EN

24.01.2022, 14:33 Wersja do druku

Bydgoszcz. Podpisano umowę na budowę kampusu Akademii Muzycznej

Budowa kampusu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy to obecnie największy projekt z budżetu dotyczący polskich uczelni artystycznych. Koszt to prawie 400 mln zł - powiedział w poniedziałek wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

fot. mat. prasowe

Wicepremier wraz przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukaszem Schreiberem wziął udział na uczelni w uroczystości podpisania umowy na budowę kampusu.

"Nowy kampus rozwiąże wieloletni problem tej zasłużonej i ważnej uczelni. Akademia Muzyczna w Bydgoszczy to jedna z najlepszych polskich uczelni muzycznych, kojarzy się przede wszystkim kojarzy się z laureatami Konkursu Chopinowskiego, ale nie tylko. Inwestycja jest przygotowana i zapięta na 100 procent. Wykonawca wybrany w przetargu w środę wchodzi na plac budowy. Z punktu widzenia inwestycyjnego to już etap takiego dojrzałego wejścia w inwestycję" - podkreślił Gliński.

Zaznaczył, że inwestycja została dobrze przygotowana, a przetarg na wykonawcę poprzedziły przetargi na wybór firmy prowadzącej nadzór techniczny i generalnego inżyniera.

Wicepremier podkreślił, że konieczne było zwiększenie finansowania z przewidzianych półtora roku temu w wieloletnim programie finansowym ponad 290 mln zł do kwoty wynikającej z przetargu - prawie 400 mln zł.

"Myślę, że inwestycja będzie ważna nie tylko dla uczelni, Bydgoszczy, regionu i Polski, ale może i szerzej. Gratuluję i dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że można podpisać umowę na budowę" - mówił Gliński.

Minister Schreiber ocenił, że to szczególnie radosny moment dla wszystkich bydgoszczan, a sprawa kampusu, jak zapewne niewiele kwestii, łączy lokalną społeczność.

"Trzeba podkreślić wielkie zaangażowanie w sprawę pana premiera, ministra kultury Piotra Glińskiego, a także decyzje pana premiera Mateusza Morawieckiego, gdy trzeba było znaleźć dodatkowe 100 mln zł. Bardzo wiele osób w tym procesie uczestniczyło" - mówił Schreiber.

Kampus Akademii Muzycznej ma powstać w ciągu czterech lat, a kosztować będzie 393 mln z. Wykonawcą inwestycji będzie spółka Unibep z Bielska Podlaskiego.

Umowę na realizację robót podpisali prezes Unibep Leszek Gołąbiecki i prorektor ds. artystycznych Akademii Muzycznej prof. Janusz Stanecki.

Kampus zostanie wzniesiony w obrębie śródmieścia, na działce o powierzchni 3 ha. Projekt zakłada powstanie budynku 6-piętrowego i dwóch kondygnacji pod ziemią. Powstaną cztery sale koncertowe - symfoniczna, kameralną, teatralno-operową i organową, a także sale dydaktyczne. Powierzchnia całości to 31 tys. m kw.

Obecnie Akademia Muzyczna mieści się w siedmiu budynkach rozproszonych po całym mieście.

Absolwentami bydgoskiej Akademii Muzycznej są m.in. zwycięzca XV Konkursu Chopinowskiego Rafał Blechacz i finalista XVI konkursu Paweł Wakarecy.

Źródło:

PAP

Autor:

Jerzy Rausz

Wątki tematyczne