EN

29.09.2022, 11:15 Wersja do druku

Bydgoszcz. Wicha w I LO. Teatru Polskiego drugie „wyjście w miasto"

Po pierwszym oficjalnym wyjściu Teatru Polskiego w Bydgoszczy w przestrzeń pozateatralną, które jest spowodowane przystąpieniem do prac modernizacyjnych prowadzonych w gmachu teatru, nadszedł czas na kolejną gościnę – i to ponownie w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy.

fot. Natalia Kabanow/mat. teatru

Tym razem Teatr Polski w Bydgoszczy zaprosi widzów na debiut reżyserski Aleksandry Bielewicz – „Kierunek zwiedzania”, który jest inspirowany książką Marcina Wichy o tym samym tytule. Ten jedyny repertuarowy spektakl realizowany przez TPB w październiku przed Festiwalem Prapremier 2022. Oświecenie, to próba spaceru po wyimaginowanej wystawie prac Malewicza, do którego zaproszeni zostaną widzowie.

Racjonalność nas zjada, doświadczenie obecności drugiego człowieka staje się coraz bardziej nieosiągalne, doświadczenie duchowe wymyka się jakiejkolwiek narracji. Jak opowiedzieć o tym, co niewyrażalne? Jak wyjść poza martwe kanony, uwolnić się od wszelkich imitacji? Potrzebujemy wejść w ciemność i pustkę – wyzerować czas, wyzerować sztukę. Wykonać radykalny gest, jak Kazimierz Malewicz, kiedy w 1915 namalował Czarny kwadrat na białym tle.

Każda rewolucja wymaga jednak ofiary. Każdy postęp wynika z historii upadku człowieka, który mimo niedoskonałości i lęków, walczy do końca o to, w co wierzy. Jaki jest los pozostawionych światu radykalnych gestów? Co pozostało z wielkiego poświęcenia? Czy jesteśmy w stanie pozwolić sobie na różnorodność w odbiorze rewolucyjnych ideałów? I czy w cokolwiek jeszcze wierzymy?

Pokaz „Kierunku zwiedzania” odbędzie się w sobotę 10 października o g. 19.00 na małej scenie TPB – i tym razem również zapraszamy bydgoszczanki i bydgoszczan do towarzyszenia teatrowi w tym wydarzeniu! Bilety są dostępne w cenie 15 zł dla każdego!

UWAGA! Ze względu na awarię systemu rezerwacyjnego i biletowego, bilety będą dostępne wyłącznie w I LO na godzinę przed spektaklem, tj. od g. 18.00. Niedzielny pokaz spektaklu z został odwołany.

Źródło:

Materiał nadesłany