EN
26.04.2021, 14:42 Wersja do druku

Bydgoszcz. Prawie trzysta tekstów powalczy o Nagrodę Dramaturgiczną Aurora

Aż 288 dramatów zostało zgłoszonych do międzynarodowej nagrody dramaturgicznej „AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy” powołanej przez Teatr Polski  w Bydgoszczy. Pięć najlepszych tekstów zostanie zaprezentowanych w formie szkiców scenicznych w trakcie Festiwalu Prapremier 2021.

fot. Monika Stolarska

Do 15 kwietnia autorki i autorzy z Polski i z zagranicy zgłaszali swoje teksty do nowej nagrody dramaturgicznej. Wśród 288 nadesłanych tekstów znalazło się 146 dramatów w języku polskim, 120 w języku rosyjskim i 22 w języku angielskim. Autorzy nadesłanych tekstów pochodzą z Azerbejdżanu, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Gruzji, Kazachstanu, Kosowa, Litwy, Łotwy, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii  i Ukrainy.

W kolejnym etapie konkursu, jury w składzie Davit Gabunia (uznany pisarz i dramatopisarz gruziński), Julia Holewińska (dramatopisarka polska, wicedyrektorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy) i Agnieszka Lubomira Piotrowska (tłumaczka dramatów z języka rosyjskiego, członkini Zarządu sekcji C  Stowarzyszenia Autorów ZAiKS) wybierze pięć finałowych tekstów. Zostaną one zaprezentowane w formie szkiców scenicznych w trakcie tegorocznej edycji Festiwalu Prapremier.

W kolejnym etapie pięcioosobowa Kapituła w składzie: Swiatłana Aleksijewicz (pisarka białoruska, Laureatka Nagrody Nobla), Davit Gabunia, Julia Holewińska, Marius Ivaskevicius (wybitny dramatopisarz litewski), Agnieszka Lubomira Piotrowska wybierze zwycięski tekst i przyzna AURORĘ - Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy w wysokości 50.000 zł.
Dodatkowe nagrody dla finalistów przyzna Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, które jest partnerem konkursu.

Zwycięzców poznamy podczas jubileuszowej XX edycji Festiwalu Prapremier, który odbędzie się na przełomie września i października w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne