EN

2.12.2020, 15:39 Wersja do druku

Bytom. Premiera online "PROPAGANDA.ucieleśnienie" w Teatrze Rozbark

8 grudnia o godz. 19.00 w Teatrze Rozbark odbędzie się premiera online spektaklu "PROPAGANDA.ucieleśnienie" w choreografii Anny Piotrowskiej. Kolejny pokaz odbędzie się 9 grudnia o godz. 19.00.

mat. teatru

„Kto użyje przemocy bezwzględnie, nie szczędząc krwi, osiągnie przewagę nad nie postępującym podobnie przeciwnikiem.”

Carl von Clausewitz

Inspiracją do stworzenia spektaklu była historia powstań śląskich i plebiscytu na Śląsku. Nie jest to jednak historyczna rekonstrukcja – interesuje nas raczej odpowiedź na pytanie: jak ekstremalne wydarzenia sprzed wieku rezonują dzisiaj w każdym z nas?

Bohaterowie mają imiona karabinów. Nie mają narodowości, ani nie przynależą do nikogo – są ideami i narzędziami aparatu władzy. Spotykają się w miejscu, w którym konieczne jest, aby w coś wierzyć i o coś walczyć. Postacie obnażają mechanizmy wojny i ścigają się w strategiach dowodzenia: wykorzystują zarówno spontaniczną samoorganizację, jak i działania taktyczne. Wytwarzają sytuacje zagrożenia, by rejestrować naturalne reakcje – ciało jest Bohaterem. Atakuje, ucieka, pamięta. Zapisuje traumatyczne historie w DNA i przekazuje je z pokolenia na pokolenie.

Poznając losy rodzin śląskich, Ślązaków mówiących po polsku, Ślązaków mówiących po niemiecku, dochodzimy do wniosku, że nie istnieje historia uniwersalna. Wracamy do historii indywidualnych, które razem wcale nie tworzą jednolitego tła, ale bardzo zróżnicowany krajobraz. W wydarzeniach z przeszłości znajdujemy dane do wykreowania własnego świata, tworzymy nową opowieść na podstawie mechanizmów wpisanych w człowieczeństwo.

reżyseria i choreografia: Anna Piotrowska,

asystent reżysera: Paulina Prokopiuk,

kreacja i wykonanie: Kamil Bończyk, Joanna Brodniak, Łukasz Szleszyński, Dawid Tas, Katarzyna Zioło, Adam Zuber, Daniel Zych,

muzyka: Michał Stawiński Oberschlesien,

reżyseria światła: Pawel Murlik,

koncepcja scenograficzna i kostiumowa: Anna Piotrowska,

produkcja: Lukasz Wojtowicz,

realizacja dźwięku: Jakub Ritter,

premiera: 5 grudnia 2020 w Teatrze Rozbark w Bytomiu,

wsparcie: Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne