EN

29.03.2022, 14:47 Wersja do druku

Bydgoszcz. Kwietniowe plany Teatru Polskiego

W kwietniu Teatr Polski w Bydgoszczy zaprosi widzów na cztery spektakle. Afisz otworzy spektakl „Katyń. Teoria barw” w reżyserii dyrektora bydgoskiej sceny Wojciecha Farugi. Widzowie będą mogli obejrzeć także jedną z najnowszych produkcji TPB – „Kierunek zwiedzania” w reżyserii Aleksandry Bielewicz oraz wracającą po przerwie „Maszynę” w reżyserii Jagody Szelc. Wśród repertuarowych propozycji nie zabraknie spektaklu dla najmłodszych widzów – kwiecień na scenie TPB zakończą pokazy spektaklu pt. „Plastusiowy Pamiętnik” w reżyserii Leny Frankiewicz.

fot. Natalia Kabanow

Barwy historii na deskach Teatru

W pierwszy weekend kwietnia na Małej Scenie TPB zaprezentujemy spektakl „Katyń. Teoria barw” w reżyserii Wojciecha Farugi. Punktem wyjścia dla twórczyń i twórców spektaklu było życie i twórczość Józefa Czapskiego – polskiego malarza i pisarza, a także historie oficerów pomordowanych w Katyniu oparte na ich pamiętnikach i materiałach archiwalnych. Tekst Julii Holewińskiej w reżyserii Wojciecha Farugi to opowieść o kolorach, które walczą ze sobą o prawdę, miejsce i wagę. Jeden kolor zamazuje drugi tworząc plamy, gubiąc perspektywę czy figuratywność. Nie ma jednego obrazu, tak jak nie ma jednej Historii. Pokazy spektaklu zaplanowane są na 2 kwietnia (sobota) o godz. 19:00 i 3 kwietnia (niedziela) o godz. 16:00.

fot. Natalia Kabanow

Powrót „Maszyny” w reżyserii Jagody Szelc

Po dłuższej przerwie, na scenę Teatru Polskiego w Bydgoszczy powróci spektakl „Maszyna” w reżyserii Jagody Szelc. Inspiracją dla reżyserki Jagody Szelc i dramaturżki Marty Keil, które stworzyły tekst we współpracy z zespołem aktorskim w składzie: Sara Celler-Jezierska, Michalina Rodak, Małgorzata Trofimiuk, Mirosław Guzowski, Damian Kwiatkowski oraz Jerzy Pożarowski, była „Kolonia karna” Franza Kafki. Na bydgoskie pokazy spektaklu zapraszamy w dniach: 8 kwietnia (piątek) o godz. 19.00, 9 kwietnia (sobota) o godz. 19.00 oraz 10 kwietnia (niedziela) o godz. 16.00.

Warto dodać, że bydgoska produkcja znalazła się programie 56. edycji Festiwalu KONTRAPUNKT - Przegląd Teatrów Małych Form, który odbędzie się w dniach 21- 29 kwietnia w Szczecinie. „Maszyna” w reżyserii Jagody Szelc zostanie zaprezentowana podczas festiwalu dwukrotnie - 28 kwietnia (czwartek) o 17.00 oraz 19.30.

fot. Natalia Kabanow

Inspirowany malarstwem Malewicza – „Kierunek zwiedzania”

W kwietniu widzowie będą mogli wziąć udział w spacerze po wyimaginowanej wystawie prac Kazimierza Malewicza. Wszystko za sprawą spektaklu „Kierunek zwiedzania” w reż. Aleksandry Bielewicz, który inspirowany jest książką Marcina Wichy o tym samym tytule. Bydgoska produkcja, która powstała w ramach festiwalu Nowe Epifanie, swoją premierę miała w marcu. Pokazy „Kierunku zwiedzania” odbędą się 9 kwietnia (sobota) o godz. 16.00 i 10 kwietnia (niedziela) o godz. 19.00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy.

fot. Magda Hueckel

Kwietniowa propozycja dla najmłodszych

Pod koniec kwietnia najmłodszych widzów zaprosimy na przygody ludzika z plasteliny oraz jego przyjaciół z drewnianego piórnika. „Plastusiowy pamiętnik” w reżyserii Leny Frankiewicz, który w lutym bieżącego roku obchodził swoje 8. urodziny na scenie TBP, to przygoda pełna humoru i mądrości. Przedwojenny tekst Marii Kownackiej, mimo upływu lat jest nadal uniwersalną opowieścią o przyjaźni, a podążanie za bohaterami – Tosią, Plastusiem czy Gumką Myszką nieraz zaskoczy publiczność. Na spotkania z Plastusiem zapraszamy w weekend - 23 kwietnia (sobota) o godz. 16 i 24 kwietnia (niedziela) o godz. 11, a także 26 kwietnia (wtorek) o godz. 10.00.

Bilety na spektakle repertuarowe są dostępne na stronie internetowej Teatru Polskiego w Bydgoszczy w zakładce „KUP BILET ONLINE”. Bilety można także zakupić w kasie biletowej Teatru (wejście główne od ul. 20 stycznia 1920 r.) w godzinach jej otwarcia, tj. od środy do piątku od 14.00 do 18.00.

Źródło:

Materiał nadesłany