EN

17.02.2023, 08:49 Wersja do druku

Bydgoszcz. Premiera „Drapanda, czyli Ataku Zamszałego Starucha" w Teatrze Kameralnym

Już  25 lutego o godzinie 16 pierwsza w tym roku premiera w Teatrze Kameralnym. Na scenę powracają najmłodsi aktorzy, ale nie zabraknie również tych, których znamy już z innych produkcji Teatru.

fot. proj. Adam Pękalski

Dzieciństwo powinno być czasem beztroski, miłości i poznawania świata. Jednak co zrobić, gdy w to dzieciństwo wkrada się paskudna choroba, która każdego dnia tę beztroskę psuje? Jak ocalić szczęśliwe dzieciństwo? 9-letnia Katie choruje na atopowe zapalenie skóry.

To paskudztwo, zwane w skrócie AZS-em, każe jej się drapać do krwi. Lekarze przepisują różne maści, których stosowanie… również sprawia ból. Rodzice próbują pocieszyć swoją córkę i zaczynają wymyślać historie, w których maści i lekarstwa zamieniają się w superbohaterów. Na szczęście superbohaterowie zaczynają przejmować kontrolę nad sytuacją…

„Drapando” to spektakl śmieszny i smutny zarazem, szalony i wzruszający. Sztuka ta w 2020 r. zdobyła I Nagrodę na 31. Konkursie na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży, zorganizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W uzasadnieniu jurorzy napisali m.in.: „Kiedy poczujecie się zrezygnowani i bezsilni wobec niekończących się mniejszych i większych problemów, zalecamy cudowne lekarstwo: lekturę tekstu Drapando, czyli Atak Zamszałego Starucha. Wzmocni nieuleganie niepokojom i bezradności. I miłość”.

***

fot. mat. teatru

REALIZATORZY:

Scenariusz: SZYMON JACHIMEK
Reżyseria: TOMASZ VALLDAL CZARNECKI
Scenografia, kostiumy: KALINA KONIECZNY
Muzyka: IGNACY WIŚNIEWSKI
Choreografia: MICHAŁ CYRAN

OBSADA:
Dadi: ŁUKASZ PRZYKŁOCKI
Mami: MAGDALENA BOCHAN-JACHIMEK
Lekarz: FILIP ŁACH
Dermikrem: NIKODEM BOGDAŃSKI
AZS/Mędrzec: PAWEŁ KLOWAN
Hipolicyna: JULIA WITULSKA
Purafin: LESZEK ANDRZEJ CZERWIŃSKI
Dieta: ALEKSANDRA OŻÓG
Katie: JANA JACHIMEK/LENA MRÓWCZYŃSKA
Grażynka: MAŁGORZATA MANTHEY/HELENA KALINOWSKA
Brat: ANTONI KWINTAL/BŁAŻEJ BĄCZKOWSKI

Źródło:

Materiał nadesłany