EN
05.07.2022, 10:00 Wersja do druku

Bydgoszcz. „Obejmijmy" Operę Nova na jej 66-lecie

Opera No va już teraz zaprasza melomanów i mieszkańców 21 września o godz. 17.30 do stworzenia żywego kręgu, który „czułym uściskiem" obejmie gmach. Data happeningu nieprzypadkowa.

fot. Marek Chełminiak/mat. teatru

Obecnie w Operze Nova trwa wakacyjna przerwa, ale dyrekcja wraz z zespołem ma już pewne plany na nowy sezon, który będzie szczególny nie tylko dlatego, że - jak już informowaliśmy - wyjątkowo w październiku odbędzie się 28. Bydgoski Festiwal Operowy.

Najpierw jednak - 21 września - minie dokładnie 66 lat od pierwszego przedstawienia Studia Operowego, które dało początek bydgoskiej scenie operowej. Wówczas w programie wieczoru z 1956 roku - obok jednoaktówek Moniuszki: „Flisa" i „Verbum nobile", wystawiono także „Wesele krakowskie w Ojcowie" z muzyką Karola Kurpińskiego, był to najpopularniejszy polski balet w XIX w.

- W rocznicę tego wydarzenia - w środę, 21 września br. o godz. 17.30 - pragniemy zaprosić Melomanów, Sympatyków i... Przechodzących ulicą Focha w Bydgoszczy do objęcia Opery „czułym uściskiem"! A właściwie do jej opasania z zachowaniem stosownej odległości od murów. W ten sposób chcielibyśmy upamiętnić i zwrócić uwagę na 66. sezon operowy (2022/2023) - wyjaśnia Ewa Chałat z biura prasowego Opery Nova.

Do stworzenia wielkiego kręgu - prócz historycznej daty - dodatkowo zachęcić może to, że co 66. osoba będzie mogła wylosować voucher na spektakle z bieżącego repertuaru Opery Nova. Więcej szczegółów na temat operowego happeningu poznamy po 20 sierpnia.

Przypominamy, że bilety na spektakle 66. sezonu artystycznego (z wyjątkiem premier i Koncertów Sylwestrowo-Noworocznych) będzie można nabyć w kasie opery oraz online od 1 sierpnia br., natomiast bilety na Bydgoski Festiwal Operowy - będzie w sprzedaży od 22 sierpnia.

We wrześniu na afiszu Opery Nova znajdziemy takie tytuły, jak operetkę „Baron cygański", operę komiczną „Napój miłosny", a także najnowszą i najbardziej baśniową produkcję - balet „Alicja w Krainie Czarów".

Studio Operowe 30 grudnia 1955 roku powołał Zarząd Towarzystwa Muzycznego w Bydgoszczy. Zarząd ustalił także organizację Studia i powołał kadrę kierowniczą, na której czele stanęli: dyrygent Zdzisław Wendyński jako kierownik i Roman Mackiewicz jako kierownik artystyczny. Kierownictwo wokalne objęła Felicja Krysiewicz, która niedługo potem objęła pełne kierownictwo Studia Operowego w Bydgoszczy. Kierownikiem chóru został Antoni Rybka, a baletu - Anna Rooterowa.

Tytuł oryginalny

„Obejmijmy" Operę Nova na 66 lat sceny operowej

Źródło:

„Gazeta Pomorska” nr 154

Autor:

Justyna Tota

Data publikacji oryginału:

05.07.2022