EN
8.11.2021, 14:58 Wersja do druku

Bytom. Długi weekend w Operze Śląskiej

Zbliża się Narodowe Święto Niepodległości, które skłania nas ku refleksji o patriotyzmie, ojczyźnie, naszej przynależności. Przedstawienia wystawiane w Operze Śląskiej w najbliższy weekend będą nawiązywać do tej tematyki, choć nie tylko.

fot. Krzysztof Bieliński

Okazją ku przemyśleniom niech będzie baletowy spektakl „Sól ziemi czarnej” na kanwie filmu Kazimierza Kutzao tym samym tytule, w reżyserii i choreografii Artura Żymełki. To nowoczesna opowieść o powstaniach śląskich do muzyki wybitnych współczesnych polskich kompozytorów: Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Michała Spisaka, Stefana Kisielewskiego oraz Bolesława Szabelskiego. Spektakl zagramy 11.11. o godz. 18.00.

Do tematyki Dnia Niepodległości nawiązuje również opera „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki w reżyserii Wiesława Ochmana. Ten powstały po upadku powstania styczniowego „ku pokrzepieniu serc” spektakl, okazało się poetycką syntezą polskości i staropolskiej kultury – jej tradycji, obrzędów, obyczajów, stroju i tańców. Na przedstawienia zapraszamy w sobotę 13.11. i niedzielę 14.11. o godz. 18.00.

Ponadto w niedzielę 14.11. o godz. 11.00 zapraszamy Państwa na comiesięczny Salon Poezji i Muzyki Anny Dymnej, który poświęcony będzie pamięci zmarłego przed paru laty Tadeusza Kijonki – wieloletniego kierownika literackiego Opery Śląskiej, cenionego śląskiego poety i patrioty. Doborem wierszy cenionego śląskiego poety i wieloletniego kierownika literackiego Opery Śląskiej zajęła się dr Edyta Antoniak-Kiedos, zaś przedstawi je aktorka Teatru Śląskiego w Katowicach - Anna Kadulska. Wydarzenie poprowadzi Jolanta Niestrój-Malisz - aktorka teatralna i filmowa związana na co dzień z Teatrem Nowym w Zabrzu.

Z kolei w piątek 12.11. o godz. 18.00 zapraszamy Państwa na humorystyczne i pełne groteski show, czyli na „Muzyczną awanturę z happy endem”, podczas której pianista Adam Snopek zmierzy się z Kameralistami Opery Śląskiej. Artyści, wraz z tancerzami Baletu Opery Śląskiej, w zaskakujący sposób pokażą przenikanie się dwóch muzycznych światów – rozrywki i klasyki.

Zapraszamy!

Więcej informacji na www.opera-slaska.pl

Źródło:

Materiał nadesłany