EN

24.05.2024, 08:43 Wersja do druku

Bydgoszcz. Małgorzata Grela rolą Meg Page w „Falstaffie” obchodzi 30-lecie pracy w Operze Nova

W sobotę zaśpiewa jako Meg Page w „Falstaffie” w reż. Macieja Prusa. Małgorzata Grela (sopran) trzydzieści lat prześpiewała scenie bydgoskiej Opery.

fot. Andrzej Makowski/mat. teatru

W 1993 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy i w tym samym roku zadebiutowała w bydgoskiej Operze zachwycając rolą Księżniczki Mi w operetce „Kraina uśmiechu”. Kolejne (niektóre) postaci wykonywane na tej scenie to Liú w „Turandot”, Adela w „Zemście nietoperza”, Pamina w „Czarodziejskim flecie”, Micaela w „Carmen”, niezapomniana tytułowa Hrabina Marica, brawurowa Eliza Doolittle w „My Fair Lady”, Marcelina w „Weselu Figara”, Meg Page w „Falstaffie”.

Małgorzata Grela (sopran) trzydzieści lat prześpiewała scenie bydgoskiej Opery. Obok aktywności artystycznej Jej prawdziwą pasją jest kształcenie młodych adeptów wokalistyki w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest inicjatorką i – od 2014 r.- dyrektorką Międzynarodowego Operowego Forum Młodych, które odbywa się podczas Bydgoskich Festiwali Operowych.

Małgorzata Grela swój jubileusz w Operze Nova świętować będzie rolą  Meg Page w „Falstaffie” Giuseppe Verdiego , w sobotę 25 maja. W tym dniu rolę tytułowego bohatera kreować będzie Łukasz Goliński, zaś Damian Wilma , znany już bydgoszczanom z ról w Fauście, Wesołej wdówce i Zemście nietoperza, po raz pierwszy wykona w „Falstaffie” rolę Pana Forda.

Opera Nova zaprasza na trzy przedstawienia tej ostatniej opery Verdiego (także w piątek i niedzielę , 24 i 26 maja). Na piątkowym przedstawieniu wystąpi Anton Keremidtchiev. Artysta urodzony w Bułgarii, studiował śpiew w Bułgarskim Państwowym Konserwatorium w Sofii oraz u Borisa Christoffa w Rzymie. Obecnie zapraszany jest przez teatry operowe w całej(!) Europie , trasy jego podróży artystycznych prowadzą także do Chin. W jego repertuarze znajdują się słynne role barytonowe: Renato, Germont, Amonastro, Amfortas, Simone Boccanegra, Makbet, Rigoletto, Telramund, Don Pizarro, Gorvenal, Escamillo, Klingsor, Miller, Johanaan, Falstaff. W Polsce wystąpi po raz pierwszy, na zaproszenie Opery Nova.

Źródło:

Materiał nadesłany