EN
18.02.2022, 15:08 Wersja do druku

Bydgoszcz. Robert Bondara przygotowuje „Alicję w Krainie Czarów" w Operze Nova

11 lutego w amfiteatrze West Australian Ballet swoją australijską premierę miał utwór "Take me with You" Roberta Bondary, do muzyki Radiohead. Zespół udostępnił nawet występ w swoich mediach społecznościowych. Choreograf przygotowuje obecnie najnowszą premierę Opery Nova w Bydgoszczy.

fot. Ewa Krasucka / mat. Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

Ceniona w Polsce choreografia oryginalnie przygotowana została dla Polskiego Baletu Narodowego, z niezapomnianymi kreacjami Yuki Ebihary i Kristófa Szabó. Teraz przeniesiono ją na deski West Australian Ballet. Choreografia otworzyła wieczór Platinum: Ballet at the Quarry.

I została zauważona. Zdobyła szybki rozgłos dzięki samemu zespołowi Radiohead, który pokazał swoim fanom na FB dzieło polskiego choreografa zrealizowane w Australii. Fanpage Radiohead obserwuje ponad 11 mln osób na całym świecie. Fani zespołu w superlatywach komentują baletowe dzieło, które stworzył Robert Bondara.

Robert Bondara jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, z którym w latach 2007–2018 współpracował jako wykładowca. Początkowo występował w Łódzkim Teatrze Muzycznym, a następnie przeniósł się do Teatru Wielkiego w Poznaniu. W 2005 roku dołączył do Baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, obecnie Polskiego Baletu Narodowego, gdzie brał udział w spektaklach takich twórców jak m.in. Jirí Kylián, John Cranko, Krzysztof Pastor, Emanuel Gat, William Forsythe, John Neumeier, Alexei Ratmansky, Frederick Ashton.

Jego choreografie były prezentowane w wielu miejscach na świecie, m.in. na 43. Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Kuopio w Finlandii, Ogólnopolskim Konkursie Baletowym w Gdańsku, Festiwalu Didura w Sanoku, w moskiewskim Teatrze Bolszoj, Dance Salad Festival w Houston, The John F. Kennedy Center for the Performing Arts w Waszyngtonie, na Dancing Poznań – Festiwalu Teatrów Tańca w Poznaniu, Roberto Bolle and Friends Gala prezentowanej wielokrotnie we Włoszech, na Festiwalu Scena Tańca Studio w Warszawie, w programach II-VI Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz na galach i festiwalach w Polsce, Łotwie, Słowacji, Węgrzech, Chinach, Czechach, Norwegii oraz Japonii.

Robert Bondara od wtorku (15 lutego) bierze udział w pierwszych próbach do najbliższej premiery Opery Nova w Bydgoszczy - baletu "Alicja w Krainie Czarów", który w jego inscenizacji i choreografii do muzyki Przemysława Zycha wystawiony zostanie w czerwcu tego roku i otworzy Bydgoski Festiwal Operowy.

Tytuł oryginalny

Polski choreograf zdobywa światowy rozgłos dzięki Radiohead. Zespół pokazuje jego dzieło

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Bydgoszcz” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

sza

Data publikacji oryginału:

18.02.2022