EN

30.09.2021, 15:15 Wersja do druku

Bydgoszcz. Październik pod znakiem Festiwalu Prapremier w Teatrze Polskim

Październikowy afisz Teatru Polskiego w Bydgoszczy będzie obfitował w wydarzenia jubileuszowej XX edycji Festiwalu Prapremier.  Wśród październikowych wydarzeń nie zabraknie także repertuarowych spektakli dla dzieci oraz starszych widzów.

fot. mat. teatru

Próba online i premiera na otwarcie Festiwalu Prapremier

Festiwal Prapremier od dwudziestu lat gości na festiwalowej mapie Bydgoszczy. Tegoroczna, jubileuszowa XX edycja odbędzie się pod hasłem ODZYSKIWANIE.  Podczas prawie dwóch festiwalowych miesięcy – od 1 października do 4 grudnia - odzyskiwać będziemy teksty współczesne wystawione jednokrotnie, tematy, które są pomijane przez współczesnych twórców, oraz inne teksty kultury, które nie są obecne w dyskursie teatralnym.

Pierwszym wydarzeniem w ramach tegorocznej edycji FPP będzie próba otwarta online najnowszej produkcji Teatru Polskiego w Bydgoszczy – „Nic o nas bez nas” w reżyserii gruzińskiego reżysera Data Tavadze. Scenariusz spektaklu inspirowany filmami dokumentalnymi Krzysztofa Kieślowskiego przygotował gruziński dramatopisarz Davit Gabunia. Pokaz przedpremierowy „Nic o nas bez nas” odbędzie się 4 grudnia na zakończenie tegorocznej edycji Festiwalu Prapremier.

Uroczyste otwarcie jubileuszowej XX edycji Festiwalu Prapremier ODZYSKIWANIE nastąpi podczas premiery spektaklu „Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha - 3 października (niedziela)  o godz. 17.00. Spektakl, który jest inspirowany „Przemianami” Owidiusza to koprodukcja Teatru Polskiego w Bydgoszcz, Teatru Studio w Warszawie, Festiwalu Mała Boska Komedia oraz Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. Warszawska premiera spektaklu odbyła się 19 września. Bydgoska publiczność, poza premierą, będzie mogła zobaczyć spektakl jeszcze dwa razy – we wtorek  5 października o godz. 19.00 oraz w środę 6 października o godz.11.00.

W weekend 16 i 17 października (sobota i niedziela) Teatr Polski w Bydgoszczy będzie gościł Teatr Kupałowcy z Białorusi. Kupałowcy to artyści byłego zespołu Narodowego Teatru im. Janki Kupały  w Mińsku, który dotychczas był główną sceną teatralną na Białorusi. Po wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 roku, teatr przestał praktycznie istnieć. Artyści teatru utworzyli niezależną grupę teatralną “Kupałowcy”, której celem jest podtrzymanie najlepszych tradycji Teatru Kupałowskiego
w nowej formie.

W październiku białoruscy artyści zaprezentują bydgoskiej publiczności spektakl „Radio Prudok” oparty na historii Andrieja Horwata, dozorcy Teatru Kupałowskiego, który przeniósł się z miasta na wieś, by odbudować dom swojego dziadka. Pokazy spektaklu zaplanowano na 16 października (sobota) godz.19.00 oraz 17 października (niedziela) godz.16.00.

fot. mat. teatru

Tydzień AURORY

Tydzień od 18 do 22 października upłynie w Teatrze Polskim w Bydgoszczy pod znakiem Aurory. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy, która w tym roku zostanie wręczona po raz pierwszy.

W ramach Festiwalu odbędą się czytania szkiców scenicznych autorstwa pięciu finalistów konkursu, którzy powalczą o nagrodę główną w wysokości 50.000 zł.

Przegląd szkiców scenicznych opartych na finałowych tekstach rozpocznie „AntyMedea”, której autorem jest gruziński pisarz i dramaturg Lasha Bugadze. Pokaz szkicu, który wyreżyseruje Radosław Rychcik, odbędzie się 18 października (poniedziałek) w VI Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Staszica 4.

Dzień później – 19 października (wtorek) o godz. 19.00 w gmachu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego przy ul. Staszica 7 – odbędzie się prezentacja szkicu scenicznego „Matka Gorkiego” na postawie tekstu ukraińskiej dramatopisarki Leny Laguszonkowej. Szkic sceniczny z udziałem aktorek TPB wyreżyseruje Anna Augustynowicz.

20 października (środa) o godz.19.00 Teatr Polski w Bydgoszczy zagości w Kinie Pomorzanin. To właśnie tam zostanie zaprezentowany trzeci finałowy tekst – „Autobiografia na wszelki wypadek” autorstwa Michała Buszewicza. Szkic sceniczny na podstawie tego tekstu wyreżyseruje były dyrektor TPB Paweł Łysak.

„Nigdy nie widziałam gwiazd” serbskiej dramatopisarki i dramaturżki Tijany Grumić to kolejny tekst, który zostanie zaprezentowany w ramach Festiwalu Prapremier. Szkic, który wyreżyseruje Iga Gańczarczyk, zostanie zaprezentowany bydgoskiej publiczności 21 października (czwartek) o godz.19.00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego przy Placu Wolności 9.

Przegląd szkiców scenicznych zakończy pokaz tekstu „Dark Room” autorstwa białoruskiego dramatopisarza Mikity Iljinczyka. Szkic, który zostanie zaprezentowany 22 października (piątek) o godz. 19.00 w Auli Copernicanum, wyreżyseruje Klaudia Hartung-Wójciak.

Laureata pierwszej edycji międzynarodowej nagrody dramaturgicznej AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy poznamy podczas Gali Finałowej, która odbędzie się 23 października (sobota) o godz. 19.00 w Pałacu w Ostromecku. Pięcioosobowa Kapituła w składzie: Swiatłana Aleksijewicz, Davit Gabunia, Julia Holewińska, Marius Ivaskevicius, Agnieszka Lubomira Piotrowska nagrodzi zwycięski tekst i przyzna AURORĘ. Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy w wysokości 50.000 zł. Dodatkowe nagrody dla finalistów przyzna Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, które jest partnerem konkursu.

Wręczenie AURORY  poprzedzi debata finałowa pt. „POLA WALKI”, która odbędzie się tego samego dnia o godz.15.00 na Małej Scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Zaproszeni goście – gruziński dramaturg Davit Gabunia, gruziński reżyser Data Tavadze,  założycielka i dyrektorka Centrum Sztuk Wizualnych i Performatywnych Art Corporation Anzhela Krashevskaya, białoruska poetka i tłumaczka Taciana Niadbaj oraz litewski prozaik i dramatopisarz Marius Ivaškevičius – spróbują odpowiedzieć na pytania: Jak manifestować swój opór w momencie, gdy jedynie uległość jest gwarantem bezpieczeństwa? Czy polaryzacja społeczna będzie narastać, czy istnieje szansa na neutralizację skrajnych postaw w niedalekiej przyszłości? Czy instytucje kultury mogą być przestrzenią wolną od politycznych napięć? I wreszcie – jaka w tym wszystkim jest rola sztuki? Debatę finałową poprowadzą dr Katarzyna Kasia oraz dr Paweł Sztarbowski.

Teatr Polski w Bydgoszczy jest instytucją artystyczną finansowaną ze środków Urzędu Miasta Bydgoszczy. Partnerem głównym wydarzenia jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. 

fot. Natalia Kabanow

Październikowe plany repertuarowe

W październikowym repertuarze, obok wydarzeń festiwalowych, znalazły się dobrze znane publiczności spektakle – „Pchła Szachrajka” w reżyserii Łukasza Gajdzisa – propozycja dla najmłodszych oraz dwa spektakle dla trochę starszej publiczności – „Inna dusza” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego i „Wielce Szanowna Pani” w reżyserii Martyny Peszko.

Naszych najmłodszych widzów zaprosimy do TPB już 8, 9 i 10 października, kiedy na Małej Scenie TPB zaprezentujemy historię psot Pchły Szachrajki. Pokazy spektaklu, który bawi nie tylko dzieci, ale i dorosłych, zaplanowaliśmy na  piątek 8 października o godz. 10.00 i 12.00, sobotę 9 października o godz. 16.00 oraz w niedzielę 10 październik o godz. 11.00.

Pod koniec października na bydgoską scenę powróci „Inna dusza” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. Spektakl, który opowiada historię morderstwa, które miało miejsce w latach 90. w Bydgoszczy, zostanie zaprezentowany 24 października (niedziela) o godz. 16.00 oraz 26 października (wtorek) o godz. 19.00.

Październikowy repertuar Teatru Polskiego w Bydgoszczy zamkną pokazy spektaklu „Wielce Szanowna Pani” w reżyserii Martyny Peszko. Spektakl, który odnosi się do życia i twórczości Haliny Mikołajskiej będzie można zobaczyć 29 października (piątek) o godz. 19.00 oraz 30 października (sobota) o godz. 19.00.

Bilety na spektakle repertuarowe oraz wydarzenia w ramach Festiwalu Prapremier są dostępne na stronie internetowej Teatru Polskiego w Bydgoszczy w zakładce „KUP BILET ONLINE”. Bilety można także zakupić w kasie biletowej Teatru (wejście główne od ul. 20 stycznia 1920r.) w godzinach jej otwarcia, tj. od środy do piątku od 14.00 do 18.00.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne