Październikowy afisz Teatru Polskiego w Bydgoszczy będzie obfitował w wydarzenia jubileuszowej XX edycji Festiwalu Prapremier. Wśród październikowych wydarzeń nie zabraknie także repertuarowych spektakli dla dzieci oraz starszych widzów.
Próba online i premiera na otwarcie Festiwalu Prapremier
Festiwal Prapremier od dwudziestu lat gości na festiwalowej mapie Bydgoszczy. Tegoroczna, jubileuszowa XX edycja odbędzie się pod hasłem ODZYSKIWANIE. Podczas prawie dwóch festiwalowych miesięcy – od 1 października do 4 grudnia - odzyskiwać będziemy teksty współczesne wystawione jednokrotnie, tematy, które są pomijane przez współczesnych twórców, oraz inne teksty kultury, które nie są obecne w dyskursie teatralnym.
Pierwszym wydarzeniem w ramach tegorocznej edycji FPP będzie próba otwarta online najnowszej produkcji Teatru Polskiego w Bydgoszczy – „Nic o nas bez nas” w reżyserii gruzińskiego reżysera Data Tavadze. Scenariusz spektaklu inspirowany filmami dokumentalnymi Krzysztofa Kieślowskiego przygotował gruziński dramatopisarz Davit Gabunia. Pokaz przedpremierowy „Nic o nas bez nas” odbędzie się 4 grudnia na zakończenie tegorocznej edycji Festiwalu Prapremier.
Uroczyste otwarcie jubileuszowej XX edycji Festiwalu Prapremier ODZYSKIWANIE nastąpi podczas premiery spektaklu „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha - 3 października (niedziela) o godz. 17.00. Spektakl, który jest inspirowany „Przemianami” Owidiusza to koprodukcja Teatru Polskiego w Bydgoszcz, Teatru Studio w Warszawie, Festiwalu Mała Boska Komedia oraz Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. Warszawska premiera spektaklu odbyła się 19 września. Bydgoska publiczność, poza premierą, będzie mogła zobaczyć spektakl jeszcze dwa razy – we wtorek 5 października o godz. 19.00 oraz w środę 6 października o godz.11.00.
W weekend 16 i 17 października (sobota i niedziela) Teatr Polski w Bydgoszczy będzie gościł Teatr Kupałowcy z Białorusi. Kupałowcy to artyści byłego zespołu Narodowego Teatru im. Janki Kupały w Mińsku, który dotychczas był główną sceną teatralną na Białorusi. Po wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 roku, teatr przestał praktycznie istnieć. Artyści teatru utworzyli niezależną grupę teatralną “Kupałowcy”, której celem jest podtrzymanie najlepszych tradycji Teatru Kupałowskiego
w nowej formie.
W październiku białoruscy artyści zaprezentują bydgoskiej publiczności spektakl „Radio Prudok” oparty na historii Andrieja Horwata, dozorcy Teatru Kupałowskiego, który przeniósł się z miasta na wieś, by odbudować dom swojego dziadka. Pokazy spektaklu zaplanowano na 16 października (sobota) godz.19.00 oraz 17 października (niedziela) godz.16.00.
Tydzień AURORY
Tydzień od 18 do 22 października upłynie w Teatrze Polskim w Bydgoszczy pod znakiem Aurory. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy, która w tym roku zostanie wręczona po raz pierwszy.
W ramach Festiwalu odbędą się czytania szkiców scenicznych autorstwa pięciu finalistów konkursu, którzy powalczą o nagrodę główną w wysokości 50.000 zł.
Przegląd szkiców scenicznych opartych na finałowych tekstach rozpocznie „AntyMedea”, której autorem jest gruziński pisarz i dramaturg Lasha Bugadze. Pokaz szkicu, który wyreżyseruje Radosław Rychcik, odbędzie się 18 października (poniedziałek) w VI Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Staszica 4.
Dzień później – 19 października (wtorek) o godz. 19.00 w gmachu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego przy ul. Staszica 7 – odbędzie się prezentacja szkicu scenicznego „Matka Gorkiego” na postawie tekstu ukraińskiej dramatopisarki Leny Laguszonkowej. Szkic sceniczny z udziałem aktorek TPB wyreżyseruje Anna Augustynowicz.
20 października (środa) o godz.19.00 Teatr Polski w Bydgoszczy zagości w Kinie Pomorzanin. To właśnie tam zostanie zaprezentowany trzeci finałowy tekst – „Autobiografia na wszelki wypadek” autorstwa Michała Buszewicza. Szkic sceniczny na podstawie tego tekstu wyreżyseruje były dyrektor TPB Paweł Łysak.
„Nigdy nie widziałam gwiazd” serbskiej dramatopisarki i dramaturżki Tijany Grumić to kolejny tekst, który zostanie zaprezentowany w ramach Festiwalu Prapremier. Szkic, który wyreżyseruje Iga Gańczarczyk, zostanie zaprezentowany bydgoskiej publiczności 21 października (czwartek) o godz.19.00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego przy Placu Wolności 9.
Przegląd szkiców scenicznych zakończy pokaz tekstu „Dark Room” autorstwa białoruskiego dramatopisarza Mikity Iljinczyka. Szkic, który zostanie zaprezentowany 22 października (piątek) o godz. 19.00 w Auli Copernicanum, wyreżyseruje Klaudia Hartung-Wójciak.
Laureata pierwszej edycji międzynarodowej nagrody dramaturgicznej AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy poznamy podczas Gali Finałowej, która odbędzie się 23 października (sobota) o godz. 19.00 w Pałacu w Ostromecku. Pięcioosobowa Kapituła w składzie: Swiatłana Aleksijewicz, Davit Gabunia, Julia Holewińska, Marius Ivaskevicius, Agnieszka Lubomira Piotrowska nagrodzi zwycięski tekst i przyzna AURORĘ. Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy w wysokości 50.000 zł. Dodatkowe nagrody dla finalistów przyzna Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, które jest partnerem konkursu.
Wręczenie AURORY poprzedzi debata finałowa pt. „POLA WALKI”, która odbędzie się tego samego dnia o godz.15.00 na Małej Scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Zaproszeni goście – gruziński dramaturg Davit Gabunia, gruziński reżyser Data Tavadze, założycielka i dyrektorka Centrum Sztuk Wizualnych i Performatywnych Art Corporation Anzhela Krashevskaya, białoruska poetka i tłumaczka Taciana Niadbaj oraz litewski prozaik i dramatopisarz Marius Ivaškevičius – spróbują odpowiedzieć na pytania: Jak manifestować swój opór w momencie, gdy jedynie uległość jest gwarantem bezpieczeństwa? Czy polaryzacja społeczna będzie narastać, czy istnieje szansa na neutralizację skrajnych postaw w niedalekiej przyszłości? Czy instytucje kultury mogą być przestrzenią wolną od politycznych napięć? I wreszcie – jaka w tym wszystkim jest rola sztuki? Debatę finałową poprowadzą dr Katarzyna Kasia oraz dr Paweł Sztarbowski.
Teatr Polski w Bydgoszczy jest instytucją artystyczną finansowaną ze środków Urzędu Miasta Bydgoszczy. Partnerem głównym wydarzenia jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Październikowe plany repertuarowe
W październikowym repertuarze, obok wydarzeń festiwalowych, znalazły się dobrze znane publiczności spektakle – „Pchła Szachrajka” w reżyserii Łukasza Gajdzisa – propozycja dla najmłodszych oraz dwa spektakle dla trochę starszej publiczności – „Inna dusza” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego i „Wielce Szanowna Pani” w reżyserii Martyny Peszko.
Naszych najmłodszych widzów zaprosimy do TPB już 8, 9 i 10 października, kiedy na Małej Scenie TPB zaprezentujemy historię psot Pchły Szachrajki. Pokazy spektaklu, który bawi nie tylko dzieci, ale i dorosłych, zaplanowaliśmy na piątek 8 października o godz. 10.00 i 12.00, sobotę 9 października o godz. 16.00 oraz w niedzielę 10 październik o godz. 11.00.
Pod koniec października na bydgoską scenę powróci „Inna dusza” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. Spektakl, który opowiada historię morderstwa, które miało miejsce w latach 90. w Bydgoszczy, zostanie zaprezentowany 24 października (niedziela) o godz. 16.00 oraz 26 października (wtorek) o godz. 19.00.
Październikowy repertuar Teatru Polskiego w Bydgoszczy zamkną pokazy spektaklu „Wielce Szanowna Pani” w reżyserii Martyny Peszko. Spektakl, który odnosi się do życia i twórczości Haliny Mikołajskiej będzie można zobaczyć 29 października (piątek) o godz. 19.00 oraz 30 października (sobota) o godz. 19.00.
Bilety na spektakle repertuarowe oraz wydarzenia w ramach Festiwalu Prapremier są dostępne na stronie internetowej Teatru Polskiego w Bydgoszczy w zakładce „KUP BILET ONLINE”. Bilety można także zakupić w kasie biletowej Teatru (wejście główne od ul. 20 stycznia 1920r.) w godzinach jej otwarcia, tj. od środy do piątku od 14.00 do 18.00.