EN

10.05.2021, 10:32 Wersja do druku

Bydgoszcz. Majowe weekendy z Teatrem Polskim na VOD i premiera "Maszyny"

Choć teatry zostaną otwarte 29 maja, Teatr Polski w Bydgoszczy nie przestaje grać. W kolejne majowe weekendy na platformie VOD zaprezentuje spektakle zarówno dla dorosłych,  jak i najmłodszych widzów.  Maj w TPB zakończy premiera „Maszyny” w reżyserii Jagody Szelc,  z udziałem publiczności na żywo.

fot. mat. teatru

Dopóki teatry nie zostaną ponownie otwarte, Teatr Polski w Bydgoszczy będzie grał online. Podczas zbliżających się majowych weekendów, na platformie VOD zaprezentujemy prawie wszystkie wcześniejsze rejestracje bydgoskich produkcji.

7 maja udostępniono nagranie streamingu spektaklu „Trump i pole kukurydzy” w reżyserii Pawła Łysaka. 8 maja na „wirtualną scenę TPB” powrócił spektakl „Ptak” w reżyserii Magdy Drab, który również można było oglądać przez 24 godziny.

14 i 15 maja, przed ekrany komputerów zapraszamy dzieci i młodzież, ale także całe rodziny. Familijny weekend rozpoczniemy pokazem muzycznej adaptacji dramatu Juliusza Słowackiego. Spektakl „Balladyna. Wojna wewnętrzna” w reżyserii Justyny Łagowskiej zostanie udostępniony 14 maja o godz.19.00 i będzie dostępny przez 24 godziny.
W sobotę, 15 maja o godz. 16.00, zapraszamy na spektakl „Motyle” w reżyserii Emilii Piech. Familijna opowieść o poszukiwaniu pasji i spełnianiu marzeń będzie dostępna na www.vod.teatrpolski.pl do niedzieli, 16 maja, do godz.16.00.

W weekend 21 i 22 maja, na „wirtualnej scenie” Teatru Polskiego w Bydgoszczy zostaną zaprezentowane spektakle z historią w tle. Pierwszego dnia, 21 maja (piątek) o godz. 19.00, udostępnimy nagranie spektaklu „Maria Antonina. Ślad Królowej” w reżyserii dyrektora bydgoskiej sceny Wojciecha Farugi. „Mur” w reżyserii Justyny Sobczyk to druga propozycja na ten weekend. Spektakl opowiadający o życiu ludzi wokół muru berlińskiego zostanie udostępniony 22 maja o godz. 19.00 i będzie dostępny przez 24 godziny.
Aby uzyskać dostęp do wybranego spektaklu należy założyć bezpłatne konto na www.vod.teatrpolski.pl, następnie wybrać konkretne wydarzenie i opłacić dostęp (15/20 zł).

fot. Katarzyna Jóźwiak/mat. teatru

Teatr w odsłuchu… posłuchaj na VOD

Do końca czerwca na platformie VOD będzie można posłuchać Teatru, a dokładniej dwóch słuchowisk przygotowanych przez cały zespół aktorski TPB.

Pierwsza z tych propozycji, to słuchowisko „Trędowata. Melodramat” w reżyserii Tomasza Cyza, które powstało w ramach cyklu „Teatr w odsłuchu. Odzyskane przedstawienia”.

Celem cyklu jest przywrócenie w nowej formie spektakli, które zeszły z afisza Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Słuchowisko w reżyserii Tomasza Cyza to audialna wersja spektaklu o tym samym tytule, w reżyserii Wojciecha Farugi, który swoją premierę miał w 2014 roku.

Na VOD dostępne są także dwie części słuchowiska „Rękopis znaleziony w Saragossie” w reżyserii Pawła Sztarbowskiego. Słuchowisko przygotowane przez zespół Teatru Polskiego w Bydgoszczy to audialna wersja XIX-wiecznej powieści Jana Potockiego pod tym samym tytułem.

Aby posłuchać nagrań, wystarczy zalogować się na www.vod.teatrpolski.pl, wybrać konkretny tytuł i opłacić dostęp (1 zł).

„Maszyna” – premiera i teatralny debiut reżyserki

Maj w Teatrze Polskim w Bydgoszczy zakończy długo wyczekiwana premiera spektaklu „Maszyna” w reżyserii Jagody Szelc. Spektakl powstał w oparciu o autorski tekst reżyserki Jagody Szelc i dramaturżki Marty Keil, dla których inspiracją była „Kolonia karna” Franza Kafki. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany 29 maja (sobota) o godz.19.00.

W spektaklu wystąpią: Sara Celler-Jezierska, Michalina Rodak, Małgorzata Trofimiuk, Mirosław Guzowski, Damian Kwiatkowski, Jerzy Pożarowski. Wśród twórców nowej premiery znaleźli się także: Teoniki Rożynek (muzyka), Przemysław Brynkiewicz (reżyseria świateł), Natalia Giza (scenografia),  Maja Skrzypek (kostiumy), Agnieszka Kryst (konsultacja choreograficzna) oraz Anna Garncarczyk (montaż video).
Bydgoska produkcja to debiut teatralny reżyserki Jagody Szelc, która do tej pory była znana ze swoich filmowych projektów. Jej debiutancki film „Wieża. Jasny dzień” otrzymał nagrody za najlepszy debiut reżyserski i najlepszy scenariusz na FPFF w Gdyni 2017. Reżyserka jest także laureatką Paszportów Polityki 2018 w kategorii film.

Warto przypomnieć, że próby do spektaklu rozpoczęły się w lutym, a premiera początkowo była planowana na 30 kwietnia, jednak ze względu na przedłużenie obostrzeń, musiała zostać przełożona na maj.

Sprzedaż biletów na spektakle odbywające się w siedzibie Teatru Polskiego rozpocznie się wkrótce. O ponownym otwarciu kasy biletowej poinformujemy za pośrednictwem strony internetowej oraz mediów społecznościowych.
Szczegółowe informacje na temat spektakli dostępne są na stronie internetowej Teatru Polskiego w Bydgoszczy (www.teatrpolski.pl).

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne