EN
17.05.2022, 14:58 Wersja do druku

Bytom. Parkowy Dzień Dziecka z Operą Śląską

Zapraszamy na wyjątkowy Dzień Dziecka do parku im. Franciszka Kachla w Bytomiu! Imprezę rozpoczniemy jednoaktową operą „Flis” Stanisława Moniuszki w wykonaniu zespołów artystycznych Opery Śląskiej, która pozwoli zawitać do barwnego świata zawiłych uczuć osadzonych w nadwiślańskiej scenerii. Inscenizacja plenerowa ojca opery narodowej na długi czas zapadnie w pamięci uczestników.

fot. mat. organizatora

A to dopiero początek atrakcji! W programie zaplanowano wiele występów artystycznych, miasteczko zdrowia dla dzieci, a także balet na trawie, warsztaty kreatywne oraz nauka śpiewu z bajkową wróżką. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Szczegółowy plan atrakcji:
AMFITEATR
11:00
FLIS Stanisława Moniuszki
Widowisko opowiada historię Zosi, zakochanego w niej Flisaka Franka oraz przybyłego na wieś ze stolicy- fryzjera Jakuba. Libretto w zaskakujący sposób splata ze sobą losy tej trójki bohaterów, odkrywając jednocześnie rodzinną tajemnicę...
Libretto: Stanisław Bogusławski

Minęła gwałtowna letnia burza (przedstawiona w uwerturze) i lud zebrany nad brzegiem Wisły zanosi do niebios dziękczynną modlitwę, ciesząc się, że groźny żywioł nie przyniósł żadnych poważniejszych szkód. Zosia niepokoi się bardzo o los swego ukochanego, flisaka Franka, który o tej właśnie porze płynąc galarami, mógł być narażony na wielkie niebezpieczeństwo (dumka „Ach! tyś może wśród tej burzy”). Stary żołnierz, Szostak, uspokaja Zosię dobrą nowiną: Franek zdrów i cały powraca z galarami spod Sandomierza i niebawem już tu przybędzie. Lecz na drodze miłości dwojga młodych wyrasta poważna przeszkoda, bo oto okazuje się, że Antoni przyrzekł rękę swej córki warszawskiemu fryzjerowi, Jakubowi. Daremnie stara się Szostak odwieść Jakuba od zamiaru poślubienia Zosi — lekkomyślny i wesoły, ale zarazem dość zarozumiały fryzjerczyk, przekonany o swojej wyższości nad prostym flisakiem, ani myśli ustąpić z placu (arietta „Jestem fryzjer”). Daremnie też Franek, który właśnie powrócił, błaga wraz z Zosią starego Antoniego o zmianę unieszczęśliwiającej ich oboje decyzji. Zrozpaczony, postanawia odjechać ze wsi na zawsze — oświadcza, że będzie się starał odszukać swego zaginionego brata Jakuba, który teraz jeden tylko pozostał mu na świecie. Zaintrygowany fryzjer zaczyna wypytywać Franka o rodzinne sprawy, i okazuje się, że to właśnie on jest owym zaginionym bratem młodego flisaka. Szczęśliwy z tak niespodziewanego odkrycia, Jakub chętnie rezygnuje ze swych praw do ręki Zosi.
Streszczenie libretta za: Józef Kański: Przewodnik operowy. Wyd. XI. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 2014, s. 363-364
Spektakl „Flis” wystawiany jest w ramach XV Metropolitalnego Święta Rodziny.

12:30 -17:00
Występy artystyczne:
- Spotkanie z Orkiestrą – quintetem Opery Śląskiej
- Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. L. Różyckiego w Bytomiu
- Zespół „Miechowici” z MDK Nr 1 w Bytomiu, działający w Szkole Podstawowej Nr 26
- Chór dziecięcy Opery Śląskiej
- Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 oraz Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2

POLANA PIKNIKOWA
12:00 – 17:00
MIASTECZKO ZDROWIA DLA DZIECI – Stanowiska profilaktyki prozdrowotnej m.in.: konsultacje pediatry, dietetyka, alergologa; usg tarczycy z interpretacją wyniku i ewentualnym wskazaniem do dalszej diagnostyki, pomiar BMI. Zajęcia i zabawy warsztatowe: kalambury, malowanie twarzy, robienie warkoczyków, guizy, gra w klasy na kołach sensorycznych, malowanie na macie wodnej, nauka oddychania RSA HRV Biofeedback, wspólna gimnastyka „ruch to zdrowie”. Konsultacje rodzinne z terapeutą CPU.
Organizator: Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu – Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

DODATKOWE ATRAKCJE:
- balet na trawie – prowadzenie Aneta Pająk - Cwojdzińska: godziny; 13:00, 14:00, 15:00, (czas trwania ok. 15 minut)
- bajkowa wróżka śpiewa razem z dziećmi - prowadzenie Aleksandra Stokłosa; godzina 16:00 (czas trwania ok. 30 minut)
- warsztaty kreatywne: projektowanie strojów i opowieści o powstawaniu kostiumów
   teatralnych
- tory przeszkód dla najmłodszych
- dmuchany zamek
- zabawy animacyjne

Źródło:

Materiał nadesłany