EN

9.09.2021, 10:18 Wersja do druku

Bydgoszcz. Premiera "Bulwaru Zachodzącego Słońca" na otwarcie 65. sezonu Opery Nova

Już 18 września w Operze Nova odbędzie się premiera musicalu Andrew Lloyda Webbera "Bulwar Zachodzącego Słońca" w reżyserii Jacka Mikołajczyka.

W 1950 roku miał swą premierę film, zawierający elementy dramatu, horroru i komedii, jeden z najważniejszych w historii kina: ”Bulwar Zachodzącego Słońca” w reżyserii Billy’ego Wildera.  Obraz ten stał się inspiracją m.in. dla powstania dzieła muzycznego.

Andrew Lloyd Webber sięgnął do klasyki kina, jego musical Sunset Boulevard (1993) jest bezpośrednią adaptacją legendarnego filmu Wildera. Londyńska premiera musicalu z jego muzyką, do libretta i tekstów piosenek duetu: Don Black, Christopher Hampton, w orkiestracji Davida Cullena & Andrew Lloyda Webbera , odbyła się w 1993 r. w Adelphi Theatre, gdzie przez kolejne lata wystawiano najgłośniejsze musicale tego kompozytora.

65. sezon artystyczny bydgoskiej sceny operowej otworzy ten właśnie musical, który przywołuje złotą epokę filmu i blask Hollywood: „Bulwar Zachodzącego Słońca”. Dla Opery Nova jest to największa i najbardziej wymagająca produkcja musicalowa w ciągu 56. lat, jakie minęły od pierwszego musicalu wystawionego przez bydgoską Operę (był to „Hel” – premiera w 1965 r. z muzyką J.Lawiny-Świętochowskiego)  i  drugi ( po „My Fair Lady Loewego-Lernera, premiera z 2008 r.) „reprezentant” tego gatunku w bieżącym repertuarze.

Pierwsze castingi dla solistów odbyły się w grudniu 2019 r. Na początku 2020 roku gotowa była już duża część scenografii, gdy pandemia pokrzyżowała losy premiery przewidzianej na inaugurację 27. Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Wrześniowa data w bieżącym roku jest już trzecią wyznaczaną dla premiery.

Opera Nova podjęła  wielkie przedsięwzięcie realizacyjne oddając je z zaufaniem w ręce wytrawnego znawcy teatru musicalowego i twórcy najgłośniejszych przedstawień tego gatunku na scenach polskich w ostatnich latach, Jacka Mikołajczyka. Sukces, na który liczy Teatr, gwarantuje także kierownictwo muzyczne Krzysztofa Herdzina - kompozytora, dyrygenta, aranżera, pianisty, producenta, artysty pochodzącego z Bydgoszczy, który wreszcie zadyryguje orkiestrą bydgoskiej Opery. Za scenografię odpowiada jeden z najlepszych autorów dekoracji do wielkich polskich produkcji musicalowych ostatnich lat, Mariusz Napierała. Wg jego projektów powstały gigantyczne schody w willi Normy Desmond, zadbał też o efektowne, rzeczywistej wielkości, rekwizyty jak np. replika samochodu luksusowej marki Isotta-Fraschini. Kostiumy (kreacje Normy  iskrzą się od diamentów Svarovskiego) są dziełem Ilony Binarsch. Przygotowanie wokalne solistów spoczywa na  Annie Domżalskiej, chór pracuje pod kierunkiem Henryka Wierzchonia.

Wszystkich artystów wprawią w ruch Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka. Cały efekt sceniczny zabłyśnie w światłach wyreżyserowanych przez Macieja Igielskiego, nie zabraknie także projekcji multimedialnych autorstwa Adama Kellera.
Rolę Normy Desmond przygotowują: Jolanta Litwin-Sarzyńska, Katarzyna Nowak-Stańczyk (solistka Opery Nova) i Anita Steciuk.

Licencji na wystawienie „Sunset Boulevard” udzieliła  The Really Useful Group Limited. We wrześniu br. w repertuarze Opery Nova przewidziany jest tylko „Bulwar Zachodzącego Słońca”.

Źródło:

Materiał nadesłany

Autor:

Ewa Chałat