EN

11.03.2024, 13:59 Wersja do druku

Bydgoszcz. Podróż do „Ameryki" z Teatrem Polskim w ramach Marca Kobiet

Trwa Marzec Kobiet w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Kolejną z propozycji TPB jest „Ameryka” w reżyserii Julii Holewińskiej. Pokazy odbędą się 14 i 15 marca o godz. 19:00 na małej scenie TPB. Będzie to pierwsza okazja po prawie rocznej przerwie, by wyruszyć z TPB w podróż do „Ameryki” Julii Holewińskiej i Tomasza Szerszenia. Po pokazie 15 marca odbędzie się także czytanie fragmentów książki „Doprowadzone do wrzenia” autorstwa Małgorzaty Grosman.

fot. Natalia Kabanow/mat. teatru

Inspiracją dla „Ameryki”, do której tekst  napisała reżyserka spektaklu Julia Holewińska wraz z Tomaszem Szerszeniem - antropologiem kultury, badaczem sztuki i artystą wizualnym, stało się wyzwolicielskie dekolonialne spojrzenie, polegające na oduczaniu się oczywistości, podważaniu świętości, odkrywaniu skrytej przemocy i wpisanej w naszą kulturę i system społeczno-ekonomiczny opresji.

Sceniczna opowieść o Gombrowiczu zabiera widzów w podróż po jego ukochanej Ameryce Południowej i jednocześnie w głąb jego nowego, nieznanego dramatu. Twórcy i twórczynie spektaklu przyglądają się między innymi ekologii i religijności. Ukazują także pragnienie Gombrowicza o ustanowieniu nowej kartografii, o zdekolonizowaniu myślenia, o konieczności wymyślenia nowych bohaterów na miarę „nowego wspaniałego świata”.  

W narracji Gombrowicza pojawiają się: Kolumb, Maradona, Isaura i Amazonia – każde z nich wadzi się ze swoją własną opowieścią i, przede wszystkim, z historią kolonizacji i innych form opresji, stając w obronie rewolucyjnych i progresywnych wartości. W ich opowieściach Ameryka Południowa jest nie tyle egzotycznym miejscem uchodźctwa, ostatnim portem, co raczej przestrzenią wcielanych w życie utopii i codziennych rewolucji, które zachodzą tam wcześniej i gwałtowniej niż w Polsce. Polska bowiem przegląda się w Ameryce Łacińskiej niczym w lustrze – i na odwrót.

W spektaklu  ważnym wątkiem są losy kobiet. „Ameryka” w reżyserii Julii Holewińskiej opowiada historię Isaury, która po poronieniu zostaje oskarżona o zabójstwo. Postać ta, oraz jej sceniczne losy powstały w oparciu o prawdziwe wydarzenia, które przyczyniły się do walki kobiet z całego kontynentu o prawo do darmowej i przede wszystkim legalnej aborcji – z pozytywnym skutkiem. Wątek Isaury przynosi na myśl problemy z jakimi do tej chwili borykają się Polki.

Być może więc, by zmienić Polskę, trzeba ją przemieścić, wprawić w ruch, skonfrontować z Innym?

Pokazy „Ameryki” w reżyserii Julii Holewińskiej odbędą się 14 marca (czwartek) i 15 marca (piątek) o godz. 19:00 na małej scenie TPB.

Po piątkowym pokazie TPB zaprosi widzów na wyjątkowe wydarzenie – czytanie fragmentów książki „Doprowadzone do wrzenia” autorstwa Małgorzaty Grosman. Książka stanowi papierowy zapis bloga, który powstał w czasie strajków kobiet i pandemii. Autorka porusza najważniejsze dla niej kwestie związane z sytuacją kobiet we współczesnym świecie. Czytanie odbędzie się o godz. 20:45 na małej scenie TPB. Wybranie fragmenty odczytają aktorki TPB – Zhenia Doliak i Emilia Piech. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

Bilety do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy czynnej od środy do piątku w godz. 14:00-18:00 a także na godzinę przed spektaklami ([email protected]; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).

Źródło:

Materiał nadesłany