EN

16.06.2021, 10:45 Wersja do druku

Bydgoszcz. Ocalmy Festiwal Prapremier - list dyrektora Teatru Polskiego

Zwracamy się do Państwa ze szczególną prośbą o wsparcie promocyjne zbiórki crowdfundingowej mającej na celu ocalenie Festiwalu Prapremier 2021. Jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce organizowane przez Teatr Polski  obchodzi w tym roku jubileuszową 20. edycję - pisze dyrektor Wojciech Stefaniak.

mat. teatru

Tak istotne przedsięwzięcie, które jest nie tylko wizytówką miasta, ale i wydarzeniem międzynarodowym o wysokiej randze, w bieżącym roku nie otrzymało wsparcia z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Teatr Polski odwołał się od negatywnej decyzji – bezskutecznie. W tym roku na 18 złożonych przez nas do MKDNiS aplikacji grantowych żadna nie uzyskała dofinasowania. Będziemy zobowiązani za udostępnianie informacji o zbiórce organizowanej przez Teatr Polski, ponieważ w sytuacji, w której Festiwal się znalazł, każdy gest ma znaczenie.

Bez wsparcia ministerialnego organizacja zbliżającej się edycji poświęconej m.in. Białorusi w planowanym kształcie jest zagrożona. Wierzymy, że podstawowym celem każdego festiwalu jest łączyć ludzi, a w sytuacjach trudnych nieść także realną pomoc. Dlatego w ramach Festiwalu chcemy zorganizować między innymi turnusy rekonwalescencyjne dla Artystek i Artystów białoruskich, w obecnej sytuacji politycznej przeżywających każdego dnia sytuacje graniczne. Mamy głębokie przekonanie, że właśnie ten rodzaj pomocy jest teraz naszym przyjaciołom zza wschodniej granicy najbardziej potrzebny. Nie chcemy wykonywać symbolicznych gestów, korzystając z zasobów Teatru chcemy dać potrzebującym bezpieczną przestrzeń.

Hasłem tegorocznej edycji Festiwalu Prapremier będzie „Odzyskiwanie” rozumiane jako przywrócenie zapomnianych i pominiętych tematów, tekstów, idei i form. Festiwal w nowej formule, poza prezentacją spektakli teatralnych, skupia się na działalności rezydencyjnej i inicjowaniu współpracy polskich i zagranicznych twórców i twórczyń teatralnych. Państwami kluczowymi dla organizacji tej edycji będzie Białoruś i Gruzja. Główny punkt Festiwalu Prapremier 2021 stanowić będzie Aurora. Międzynarodowa Nagroda Dramaturgiczna przyznawana za wybitny dramat. Konkurs skierowany jest do twórców piszących w języku polskim, angielskim i rosyjskim. W Kapitule konkursu zasiądą: Swiatłana Aleksijewicz (pisarka białoruska, Laureatka Nagrody Nobla), Davit Gabunia (uznany pisarz i dramatopisarz gruziński), Julia Holewińska (dramatopisarka polska, wicedyrektorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy), Marius Ivaskevicius (wybitny dramatopisarz litewski), Agnieszka Lubomira Piotrowska (tłumaczka dramatów z języka rosyjskiego, członkini Zarządu sekcji C Stowarzyszenia Autorów ZAiKS). Festiwal w nowej formule, poza prezentacją spektakli teatralnych, skupi się na działalności rezydencyjnej i inicjowaniu współpracy polskich i zagranicznych twórców i twórczyń teatralnych. Wśród zaproszonych spektakli zaprezentujemy spektakl Niezależnej Grupy Teatralnej Kupałowcy (były zespół Teatru Narodowego im. Janki Kupały w Mińsku poddany represjom po wyborach na Białorusi w sierpniu 2020).

Niezwykle ważnym elementem Festiwalu jest też premiera przygotowywana przez wybitnych twórców gruzińskich – reżysera Datę Tavadze i dramatopisarza Davita Gabunię. Ich spektakl oparty będzie o scenariusze filmów dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego, którego rok właśnie obchodzimy. TPB złożył w tym roku aplikację konkursową do Instytutu Adama Mickiewicza, jednak – mimo tego, że projekt ten wpisuje się w obchody urodzin wybitnego artysty, a także jest efektem wieloletniej pracy i nakładów finansowych IAM nad wypracowaniem kontaktów polsko-gruzińskich, nie uzyskał finansowania.

Z uwagi na rangę wydarzenia oraz konieczność zachowania ciągłości w 20-letniej tradycji, będziemy niezmiernie wdzięczni za pomoc w udostępnianiu informacji o zbiórce. Wierzymy, że również dzięki Państwa sieci kontaktów jesteśmy w stanie dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i ocalić jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce, jakim jest Festiwal Prapremier.

Link do zbiórki poniżej:

https://zrzutka.pl/x3vaca

Łącząc wyrazy szacunku,

Wojciech Stefaniak
Dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

16.06.2021

Wątki tematyczne