EN
24.11.2022, 16:08 Wersja do druku

Bydgoszcz. Budimex wybuduje czwarty krąg Opery Nova

Firma Budimex została wybrana wykonawcą czwartego kręgu Opery Nova w Bydgoszczy. Przedsięwzięcie, które będzie kosztować prawie 95 mln zł, ma zostać zrealizowane w niespełna 2,5 roku - poinformowało w czwartek Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

fot. mat. teatru

Obecnie gmach opery składa się z trzech połączonych ze sobą kręgów. W pierwszym kręgu znajduje się duża sala z amfiteatralną widownią na 803 miejsca, sala kameralna na 189 miejsc, hol główny i foyer. W drugim kręgu mieszczą się sale prób zespołów artystycznych, garderoby i biura, a w trzecim - Centrum Kongresowe.

Zamówienie podzielono na dwie części, które mogą być realizowane w dwóch niezależnych etapach. Pierwszą część stanowić będzie budowa czwartego kręgu, którzy będzie połączony z głównym obiektem. Druga część to dwupoziomowy garaż podziemny z placem miejskim w górnej części. Garaż będzie dostępny z głównego budynku, ale będzie mógł też działać niezależnie.

Realizacją prac budowlanych w przetargu zainteresowane były trzy podmioty. Za najkorzystniejszą uznano ofertę firmy Budimex z kwotą 94,88 mln zł netto i siedmioletnią gwarancją. Oceniano również doświadczenie ekspertów zarządzających budową oraz możliwość skrócenia prac przy garażu podziemnym. W przypadku braku odwołań jeszcze w tym roku możliwe będzie podpisanie umowy z wykonawcą.

Inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 28 miesięcy. Sfinansowana zostanie po połowie przez samorząd miasta i województwo kujawsko-pomorskie.

Wcześniej przygotowana dokumentacja zakłada, że w czwartym kręgu o powierzchni użytkowej 5,7 tys. m kw. znajdą się m.in.: sala prób z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu i zapadni, która pomieści 485 osób; przestrzeń wielofunkcyjna stanowiąca poszerzenie foyer głównego budynku; przestrzeń wystawiennicza i działań artystycznych oraz sala kinowa o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku na 205 osób. Garaż będzie miał 228 miejsc postojowych.

Koncepcja budowy czwartego kręgu jest nawiązaniem do pomysłu sprzed wielu lat, gdy projektowano operę. Z powodu braku pieniędzy i różnych przeszkód realizację czwartego kręgu zarzucono, a opera i tak była budowana ponad 30 lat.

Źródło:

PAP

Autor:

Jerzy Rausz