Czwarty krąg Opery Nova w Bydgoszczy, którego budowa rozpoczęła się przed dwoma laty i potrwa do połowy przeszłego roku, jest gotowy w stanie surowym. Na dachu budynku w czwartek zawisła wiecha symbolizująca zakończenie prac konstrukcyjnych.
Gmach Opery Nova dotychczas składał się z trzech przenikających się kręgów. Budowa połączonego z nimi czwartego kręgu jest nawiązaniem do koncepcji architektonicznej opery prof. Józefa Chmiela z 1962 roku.
"To inwestycja, która cieszy nie tylko melomanów, ale również mieszkańców Bydgoszczy i całego województwa. Jesteśmy dumni z tego, że mamy Operę Nova. Niewiele jest w Polsce takich instytucji, zorganizowanych z takim rozmachem. Wyrazem naszej rzeczywistej troski jest dokończenie tego, co kiedyś zaprojektowano i zaczęto budować przed ponad 50 laty" - powiedział marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podkreślił, że w ostatnich latach rząd, samorząd wojewódzki i miejski przeznaczyły bardzo dużo pieniędzy na infrastrukturę służącą kulturze w mieście. Wymienił zakończone inwestycje - rewitalizację Młynów Rothera i odbudowę Teatru Kameralnego oraz trwające przedsięwzięcia - budowy kampusu Akademii Muzycznej i czwartego kręgu opery. Zaznaczył, że na realizację czeka jeszcze kosztowna przebudowa i rozbudowa Filharmonii Pomorskiej, na co potrzebne jest pozyskanie zewnętrznego wsparcia finansowego.
Obecnie Opera Nova funkcjonuje w gmachu złożonym z trzech kręgów. W pierwszym kręgu znajdują się duża sala z amfiteatralną widownią na 803 miejsca, sala kameralna na 189 miejsc, hol główny i foyer. W drugim kręgu mieszczą się sale prób zespołów artystycznych, garderoby i biura, a w trzecim - Centrum Kongresowe.
W czwartym kręgu opery o powierzchni użytkowej 5,7 tys. m kw. znajdą się m.in.: sala prób, która pomieści 485 osób, z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu i zapadni, przestrzeń wielofunkcyjna stanowiąca poszerzenie foyer głównego budynku; przestrzeń wystawiennicza i działań artystycznych oraz sala kinowa z 205 miejscami. Całość będzie połączona z głównym obiektem. Powstanie też dwupoziomowy garaż podziemny na 228 miejsc.
Trwająca inwestycja, rozszerzona o parking podziemny, jest uzupełnieniem rozpoczętej w 1973 roku inwestycji w zakolu Brdy, oficjalnie zakończonej w 20O6 roku. Całkowita wartość przedsięwzięcia to 144 mln zł, z czego 24 mln zł to dofinansowanie unijne z programu FEnIKS, a na zasadniczą kwotę kosztów złożyły się po równo samorząd województwa kujawsko-pomorskiego i miasto Bydgoszcz.