EN
2.02.2023, 14:12 Wersja do druku

Bydgoszcz. W ratuszu wystawiono księgę kondolencyjną po śmierci Leonarda Pietraszaka

W Bydgoszczy, związku ze śmiercią wybitnego aktora Leonarda Pietraszaka, honorowego obywatela miasta, w ratuszu wystawiona została księga kondolencyjna. Swój wpis mogą złożyć wszyscy, którzy chcą pożegnać zmarłego artystę i przyjaciela miasta.

fot. mat. prasowe

Księga kondolencyjna jest wystawiona w ratuszu, przy wejściu od Starego Rynku. Na kartach księgi mogą wpisać się wszystkie osoby, które chcą w ten sposób pożegnać znakomitego artystę i przyjaciela Bydgoszczy. Księga jest dostępna w dni powszednie w godzinach 8-20, do dnia pogrzebu.

Pietraszak zmarł w wieku 86 lat. Aktor w swoim dorobku miał wiele kreacji teatralnych i filmowych. Popularność przyniosły mu role m.in. doktora Karola Stelmacha w "Czterdziestolatku", Krzysztofa Dowgirda w "Czarnych chmurach", pułkownika Waredy w "Karierze Nikodema Dyzmy" czy Gustawa Kramera w kultowych filmach "Vabank" i "Vabank II".

Wybitny aktor urodził się w Bydgoszczy, gdzie ukończył ukończył liceum ogólnokształcące. Zawsze podkreślał swoje związki z miastem. W wspominał, że gdziekolwiek mieszkał nigdy nie myślał o sobie inaczej, jak tylko o tym, że jest bydgoszczaninem.

W 2012 r. Pietraszak odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów, a w 2018 r. otrzymał tytuł honorowego obywatela Bydgoszczy. W 2021 r. aktor i jego żona Wanda przekazali Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy kolekcję malarstwa złożoną z pięciu obrazów Jana Stanisławskiego i 52 jego uczniów.

Pietraszak zostanie pochowany na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy.

Źródło:

PAP

Autor:

Jerzy Rausz