EN

9.09.2021, 09:30 Wersja do druku

Bytom. Inauguracja sezonu artystycznego w Teatrze Rozbark

Teatr Rozbark rozpoczyna nowy sezon 2021/2022 pod hasłem "Czas Ryby?" .

fot. mat. teatru

Zastanawiające są okoliczności i czasy, w których przychodzi nam żyć. Okres niepokoju, ciągłych wątpliwości i nieustannego zamykania ust. Zauważamy osłabienie siły demokratycznego głosu. Nas po prostu nie słyszą i nie słuchają. Czy istnieje jeszcze przestrzeń wsłuchiwania się? Przestrzeń pełna refleksji i nieoczywistych rozwiązań w miłości, tolerancji i poszanowaniu każdej i każdego. Zbyt mocno przyjmuje się powiedzenie, że “dzieci i ryby” głosu nie mają. Nasze wewnętrzne dziecko jest uwięzione. Zabrania mu się wyrażać emocji. Szklane ekrany odmawiają nam emocjonalności. Nie umiemy ze sobą żyć. Jesteśmy wciąż obok. Stajemy się rybą? Czyżby? Człowiek-ryba? Ciało bez osobowości? Bez możliwości na własną, indywidualną relację ze światem? Człowiek funkcjonujący, sprawny, a jednak w wizji z głową, która wyraźnie odcina się od ludzkiego ciała. Ciało człowieka-ryby wydaje się napięte i w ciągłej chęci, aby się wypowiedzieć. Niemożność niesie za sobą niechęć i rezygnację.

Czuję, że jako teatr mamy misję, obowiązek i narzędzia, żeby wzmacniać postawy wewnętrzne człowieka. Nie chodzi o moralizowanie i wskazywanie dróg. Chodzi, najprościej ujmując, o motywację. Pobudzanie wyobraźni, która otwiera na nas samych, wzmacniając wiarę w siebie poprzez rozumienie, tego jak świat się w nas składa. Spektakle, które proponujemy Państwu w nowym sezonie artystycznym opierają się na zgłębionej pracy z ciałem w obrębie sztuki tańca, teatru i ruchu. Intryguje nas mocna fizyczność i budowanie przestrzeni, w której emocje rozpychają się i zaskakują. Zapraszam po zgłębianie mocy własnej wyobraźni, zapraszam na dawkę energii, mocy i wzruszeń. Zapraszam na wyrywanie z piersi, na nieokiełznanie, zagubienie. Niech towarzyszy refleksja braku osamotnienia. Tkwimy we wszystkim razem. Współodczuwanie - tego musimy się wciąż uczyć, by nie obudzić się w „czasie ryby?” (Anna Piotrowska, dyrektor teatru)

Ważnym akcentem od tego sezonu jest powołanie nazwy sceny Teatru Rozbark, tj. SCENA CECHOWNIA i realizacja projektu magazynu CECHOWNIA, w którym opowiemy głównie o specyfice pracy artystycznej, wprowadzając w tajniki pracy procesowej.

Zespół aktorów-tancerzy pod dyrekcją artystyczną Anny Piotrowskiej w sezonie 2021/2022 tworzą: Kamil Bończyk, Joanna Brodniak, Alexey Torgunakov, Katarzyna Zioło. Cieszymy się również na nasz nowy zespół stażystów, który od marca br. rozwija się dzięki programowi specjalnemu, stworzonemu wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Bytomiu. Mamy nadzieję na kontynuację tak ważnej inicjatywy, jaką jest program stażowy: TEREN TAŃCA, wzmacniający m.in. relacje z absolwentami Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Naszymi stażystami są: Julia Lewandowska, Łukasz Szleszyński, Szymon Michlewicz-Sowa, Daniel Zych.

Nad rozwojem zespołu aktorów-tancerzy czuwają również m.in.: Ewa Zug (emisja głosu), Bożena Miksa (joga), Aleksandra Piotrowska-Zaręba (taniec klasyczny), a stronę rehabilitacyjną zabezpiecza firma TOTUS Fizjoterapia.

Sezon artystyczny otwieramy spektaklem kolektywu dziewczyńskiego blisko - Miry Mańki i Anny Rogóż pt.: SZEKSPIR MAKIETA. Twórczynie wraz z ekipą zespołu artystycznego zabiorą nas w świat Szekspira. Spektakl prezentowany był już z sukcesami na Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim. Cieszymy się, że spektakl zostanie zaprezentowany w październiku w Krakowie na OPEN EYES FESTIVAL (dn. 16.10.21).

W ramach 11. Nocy Teatrów Metropolii we wrześniu zapraszamy na spektakl Gemini tryptyk w chor. Anny Piotrowskiej, który będzie eksploatowany w tym sezonie i który chętnie zaprezentujemy na innych scenach. Nasze wyjazdowe spektakle otwieramy wizytą na Festiwalu Saturator Teatralny w Garwolinie.

Wypełniając misję teatru nie możemy pominąć roli edukacji, szykując ofertę zajęć, które mamy nadzieję będą dobrą propozycją wszechstronnie uwrażliwiającą i rozwijającą zainteresowanych.

Edukację w Teatrze Rozbark koordynuje Agnieszka Kłosińska. Od samego początku zajęcia stałe cieszą się ogromnym zainteresowaniem dzieci, młodzieży, osób dorosłych jak również seniorów. Oferujemy szeroką ofertę dla osób w każdym wieku. Poniżej przedstawiamy naszych instruktorów, którzy poprowadzą zajęcia taneczno-teatralne w sezonie 2021/2022.

Magdalena Wilczek (zajęcia dla maluszków w grupach wiekowych: 2-3 i 4-5 lat, warsztaty taneczne z rytmiką 5-6 lat), Katarzyna Piskorz (hip hop 9-14 lat, street dance 10-15 lat), Paweł Szlinger (taniec współczesny w dwóch grupach wiekowych 7-11 i 12-16 lat), Paweł Strojewski (zajęcia teatralno-aktorskie 10-15 lat). Zajęcia dla dorosłych w grupach otwartych (16+) poprowadzą: Joanna Brodniak (taniec współczesny), Ewelina Dehn (tańce towarzyskie dla seniorów), Łukasz Szleszyński (joga dance flow), Anna Piotrowska (improwizacja). W ofercie znajdziemy również zajęcia z jogi, prowadzone od lat przez Bożenę Miksę. Szczegółowe informacje o zajęciach uzyskają Państwo na stronie internetowej www.teatrrozbark.pl.

Teatr Rozbark oprócz wielowymiarowej działalności artystycznej i stałych zajęć edukacyjnych po raz drugi będzie realizować projekt Tradycje Rozbarskie, który ma wymiar lokalny i społeczny. Pierwszą częścią projektu będzie wystawa fotograficzna rozstrzygająca konkurs Rozbarczanie na starej fotografii. Kuratorem konkursu i wystawy jest pan Leon Wostal, lokalny działacz, kolekcjoner i pasjonat historii, wspierany organizacyjnie przez Teatr Rozbark. Społeczna wystawa będzie prezentacją unikalnych fotografii z Rozbarku, które zostały zgłoszone do konkursu przez mieszkańców. Jury konkursowe, w którego skład wchodzi pan Leon, kurator projektu, przedstawiciel Teatru Rozbark oraz przedstawiciel Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku, wybierze najciekawsze zdjęcia. Niektóre ze zgłoszonych fotografii zostaną zaprezentowane publicznie po raz pierwszy w historii. Wystawa fotograficzna starych fotografii jest jednym z modułów projektu pt.: „Tradycje Rozbarskie – Kontynuacja 2021”, finansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach projektu „Patriotyzm Jutra”. W kolejnych miesiącach będą odbywać się: spacery historyczne ulicami Bytomia, spacer performatywny i warsztaty teatralne dla młodzieży zakończone spektaklami nawiązującymi do historii lokalnej Rozbarku, jego tradycji i kultury.

We wrześniu rozpocznie się również realizacja projektu ZARAPUJ MNIE ŚLUNSK, którego inicjatorami są stażyści Teatru Rozbark, a działania będą realizowane we współpracy z Fundacją Żywego Słowa Skaczący Słoń z Zabrza. Projekt polega na realizacji miesięcznego cyklu warsztatów tanecznych i wokalnych z wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Radzionkowie, których rezultatem będzie stworzenie teledysku. W ramach przygotowań do stworzenia teledysku uczestnicy projektu wezmą udział w badaniach terenowych, które będą realizowane w Żywcu oraz Lublińcu we współpracy z partnerami lokalnymi. Finał projektu odbędzie się w połowie listopada na scenie Cechowni.

Cieszymy się również na finał wspólnej produkcji realizowanej wraz z Teatrem Zawirowania pod dyrekcją Elwiry Piorun i Włodzimierza Kaczkowskiego w Warszawie. Tancerze, reprezentujący Teatr Zawirowania: Ewa Noras i Stanisław Bulder współtworzą wraz z zespołem artystycznym Teatru Rozbark spektakl pt.: POLICZALNI (chor. Anna Piotrowska). Premiera warszawska odbędzie się pod koniec września 2021 w nowej siedzibie Teatru Zawirowania (Bruna 9, Warszawa)

Jednym z istotnych elementów Teatru Rozbark jest działalność społeczna ujęta szczególnie w działalności edukacyjno-artystycznej Teatru Integra prowadzonego przez Beatę Grzelak i Ewelinę Dehn. Planowany jest w tym roku nabór do grupy, a już w grudniu zaplanowana jest premiera projektu taneczno-ruchowo-teatralnego pt.: Bajlandia. Celem jest stworzenie bajki dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Premiera będzie połączona z edukacją dzieci poprzez udział w warsztatach pokonywania barier architektonicznych. Spektakl będzie zbudowany w taki sposób, aby dzieci mogły współdziałać z grupą Integra, a teksty będą przeplatane znanymi dzieciom utworami muzycznymi. Ważnym społecznym działaniem teatru jest współpraca z ośrodkami pomocy społecznej.

W tym sezonie teatr Rozbark zorganizuje zajęcia z zakresu Terapii przez ruch w instytucjach: Dom Pomocy Społecznej Wędrowiec w Bytomiu, Dom Pomocy Społecznej Republika w Chorzowie, Bytomskie Centrum Wsparcia - Dzienny Dom Pomocy nr 1 w Bytomiu.

Strategicznym elementem jest prezentowanie spektakli dyplomowych Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Kto jeszcze nie widział, koniecznie powinien obejrzeć spektakl węgierskiego choreografa Ferenca Fehéra pt.: FLYING FISH. Jest to realizacja na ponad 20 tancerzy, którzy wręcz wyrywają widownię z foteli.

Październik rozpoczniemy spektaklem OUT OF STRUCTURE, który zaprezentujemy w ramach Konferencji Kultury i na inauguracji roku akademickiego Wydziału Teatru Tańca na scenie Cechowni i z którym zaprezentujemy się we Wrocławiu.

Najnowszy dyplom taneczny pt.: Mokosz to produkcja Eryka Makohona, lidera Krakowskiego Teatru Tańca i pedagoga Wydziału Teatru Tańca w Krakowie, na którą zapraszamy już w październiku.

W listopadzie powracamy do spektakli, które były prezentowane, tj. Czy mnie kochacie? w reżyserii i choreografii Kamila Bończyka. Spektakl powstał na podstawie Balladyny Juliusza Słowackiego zagrane będą dla szkół. Zapraszamy na PROPAGANDĘ.ucieleśnienie z muzyką na żywo zespołu Michał Stawiński Oberschlesien. Udostępniamy również scenę dla projektu w chor. Pawła Grali z Fundacji KIPISZ z Łodzi. W grudniu zobaczymy również organizowany przez Fundację Sztuka dla Życia im. Marty Paradeckiej w ramach CYKLU SZTUKA W SŁUŻBIE DUCHA I CIAŁA spektakl w reżyserii Artiego Grabowskiego pt. W zawieszeniu w wykonaniu Moniki Wachowicz.

W tym sezonie, podobnie jak w latach ubiegłych, na deskach teatru gościć będziemy spektakle zrzeszone w Polskiej Sieci Tańca. Miłośnikom tańca współczesnego zaprezentowane zostaną takie dzieła, jak: TAB' Nowy Początek, chor. Joanna M. Czajkowska, Sopockiego Teatru Tańca, Trans_Miss(i)on, chor. Iwona Olszowska / Ferenc Fehér, Krakowskiego Centrum Choreograficznego czy Real Love chor. Daniel Abreau / Lullaby for the Restless, chor. Aleksandra Krajewska, Teatru Tańca Zawirowania. Jednocześnie spektakl Plateau w choreografii Macieja Kuźmińskiego zaprezentuje się na scenach partnerskich w Zduńskiej Woli, Poznaniu, Nowej Soli czy Słupsku. Polska Sieć Tańca to pierwsza sformalizowana sieć współpracy między instytucjami i organizacjami wspierającymi rozwój tańca współczesnego w Polsce. Z ramienia Teatru Rozbark sieć koordynuje Karolina Staneczek-Pucher. Każdego sezonu Partnerzy Sieci wybierają do wspólnego repertuaru najciekawsze produkcje polskich niezależnych artystów i instytucjonalnych zespołów tanecznych. Spektakle nominowane na dany rok, w ramach Sieci, wyruszają w trasę, podczas której odwiedzają ośrodki partnerskie. Sieć wspiera mobilność wybranych produkcji tanecznych, promuje artystów oraz jest platformą do wypracowywania dobrych praktyk w profesjonalnym środowisku. Znacznie przyczynia się do tworzenia warunków i struktur, które wpływają na cyrkulację tańca w Polsce oraz wpływa na integrację środowiska poprzez wymianę różnych estetyk. Ponadto spektakl Plateau został zaproszony do programu Scena dla tańca, dzięki któremu widzowie z okolic Wałcza czy Ełku będą mogli poznać to intensywne, ciekawe, daleko wykraczające poza teatr tańca dzieło.

Otwierając się na młodych artystów z jednej strony, wsłuchując się w potrzeby środowiska powołaliśmy do życia przedsięwzięcie o nazwie ŚLĄSKA INICJATYWA INTENc/sE. Wydarzenie to adresowane jest do niezależnych grup artystycznych i teatrów tańca z województwa śląskiego, działających poza nurtem instytucjonalnym, czyli bez sceny. W jej ramach zostanie wyłonionych 6 spektakli tanecznych, które zostaną zaprezentowane w Teatrze Rozbark, w dniach 29-30 października 2021 roku. ŚLĄSKA INICJATYWA INTENc/sE składać się będzie z trzech etapów:

1. wyłonienia propozycji poprzez open call oraz prezentacji najciekawszego dorobku lokalnych grup artystycznych wybranych w drodze eliminacji online (eksploatacja gotowych spektakli oraz prace premierowe),

2. wyłonienia zwycięzcy w drodze dwutorowego konkursu – przyznania nagrody organizatora oraz nagrody publiczności,

3. prezentacji gościnnego spektaklu teatru tańca – Miskolc Ballet Forbidden Paths chor. Garrett Smith.

W grudniu 2021 zapraszamy młodych tancerzy i choreografów na kolejne eliminacje do finału Międzynarodowego SoloDuo Dance Festival, które dają szansę na wyjazd do Budapesztu na finał konkursu o tytuł THE BEST SOLO i THE BEST DUO. Wydarzenie odbędzie się 18 i/lub 19 grudnia 2021. Jest znany termin edycji w Budapeszcie, tj. w dniach pomiędzy 12-16 stycznia 2022.

W drugiej połowie 2021 roku Teatr Rozbark realizuje projekt inwestycyjne pn. Studio Rozbark, w ramach którego zostanie zakupiony sprzęt komputerowy z oprogramowaniem oraz profesjonalny sprzęt filmowy. Dzięki wykonaniu uzyskanemu dofinansowaniu z programu “Infrastruktura Kultury” ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w sezonie Teatr Rozbark będzie dysponować sprzętem, który pozwoli na realizację profesjonalnych materiałów promocyjnych oraz dokumentacji realizowanych przez siebie wydarzeń.

W skrócie spektakle, które obejrzymy do końca roku 2021 na scenie CECHOWNI w Teatrze Rozbark to m.in.: Szekspir Makieta kolektywu dziewczyńskiego blisko Miry Mańki i Anny Rogóż, spektakle Anny Piotrowskiej: Gemini Tryptyk, Policzalni, OUT OF STRUCTURE, PROPAGANDA.ucieleśnienie, Czy mnie kochacie? w reż. Kamila Bończyka, Gwiazdozbiór Gąsior/Baczyńska, premiera Teatru Integra: Bajlandia, Nazwisko w reż. Pauliny Prokopiuk, Tożsamość w rytmie chor. Paweł Grala, Projekt Marleny Hermanowicz, spektakl gościnny węgierskiego Miskolc Ballet Forbidden Paths chor. Garrett Smith. Spektakle dyplomowe WTT: FLYING FISH chor. F. Fehér i Mokosz chor. E. Makohon. Prezentacja spektakli w ramach Polskiej Sieci Tańca: TAB' Nowy Początek, chor. Joanna M. Czajkowska, Sopocki Teatr Tańca, Trans_Miss(i)on, chor. I. Olszowska / F. Fehér, Krakowskie Centrum Choreograficzne, Real Love, chor. D. Abreau / Lullaby for the Restless, chor. A. Krajewska, Teatr Tańca Zawirowania.

Oprócz stałego zespołu pracowników, którzy od lat z zaangażowaniem realizują wiele pomysłów i zadań, znalazła się przestrzeń na kolejne osoby, które dołączyły do naszej ekipy. Cieszymy się na współpracę z Anną Dudą, która będzie koordynatorem ds. literackich. Nasz projekt to głównie powołanie magazynu CECHOWNIA. Wspierać również będzie nas Agata Cichoń, która m.in. jest założycielką Stowarzyszenia „Piękna Strona Miasta” i będzie wzmacniać działania promocyjne teatru.

Kolejna radość to zainicjowanie współpracy fotograficznej z Aleksandrą Staszczyk i Jolą Staszczyk, zdolnymi fotografkami, które dały się poznać nie tylko w Bytomiu, tworząc szczególnie przepiękne sesje portretowe.

Ważnym elementem jest współpraca z miejskimi instytucjami, które chętnie organizują własne wydarzenia, które wspieramy profesjonalnie od strony technicznej i organizacyjnej.

Dziękujemy za współpracę drukarni Matura z Bytomia, która drukuje nasze projekty, Fundacji Wielki Człowiek, Fundacji Żywego Słowa – Skaczący Słoń i Fundacji Rozwoju Tańca_eferte. Dziękujemy za sesje fotograficzne AB studio.

Otwartość, różnorodność, wielobarwność, a nade wszystko głos – myśl – emocje wypowiedziane poprzez nieskrępowany ruch, to wszystko czeka na widzów w Teatrze Rozbark w „czasie ryby?”
Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne