EN
18.08.2022, 10:53 Wersja do druku

Bydgoszcz. W poniedziałek ruszy sprzedaż biletów na 28. Bydgoski Festiwal Operowy

Opera Nova informuje, iż od poniedziałku, 22 sierpnia rozpoczyna sprzedaż biletów na największe polskie spotkanie teatrów operowych: Bydgoski Festiwal Operowy. 28 edycja imprezy odbywać się będzie od 8 do 22 października.

fot. proj. Tomasz Bogusławski

Zgodnie w wieloletnią tradycją Festiwal otworzy premiera Opery Nova: na inaugurację gospodarze wybrali operę Charlesa Gounoda „Faust”, która w 66-letniej historii bydgoskiej sceny muzycznej wystawiona zostanie dopiero po raz drugi.

Kierownictwo muzyczne sprawuje Piotr Wajrak, reżyseruje Paweł Szkotak, dla którego "wojenne tło, występujące oryginalnie w libretcie bez konkretnych czasowych odniesień, stanowi wyrazisty kontekst dla podejmowanych wyborów przez bohaterów, a także budzi nieoczywiste, ale czytelne skojarzenia z wojną, która toczy się dzisiaj w Ukrainie".

Premierowe spektakle zaplanowane są na 8 i 9 października.

Zaproszone zespoły renomowanych scen  przedstawią swoje znakomite spektakle: „Giselle” Adolphe Adama - symbol baletu romantycznego w wykonaniu Lwowskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu (Ukraina), „Don Carlo” Giuseppe Verdiego, przejmująca inscenizacja Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu z Wilna w nagrodzonej mistrzowskiej reżyserii Güntera Krämera. Z polskich tegorocznych produkcji pokazana  będzie „Aida” Verdiego, okrzyknięta wydarzeniem artystycznym realizacja Opery Bałtyckiej.

Organizatorzy Festiwalu powracają do niezrealizowanych planów sprzed trzech lat i chcą pokazać przedstawienia, których premiery miały wówczas miejsce: świetny  spektakl szczecińskiej Opery na Zamku „Proces” – operę współczesną Philipa Glassa wg Franza Kafki oraz – kontrastową w nastroju - operę komiczną Józefa M.K. Poniatowskiego „Don Desiderio” w wykonaniu Opery Śląskiej w Bytomiu. Festiwal zamknie opera słowackiego kompozytora Josefa B. Forstera „Eva”, z którą ponownie odwiedzi Bydgoszcz Państwowa Opera z Banskiej Bystřicy (Słowacja).

Bilety w cenach od 90 do 160 zł i (ulgowe) od 60 - 120 złotych do nabycia w kasie biletowej od godz.8.30-15 oraz online.

Źródło:

Materiał nadesłany

Autor:

Ewa Chałat