EN
28.05.2022, 09:12 Wersja do druku

Bytom. Opera Śląska wystawi balet o historii Polski z muzyką Tangerine Dream

Widowisko baletowe "Pictures of Poland”, odnoszące się do polskiej historii, wystawi premierowo 4 czerwca br. Opera Śląska. Muzyczną podstawą spektaklu jest album zespołu muzyki elektronicznej Tangerine Dream "Poland” z 1984 r.

Jak poinformowała Violetta Sudoł-Sobierajska z Opery Śląskiej, pomysłodawcą, reżyserem i choreografem widowiska jest Artur Żymełka - nagrodzony Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii "Najlepszy choreograf" oraz Złotą Maską w kategorii "Przedstawienie roku 2021" za wyreżyserowany spektakl baletowy "Sól Ziemi Czarnej".

Żymełka – zaznaczyła Sudoł-Sobierajska – przygotował widowisko odnoszące się do wartości narodowych takich, jak: wolność, solidarność, ofiarność czy duma, zabierających widzów w podróż po najciekawszych wydarzeniach narodowej historii, począwszy od powstania Państwa Polskiego, do czasów współczesnych.

"To niespotykane połączenie baletu z elektronicznym rockiem, historii ze współczesnością, legendarnego albumu grupy Tangerine Dream z wyjątkową choreografią. Baletowy teatr symboli, zbudowany na bazie najistotniejszych historycznie wydarzeń, dając możliwość śledzenia polskich losów nie pozwala się nudzić; pełni tym samym znakomite funkcje popularyzatorskie i edukacyjne" – oceniła przedstawicielka Opery Śląskiej.

Premiera widowiska odbędzie się 4 czerwca br. w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu; kolejny spektakl będzie miał miejsce 7 czerwca w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Artyści Opery Śląskiej występują obecnie na gościnnych scenach, ze względu na rozpoczęty w połowie stycznia, warty blisko 60 mln zł, remont jej siedziby. W ciągu niespełna dwóch lat przebudowane i rozbudowane zostaną scena i infrastruktura za sceną zabytkowego gmachu; placówka zostanie też dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Planowany termin zakończenia inwestycji to druga połowa 2023 r. Placówka ma wznowić działalność artystyczną na dużej scenie we własnej siedzibie pod koniec przyszłego roku.

Źródło:

PAP

Autor:

Mateusz Babak