EN

21.06.2021, 15:31 Wersja do druku

Bydgoszcz. Ruszyły próby do spektaklu „Katyń. Teoria barw” w Teatrze Polskim

Zespół Teatru Polskiego w Bydgoszczy rozpoczął próby do spektaklu „Katyń. Teoria barw”. Tekst  Julii Holewińskiej wyreżyseruje Wojciech Faruga. Premiera spektaklu odbędzie się 17 września na małej scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

fot. mat. teatru

Julia Holewińska i Wojciech Faruga o spektaklu:

Katyń. Teoria barw jest próbą odzyskania historii i zmierzenia się z pamięcią o jednym  z  ajtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Polski. Jest to opowieść o egzystencjalnym doświadczeniu więźniów osadzonych w obozach w Ostaszkowie, Starobielsku i Kozielsku.

Punktem wyjścia jest dla twórców życie i twórczość Józefa Czapskiego – polskiego malarza  i pisarza, a także historie oficerów pomordowanych w Katyniu oparte na ich pamiętnikach  i materiałach archiwalnych. Jaki kolor ma historia? Czym jest kłamstwo katyńskie i na ilu płaszczyznach jest ono wciąż powielane? Czy w Katyniu zginęli wyłącznie heteroseksualni mężczyźni? Z czym mierzyły się kobiety osadzone w sowieckich obozach? Jak i czy artysta może opowiedzieć  o doświadczeniu śmierci i ocalenia?

Katyń. Teoria barw jest swoistą paletą, na której kolejne kolory walczą ze sobą o prawdę, miejsce i wagę. Jeden kolor zamazuje drugi tworząc plamy, gubiąc perspektywę czy figuratywność. Nie ma jednego obrazu, tak jak nie ma jednej Historii.”

***
reżyseria, scenografia Wojciech Faruga
tekst i dramaturgia Julia Holewińska
muzyka Teoniki Rożynek
choreografia Krystian Łysoń
występują: Katarzyna Pawłowska, Małgorzata Trofimiuk, Paweł L. Gilewski, Damian Kwiatkowski, Michał Surówka,  Jakub Ulewicz, Marcin Zawodziński


Źródło:

Materiał nadesłany