julię na dwóch scenach, na początku miesiąca, 10 września o godz. 18:00 w ramach inauguracji sezonu artystycznego Opery Śląskiej w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej oraz 27 września
w Teatrze Śląskim w Katowicach.
Zapraszamy serdecznie na spotkania z Artystami Opery Śląskiej. Szczegóły na www.opera-slaska.pl

Źródło:

Materiał nadesłany