EN

21.09.2020, 12:27 Wersja do druku

Bydgoszcz. Jacek Przybyłowicz rozpoczął próby z Baletem Opery Nova

fot. Andrzej Makowski

Do współpracy z Baletem Opery Nova zaproszony został jeden z najlepszych twórców tańca współczesnego, Jacek Przybyłowicz. Od jutra rozpoczyna próby z bydgoskimi tancerzami.


Jacek Przybyłowicz, jeden z najlepszych i najbardziej poszukiwanych twórców tańca współczesnego. Do 1991 r. tancerz Baletu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Po latach pracy artystycznej w Niemczech i Izraelu i powrocie do Polski skupił się wyłącznie na pracy choreograficznej realizując ponad 20 spektakli m.in. dla Polskiego Baletu Narodowego, Polskiego Teatru Tańca, Kieleckiego Teatru Tańca, Baletu Opery Bałtyckiej, Baletu Opery Wrocławskiej, Baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Jednymi z ostatnich jego spektakli w Polsce były: Sześć skrzydeł aniołów (2012), na zamówienie Teatru Wielkiego w Poznaniu po raz pierwszy podjął się wyreżyserowania opery Król Edyp (2013), Monochrome (Kielecki Teatr Tańca, 2014) oraz Infolia (Teatr Wielki w Poznaniu, 2015). Obecnie większość swoich spektakli realizuje za granicą m.in. w Dantzaz Kompainia - San Sebastian, Beijing Dance LDTX, Prague Chamber Ballet, Balet Narodni Divadla - Brno, TanzKompanie Giessen, także na Cyprze, Łotwie, w Danii, Norwegii, Francji, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, we Włoszech, Rosji, Ukrainie, Rumunii, Tunezji, Stanach Zjednoczonych, Japonii.

Jego realizacje były prezentowane w wykonaniu polskich i zagranicznych zespołów na kilkudziesięciu festiwalach tańca współczesnego na całym świecie :m.in. w USA, Kanadzie, Ameryce Płd., Singapurze, Japonii.

Dla Opery Nova zrealizował dotąd choreografię do legendy dramatycznej "Potępienie Fausta" (2015 r.) . Obecne zaproszenie Jacka Przybyłowicza i praca z tancerzami Opery Nova zaowocuje planowaną na przyszły rok premierą baletową.


Źródło:

Materiał nadesłany

Autor:

Ewa Chałat