EN

16.04.2024, 14:27 Wersja do druku

Bytom. Kwiecień w Operze Śląskiej

Najbliższe dni w Operze Śląskiej zapowiadają się intensywnie. W najbliższy weekend na deskach bytomskiego teatru wystąpi światowej sławy sopranistka Aleksandra Kurzak, zostanie zaprezentowany spektakl „Nabucco” a tydzień później w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przegląd choreograficzny „Horyzonty. Międzypokoleniowe Spotkania Baletowe” . 

mat. Opery Śląskiej

Koncert Aleksandry Kurzak

Już w najbliższą sobotę (20 kwietnia) na scenie bytomskiego teatru wystąpi Aleksandra Kurzak. Artystka regularnie występuje m.in.: w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, mediolańskiej La Scali, Operze Wiedeńskiej, Operze Paryskiej i londyńskiej Covent Garden.

Będzie to drugi koncert światowej sławy śpiewaczki w Operze Śląskiej. Poprzedni występ Maestry w listopadzie ubiegłego roku był jednym z największych wydarzeń w historii bytomskiej sceny. Aleksandra Kurzak oczarowała śląską publiczność i kilkakrotnie bisowała! Podczas sobotniego koncertu usłyszymy m.in.: utwory Rossiniego, Dvořáka, Cilei, Verdiego i Pucciniego. Artystce towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Śląskiej pod kierownictwem Tomasza Tokarczyka.

Porozmawiajmy o balecie

Zofia Rudnicka – tancerka, choreografka, aktorka, pedagożka będzie gościem spotkania Porozmawiajmy o Operze: Opera Blisko Ciebie, które odbędzie się 21 kwietnia (niedziela), o godz. 16.00. Tematem spotkanie będzie książka Rudnickiej Gerard Wilk. Tancerz.

Gerard Wilk był gwiazdą Teatru Wielkiego w Warszawie oraz najsłynniejszego w Europie zespołu Baletu XX wieku Maurice'a Bejarta. Publiczność pokochała go za role Don Basilia w Don Kichocie i księcia Alberta w Gisele, zachwycał rolą Spartakusa, grał też w filmach fabularnych. Ale cała Polska zapamiętała, jak tańczył w telewizji w duecie z Krystyną Mazurówną etiudy jazzowe do muzyki Komedy i Kurylewicza. Tańczył też w rozrywkowych programach telewizyjnych. Pojawił się w filmach Andrzeja Wajdy i Stanisława Barei. W książce Rudnicka przypomina sylwetkę tancerza i otaczający go świat. Odwiedzamy modne miejsca Warszawy lat 60. XX wieku, poznajemy ważne osoby, a potem wyruszamy w podróż po Europie. Autorka do wspomnień zaprosiła rodzinę, znajomych i współpracowników.

Nabucco z Andrzejem Dobberem

Tego samego dnia (21 kwietnia), o godz. 18.00 w będzie można zobaczyć legendarne dzieło Verdiego Nabucco z Andrzejem Dobberem w roli potężnego władcy Nabuchodonozora. Artysta podczas Festiwalu Otwarcia Sceny Wracamy do Gry w listopadzie 2023 roku celebrował jubileusz 40-lecia pracy artystycznej, a na początku tego roku dołączył do etatowych solistów Opery Śląskiej.

Z miłości do tańca

Opera Śląska od lat celebruje Międzynarodowy Dzień Tańca. Przesłaniem tego święta jest czerpanie radości z uniwersalnego charakteru tej formy sztuki, przekraczanie granic politycznych, kulturowych i etnicznych oraz łączenie ludzi przy pomocy uniwersalnego języka tańca.

W programie obchodów tego święta w Operze Śląskiej są propozycje, na które warto zwrócić szczególną uwagę. 27 i 28 kwietnia odbędzie się druga edycja przeglądu Horyzonty. Międzypokoleniowe spotkania baletowe. To jedno z najciekawszych i najważniejszych wydarzeń tanecznych na Śląsku. Tegoroczna edycja podzielona będzie na dwie części. W pierwszej części na scenie bytomskiego teatru wystąpią młodzi tancerze (laureaci przeglądu), którzy zaprezentują miniatury taneczne do muzyki polskich kompozytorów i wykonawców.

W części drugiej zatytułowanej 35 lat na scenie – Grzegorz Pajdzik ogniowo pokoleń będziemy świętować jubileusz pracy artystycznej tancerza, pedagoga tańca klasycznego, solisty i kierownika Zespołu Baletu Opery Śląskiej w Bytomiu.

Grzegorz Pajdzik jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu oraz Wyższej Szkoły Umiejętności im. Stanisława Staszica w Kielcach na kierunku taniec. Po ukończeniu szkoły baletowej rozpoczął pracę w Operze Śląskiej w Bytomiu jako koryfej baletu. Tańczył wszystkie pierwszoplanowe role w takich przedstawieniach baletowych jak: Coppelia, Dziadek do orzechów, Kopciuszek, Pan Twardowski, Królewna Śnieżka, Czar Straussa, Byczek Fernando, Piotruś i wilk, Don Kichot, Balety Tatrzańskie, Ad Montes czy Carmen. Współpracował z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Muzycznym w Gliwicach.

Jest laureatem Złotej Maski za partię Diabła w balecie Pan Twardowski Ludomira Różyckiego w reżyserii Henryka Konwińskiego, Nagrody dla młodych Twórców w Dziedzinie Kultury Województwa Śląskiego czy Nagrody im. Leny Starke za rolę w spektaklu Wujek 81. Czarna ballada.

Na tym jednak nie koniec tanecznych propozycji. 30 kwietnia Opera Śląska zaprasza do Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach na spektakl baletowy Makbet, w reżyserii i choreografii Moniki Myśliwiec.

To najnowsze widowisko baletowe, zrealizowane z wielkim rozmachem i niezapomnianymi efektami wizualnymi. Spektakl interpretuje siedemnastowieczną tragedię przez pryzmat tego, co we współczesnej twórczości tanecznej jest najbardziej aktualne. Opowiedziana tańcem historia jest uniwersalną opowieścią o potędze namiętności związanej z pragnieniem władzy. Warstwę muzyczną spektaklu stanowią utwory Giuseppe Verdiego w autorskim opracowaniu Tomasza Tokarczyka – kierownika muzycznego Opery Śląskiej. 

Międzynarodowy Dzień Tańca w Operze Śląskiej odbywa się w ramach ogólnopolskiej akcji #tańczMy, organizowanej przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.  

Więcej informacji i szczegółowy repertuar dostępne są na stronie: www.opera-slaska.pl.

 

 

 

 

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

16.04.2024