Poznaliśmy już program tegorocznego, 29. Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Od 20 marca można kupować bilety na to wydarzenie.
- Tradycyjnie festiwalowy przegląd otworzy premiera Opery Nova. Po raz trzeci w historii Bydgoskich Festiwali Operowych będzie to operetka - „Wesoła wdówka” Franza Lehara. A co oprócz tego? Szereg ciekawych propozycji. Coś dla miłośników klasyki i dla gustujących we współczesnych klimatach, spektakle baletowe, operowe, operetkowe - zapowiada dział promocji ON.
Program festiwalu - goście i gospodarze
Od poprzedniej realizacji operetkowego hitu na naszej scenie operowej minęło równo 35 lat, zapowiada się zatem wyjątkowo atrakcyjne otwarcie BFO. Po spektaklu premierowym, w sobotę, 22 kwietnia (19.00) widzowie będą mogli oklaskiwać zespół Opery Nova jeszcze w niedzielę. „Wesoła wdówka" zostanie pokazana również 23 kwietnia, tym razem o 18.00. Kolejne doznania artystyczne przyniosą spektakle gościnne. Nie będzie również w tym roku popularnego musicalu, ale melomani mogą liczyć na inne znakomite realizacje krajowe oraz zagraniczne. I tak: we wtorek, 25 kwietnia, „TransParada" - wieczór baletowy w wykonaniu Rijeka Ballet Company (Chorwacja), w czwartek, 27 kwietnia, „Orfeusz i Eurydyka" Christopha Wilibalda Glucka - opera Warszawskiej Opery Kameralnej, w sobotę, 29 kwietnia, „Przygody Lisiczki Chytruski" Leoša Janáčka (opera) w wykonaniu Opery im. L. Janačka Teatru Narodowego w Brnie (Czechy), w poniedziałek, 1 maja, „Albert Herring” Benjamina Brittena (opera komiczna) Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, w środę, 3 maja, „Bajadera" Ludwiga Mikusa / Mariusa Petipy - balet w wykonaniu Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie, a w piątek, 5 maja, „Kandyd" Leonarda Bersteina - operetka również przygotowana przez zespół litewski. Na zakończenie, niedzielę, 7 maja - opera „Nabucco", Giuseppe Verdiego Opery Narodowej Ukrainy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie.
Pamiętajmy o parkingu (i zamkniętej kładce)
Warto przypomnieć, że trwają prace związane z rozbudową Opery Nova o czwarty krąg. Trzeba pamiętać o likwidacji dotychczasowego parkingu i ograniczeniach ruchu pieszego oraz samochodowego przy ul. Focha i Karmelickiej oraz przy bulwarze nad Brdą (dodatkowo, od 14 marca zostanie zamknięta kładka Jana Kiepury łącząca teren Opery z Wyspą Młyńską). Trzeba zatem będzie wziąć poprawkę na dojazd, gdy już będziemy się wybierali na operowe święto nad Brdą.