EN

28.05.2024, 14:15 Wersja do druku

Bydgoszcz. „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” z Polskiego wyruszają w trasę

Już w najbliższym czasie „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” zawitają na deskach polskich oraz zagranicznych teatrów. Spektakl w reżyserii Wojciecha Farugi na początku czerwca uda się na 44. Warszawskie Spotkania Teatralne, następnie „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” wyruszą do rumuńskiej Oradei, by później powrócić do Bydgoszczy na pokaz w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt”.

fot. Natalia Kabanow/mat. teatru

Pierwsze tygodnie czerwca okażą się wyjątkowo intensywne dla zespołu aktorskiego i technicznego „Ostatnich dni Eleny i Nicolae Ceaușescu”. Spektakl na podstawie tekstu Julii Holewińskiej w czerwcu wybiera się w tournée. Już w najbliższą sobotę, 1 czerwca, podczas 44. Warszawskich Spotkań Teatralnych na małej scenie Teatru Dramatycznego odbędą się dwa pokazy bydgoskiej produkcji. Warszawskie Spotkania Teatralne to jeden z najstarszych, najważniejszych oraz najbardziej prestiżowych festiwali teatralnych w Polsce.

Z Warszawy zespół wyruszy poza granice naszego kraju. 3 czerwca spektakl ukazujący losy oraz upadek pary rumuńskich dyktatorów zaprezentowany zostanie podczas 9. edycji Festivalul Internațional de Teatru Oradea w Oradei (Rumunia). Celem festiwalu jest stworzenie przestrzeni refleksji nad aktem teatralnym, pobudzenie współczesnej twórczości poprzez wystawianie krótkich spektakli, a także ułatwienie dostępu publiczności do aktu kulturalnego poprzez wykorzystanie niekonwencjonalnych przestrzeni i wspieranie młodych artystów. Będzie to pierwszy międzynarodowy pokaz spektaklu.

Z Rumunii zespół TPB powróci do Bydgoszczy, by 5 czerwca (środa) zagrać „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” na deskach małej sceny TPB w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt” organizowanego przez Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu. Jest to najstarszy międzynarodowy festiwal teatralny w Polsce – organizowany jest od 1991 roku.
Dla przypomnienia spektakl znalazł się wśród finalistów 30. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Źródło:

Materiał nadesłany