EN
22.02.2022, 09:47 Wersja do druku

Bydgoszcz. Trwa nabór tekstów do Nagrody Dramaturgicznej AURORA

W styczniu Teatr Polski w Bydgoszczy otworzył nabór do drugiej edycji międzynarodowego konkursu dla dramatopisarzy i dramatopisarek AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy. Na teksty w języku polskim, angielskim i rosyjskim czekamy do 15 kwietnia.  Na laureata bądź laureatkę AURORY 2022 czeka 50 tys. złotych. Nazwisko zwycięzcy poznamy w październiku podczas XXI edycji Festiwalu Prapremier.

fot. proj. Malwina Konopacka

W styczniu 2021 roku Teatr Polski w Bydgoszczy powołał AURORĘ. Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy przyznawaną za wybitny dramat współczesny. Celem tego międzynarodowego konkursu jest poszukiwanie nowego języka i nowych form teatru w obrębie nowych tekstów dramatycznych. 17 stycznia otworzyliśmy nabór do drugiej edycji konkursu.

Do wzięcia udziału w konkursie zapraszamy Autorów i Autorki z następujących krajów: Polska, Rosja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Gruzja, Armenia, Węgry, Czechy, Słowacja, Albania, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, Rumunia, Macedonia, Słowenia, Bułgaria, Czarnogóra, Kosowo, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, Azerbejdżan, Turkmenistan. Autorzy i Autorki mogą wysyłać teksty w języku polskim, rosyjskim bądź angielskim.

W pierwszym etapie konkursu trzyosobowe jury w składzie Davit Gabunia (uznany pisarz i dramatopisarz gruziński), Julia Holewińska (dramatopisarka polska, wicedyrektorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy) i Agnieszka Lubomira Piotrowska (tłumaczka dramatów z języka rosyjskiego, członkini Zarządu sekcji C Stowarzyszenia Autorów ZAiKS) wybiorą pięć finałowych tekstów, które zostaną zaprezentowane w formie szkiców scenicznych w trakcie Festiwalu Prapremier. Pięcioosobowa Kapituła wybierze zwycięski tekst i przyzna AURORĘ. Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy w wysokości 50 tys. zł.

Nabór tekstów trwa do 15 kwietnia. Zgłoszenie wraz z Utworem spełniającym warunki określone w Regulaminie należy przesłać na adres [email protected] do godziny 23.59 czasu polskiego.

Regulamin konkursu, karta zgłoszeniowa oraz informacje w języku polskim, angielskim  i rosyjskim dostępne są na stronie www.auroraaward.pl .

O PIERWSZEJ EDYCJI KONKURU:

Do pierwszej edycji konkursu zgłoszonych zostało 288 tekstów. Wśród nadesłanych znalazło się  146 dramatów w języku polskim, 120 w języku rosyjskim i 22 w języku angielskim. Autorzy nadesłanych tekstów pochodzą z Azerbejdżanu, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Gruzji, Kazachstanu, Kosowa, Litwy, Łotwy, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii i Ukrainy.

Jury w składzie: Davit Gabunia, Julia Holewińska, Agnieszka Lubomira Piotrowska wybrało 5 sztuk, które znalazły się w finale AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy.
Wśród finalistów znaleźli się (w kolejności alfabetycznej): Lasha Bugadze – „AntyMedea” (Gruzja); Michał Buszewicz – „Autobiografia na wszelki wypadek” (Polska); Tijana Grumić – „I have never seen the stars” (Serbia), Mikita Ilyinchyk – „Dark Room” (Białoruś) oraz Lena Laguszonkowa - „Matka Gorkiego”(Ukraina).

Wszystkie teksty finałowe zostały zaprezentowane w formie szkiców scenicznych w trakcie jubileuszowej XX edycji Festiwalu Prapremier.

23 października 2021 kapituła AURORY. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy pod przewodnictwem Swietłany Aleksijewicz (pisarka białoruska, Laureatka Nagrody Nobla),  w składzie Davit Gabunia, Marius Ivaskiewicus (dramatopisarz litewski), Julia Holewińska, Agnieszka Lubomira Piotrowska,  przyznało nagrodę główną, w wysokości 50 tysięcy złotych, Mikicie Ilyinchykowi za sztukę „Dark Room”.

W uzasadnieniu kapituła zwróciła uwagę na nowy język i eksperymentalną formę do dramatu. Doceniono odwagę, z jaką sztuka została napisana, jej aktualność i wyjątkowość tematu, a także próbę opisania pełni współczesnego świata. 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne