EN

22.07.2024, 15:01 Wersja do druku

Bytom. Jubileuszowy 80. Sezon Artystyczny Opery Śląskiej

fot. mat. teatru

Inauguracja i hołd dla Różyckiego

Sezon zainauguruje uroczysta gala – 80 lat muzycznych inspiracji, będąca hołdem dla bogatej historii Opery Śląskiej oraz jej wkładu w kulturę muzyczną regionu i kraju. To będzie wieczór pełen muzycznych niespodzianek. Na scenie bytomskiego teatru będzie można usłyszeć znakomitych Solistów oraz Chór, Balet i Orkiestrę Opery Śląskiej. Na to wydarzenie bytomska Opera zaprasza 14
i 15 września.

21 września odbędzie się premiera wersji koncertowej Meduzy Ludomira Różyckiego. Dzieło powstało w latach 1908-1911, jednak mimo ogromnych starań nie przetrwało do czasów współczesnych. Różycki po II wojnie światowej zrekonstruował operę. Rękopis tego niezwykłego dzieła znajduje się obecnie w Bibliotece Narodowej. W 2023 roku – z okazji 70. rocznicy śmierci Różyckiego – Opera Śląska postanowiła wydać drukiem Meduzę, co stanowi hołd dla twórczości kompozytora oraz wkładu, jaki wniósł w polską muzykę operową. Rekonstrukcja Meduzy była szczególnie trudna z uwagi na zniszczenie partytury i głosów orkiestrowych podczas powstania warszawskiego. Za podstawę do odbudowy opery posłużył szczęśliwie zachowany wyciąg fortepianowy, wydany przed wojną w Berlinie.

Makbet z muzyką Verdiego

28 września Opera Śląska zaprasza na spektakl baletowy Makbet z muzyką Giuseppe Verdiego. To wyjątkowe przedstawienie łączy w sobie magiczną choreografię z genialną muzyką Verdiego. Spektakl oferuje widzom nie tylko wspaniałe doznania muzyczne, ale również artystyczną interpretację jednej z najbardziej dramatycznych historii Szekspira. W poprzednim sezonie spektakl ten wywołał duże zainteresowanie wśród publiczności – bilety sprzedawały się w błyskawicznym tempie!

Miłość, zdrada i przeznaczenie, czyli Bal maskowy Verdiego

Tego tytułu nie mogło zabraknąć w jesiennych propozycjach Opery Śląskiej. Spektakularne dzieło, pełne emocji i dramatyzmu, zainspirowane autentycznym wydarzeniem zamachu na króla Szwecji, Gustawa III, z 1792 roku, łączy w sobie wątki sensacyjne i romantyczne. Opera przeniesie Was
w świat, gdzie stykają się ze sobą ustalone reguły i hierarchie oraz nieokiełznana natura i niewidzialne siły. Terminy spektaklu: 19 i 29 września.

Międzynarodowe zmagania wokalne

Październik to miesiąc, w którym najlepsi młodzi wokaliści operowi z całego świata spotykają się
w Bytomiu, by rywalizować o prestiżowe nagrody. 6 października w Operze Śląskiej rozpocznie się
V Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura – jeden z najważniejszych konkursów operowych w Polsce.

Opera Śląska już od dziesięcioleci jest miejscem, gdzie młodzi, utalentowani śpiewacy mogą zaprezentować swoje umiejętności i zrobić pierwszy krok na drodze do międzynarodowej kariery operowej. Warto podkreślić, że w tym roku mija 45 lat od I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura oraz 25 lat od pierwszej edycji międzynarodowej. W 2024 roku świętować będziemy także 150-tą rocznicę urodzin patrona Konkursu - Adama Didura. Obecnie trwa nabór do konkursu, na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 15 tys. euro. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 lipca 2024 roku. Więcej informacji nt. konkursu na stronie: www.adamdidur.com.

Poławiacze pereł

19 i 20 października Opera Śląska zaprasza na inscenizację Poławiaczy pereł – jednego z najpiękniejszych dzieł Georges'a Bizeta. To prawdziwe arcydzieło, które zachwyca swoją emocjonalną głębią oraz przepiękną muzyką. Bizet, znany przede wszystkim z Carmen, stworzył dzieło pełne pasji, dramatu i wzruszeń, które w pełni oddaje romantyzm i egzotykę dawnych czasów.

Coś dla najmłodszych

W repertuarze 80. Sezonu Artystycznego Opery Śląskiej nie zabraknie propozycji dla dzieci. Instytucja zaprasza na ponadczasowy magiczny balet Królewna Śnieżka. Opowieść o młodej dziewczynie o białej skórze, rumieńcach jak krew i kruczych włosach, oraz jej okrutnej, zazdrosnej macochy – czarownicy. Historia pełna napięcia, zdrady i magii, przyciąga widzów w każdym wieku. Czarująca opowieść o walce dobra ze złem przeniesiona na baletową scenę wzbogacona jest o piękną muzykę, barwne kostiumy oraz zjawiskowy taniec. Spektakle odbędą się 22, 24 i 25 października oraz 3, 5 i 6 grudnia.

Don Giovanni W.A. Mozarta

Premiera Don Giovanniego w czerwcu była ogromnym sukcesem, przyciągającym uwagę zarówno entuzjastów opery, jak i krytyków. Publiczność doceniła nie tylko świetne wykonanie muzyczne, ale również znakomitą interpretację aktorską oraz innowacyjną inscenizację. Z powodu ogromnego zainteresowania i pozytywnych recenzji, Opera Śląska postanowiła kontynuować prezentację Don Giovanniego w nadchodzącym sezonie. To doskonała okazja, aby ponownie przeżyć magię tej opery lub odkryć ją na nowo, jeśli przegapiliście premierę. Terminy spektakli: 31 października oraz 2 i 3 listopada.

Luiza Miller. Intryga i miłość

Listopad w Operze Śląskiej przyniesie polską prapremierę opery Giuseppe Verdiego. To jedno z mniej znanych, ale niezwykle głębokich dzieł Verdiego. Opowiada o tragicznych losach tytułowej bohaterki, która staje w obliczu dramatycznych wyborów między miłością a obowiązkiem. Tematyka intryg
i miłości, w połączeniu z pełną emocji muzyką Verdiego, tworzy wzruszającą opowieść o ludzkich tragediach i moralnych dylematach.Wydarzenie, które z pewnością przyciągnie miłośników opery
i wszystkich, którzy pragną odkryć nowe, fascynujące dzieło Verdiego. Premiera: 16 listopada. Pozostałe terminy: 17, 19, 22, 23, 24, 30 listopada oraz 1 grudnia.

Nabucco

W jubileuszowym sezonie nie może zabraknąć uwielbianej przez publiczność opery Giuseppe Verdiego Nabucco.W bytomskim teatrze spektakl ten zajmuje pozycję zaszczytną; jest jedną z wiodących oper w jego repertuarze. W Polsce zaszczyt odkrycia tego dzieła przypadł właśnie Operze Śląskiej. To tutaj było ono wystawiane od dnia premiery z 1983 roku i nie schodziło nawet na jeden sezon z afisza! Oparta na przekazach biblijnych historia dziejów narodu żydowskiego w niewoli babilońskiej, stała się jedną z najbardziej znanych i popularnych w historii gatunku. To obowiązkowa „lektura muzyczna" dla wszystkich miłośników sztuki operowej.

Cyganeria Pucciniego

W grudniu na scenie Opery Śląskiej zagości Cyganeria Giacoma Pucciniego. Jedna z najpiękniejszych
i najbardziej emocjonalnych oper, opowiada o losach młodych artystów w Paryżu, ich miłości, marzeniach oraz tragicznych zawirowaniach losu. Muzyka Pucciniego w Cyganerii zachwyca bogatymi, lirycznymi melodiami oraz pełnymi ekspresji arii, które już na zawsze weszły do kanonu operowego repertuaru. Spektakl będzie prezentowany na scenie Opery Śląskiej 13, 14 i 15 grudnia. To idealna okazja, by zanurzyć się w świat operowej romantyki i pasji, szczególnie w magicznym okresie świątecznym.

Cały repertuar dostępny na stronie: www.opera-slaska.pl
Źródło:

Materiał nadesłany