EN

30.09.2020, 12:12 Wersja do druku

Bytom. Gabriela Gołaszewska, solistka Opery Śląskiej, najlepszą śpiewaczką operową w Polsce

W poniedziałek 28 września, na gali XIV Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury, Gabriela Gołaszewska, solistka Opery Śląskiej w Bytomiu, odebrała nagrodę w kategorii „Najlepsza śpiewaczka operowa” za rok 2019.   

fot. mat. teatru

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury  przyznawane są przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury od 2007 roku. W kapitule zasiedli m.in.  Iwona Wujastyk (przewodnicząca), prof. Izabela Kłosińska, Krystyna Mazurówna, Danuta Renz, Marek Chowaniec, prof. Ryszard Karczykowski, Andrzej Pągowski. Laureatami są najwybitniejsi artyści z szeroko rozumianego teatru muzycznego. Nie jest tajemnicą, że od czterech lat Opera Śląska w Bytomiu triumfuje podczas tego konkursu, zwłaszcza w kategorii śpiewak/śpiewaczka operowa. Typowani przez dyrektora Łukasza Goika, głównoplanowi, etatowi soliści sięgają po najwyższe laury. Rok temu był to Stanislav Kuflyuk, dwa lata temu Ewa Majcherczyk, a w 2017 roku Andrzej Lampert.

Tegoroczna zwyciężczyni, odbierając nagrodę podziękowała Kapitule Konkursu, pogratulowała współnominowanym śpiewaczkom i podkreśliła, że swoją nagrodą w sposób szczególny dzieli się z Operą Śląską i jej dyrektorem, Łukaszem Goikiem. Zaprezentowała też arię z opery „Jaskółka” Giacoma Pucciniego, której premierę w Operze Śląskiej zaplanowano na luty 2021 roku - w koprodukcji z teatrem w Meiningen (Niemcy). 

Natomiast już 2 października na scenie Opery Śląskiej, artystka będzie kreowała partię Adiny (wraz z Andrzejem Lampertem w roli Nemorino) w operze „Napój miłosny” Gaetana Donizettiego . To właśnie tą rolą szczególnie zachwyciła widzów i krytyków podczas premiery w grudniu 2019 roku. Zostały ostatnie bilety na ten spektakl, które można kupić w kasie lub przez internet: https://opera-slaska.pl/system_biletowy/1462

Gabriela Gołaszewska kreuje też rolę Sophie de Palmy, w spektaklu teatralno-muzycznym „Callas. Master Class” w reżyserii Roberta Talarczyka, którego premiera miała miejsce we wrześniu, natomiast w listopadzie zobaczymy ją w roli tytułowej we wznowieniu opery „Łucja z Lammermoor” Gaetana Donizettiego. Na jesieni wystąpi aż w dwóch produkcjach Teatru Wielkiego Opery Narodowej (Czarodziejski Flet, Straszny dwór).

Gabriela Gołaszewska z wyróżnieniem ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie - w klasie śpiewu solowego prof. Jolanty Janucik. aureatka I nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej Ady Sari w Nowym Sączu (2019 r.) oraz kilku nagród specjalnych. Od 2019 roku etatowa solistka Opery Śląskiej. Mogliśmy usłyszeć ją m.in. w kreacjach: Despiny w „Cosi fan tutte” W. A. Mozarta (Warszawska Opera Kameralna), Kunegundy w „Kandydzie” L. Bernsteina (Opera Bałtycka, Opera Krakowska), Agaty w „Don Bucefalo” A. Cagnoniego (Opera Bałtycka), Hanny w „Strasznym dworze” S. Moniuszki (Opera Śląska, Teatr Wielki - Opera Narodowa), oraz wspomnianej Adiny w premierowym „Napoju miłosnym” G. Donizettiego.

 

Źródło:

Materiał nadesłany