EN

16.10.2023, 10:00 Wersja do druku

Bydgoszcz. Rozpoczął się XXII Festiwal Prapremier. Jutro „Jak nie zabiłem swojego ojca..."

W piątek 13 października w Teatrze Polskim w Bydgoszczy ruszyła XXII edycja Festiwalu Prapremier, dotychczas publiczność miała szansę uczestniczyć w pokazie spektaklu „Zniknięcia” w reżyserii Cristiana Bana oraz premierze "Ostatnich dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” Julii Holewińskiej w reżyserii Wojciecha Farugi.

fot. Klaudyna Schubert/mat. teatru

Przed naszymi widzami jednak jeszcze wiele innych pełnych emocji wydarzeń festiwalowych. Już jutro 17 października (wtorek)  jeden z najważniejszych spektakli ostatniego sezonu - "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" w reżyserii Mateusza Pakuły. Spektakl został wielokrotnie doceniony przez polskich i zagranicznych krytyków - ostatnio przez  jury 32. Międzynarodowego Festiwalu Bez Granic w Cieszynie. Przedstawienie zdobyło także Grand Prix 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Produkcja Teatru Łaźnia Nowa oraz Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zostanie zaprezentowana na Hali sportowej WSG o godzinie 19.00.

O spektaklu

Jeśli choć raz wyliście z bezsilności, lekarz zwracał się do Was w trzeciej osobie, a ksiądz powtarzał Wam, że cierpienie uszlachetnia, nie możecie przegapić tego spektaklu!
„Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” to adaptacja głośnej książki Mateusza Pakuły, dramatopisarza, dramaturga i reżysera teatralnego, znanego łaźniowym widzom z takich spektakli jak „Lem vs. P. K. Dick”, „Pluton p-Brane” i „Wieloryb the Globe”. To osobista opowieść o procesie umierania jego ojca, który chorował na raka trzustki, ale też historia bezradności i wściekłości na instytucje państwa, służbę zdrowia i Kościół, które zadają chorym dodatkowe cierpienia.

„Współumieranie”, o którym napisał Mateusz Pakuła, nie jest jednostkowym doświadczeniem. Z bezradnością, wściekłością i gniewem mierzą się tysiące ludzi w całej Polsce, którzy nie mogą decydować o własnym losie, a ich bliskim ogranicza się prawa. To krzyk o eutanazję w chwilach przekraczania granic cierpienia. Ale myli się ten, kto myśli, że zobaczy na scenie smutną opowieść, bo w spektaklu nie zabraknie groteski i komizmu, tak bliskich wszystkim spektaklom Pakuły.

Na scenie zobaczymy Jana Jurkowskiego, znanego ze spektaklu „Lem vs. P. K. Dick”, a szerzej z Grupy Filmowej Darwin, Andrzeja Platę, Wojciecha Niemczyka, Szymona Mysłakowskiego oraz Marcina Pakułę, brata autora książki i reżysera, do którego będzie należało ostatnie słowo.

Bilety na spektakle repertuarowe w ramach Festiwalu Prapremier nabyć można w kasie biletowej czynnej od środy do piątku w godzinach 14.00-18.00 oraz online na stronie internetowej festiwalu w zakładce „KUP BILET ONLINE”.

Organizatorem festiwalu jest Teatr Polski w Bydgoszczy i Miasto Bydgoszcz.

Partnerem głównym Festiwalu Prapremier POLA WALKI Bydgoszcz 2023 Kujawy/Pomorze jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Projekt dofinansowany w ramach programu "Kujawy + Pomorze - promocja potencjału gospodarczego regionu - edycja II".
Wydarzenie współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Źródło:

Materiał nadesłany