EN

22.11.2021, 12:20 Wersja do druku

Bydgoszcz. Bergman wg Kleczewskiej na koniec listopada w Teatrze Polskim

Listopad w TPB zakończą pokazy spektaklu „Twarzą w twarz” w reżyserii Mai Kleczewskiej, który jest koprodukcją Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Teatru Powszechnego w Warszawie. Spektakl, który powstał w oparciu o scenariusze filmów Ingmara Bergmana będzie można zobaczyć na Dużej Scenie Teatru Polskiego już 27 listopada (sobota) o godz.19.00 i 28 listopada (niedziela) o godz. 16.00.

fot. Magda Hueckel

Ingmar Bergman w swojej twórczości skupiał się na badaniu wnętrza psychiki człowieka w ekstremalnej sytuacji. Skupiał się na ludziach odizolowanych od świata zewnętrznego. Swoich bohaterów zamykał na „wyspie” – w relacjach rodzinnych, w państwach objętych stanem wyjątkowym. Zamknięci w czterech ścianach, poddajemy próbie nasze więzi. Widzimy pod lupą relacje, które nam umykały w natłoku spraw. Przymusowa konfrontacja z drugim i sobą samym prowadzi do wglądu? Do szaleństwa? Zobaczymy się „jak w Zwierciadle”? Czy będziemy mieć odwagę, żeby stanąć, ze sobą i ostatecznym, twarzą w twarz?

Bergman jest Przewodnikiem po czasie „kwarantanny”  – zamknięcia, izolacji, wglądu i konfrontacji. Przeprowadza nas przez proces przemiany. Intymny proces transformacji i przewartościowania.

I śmierci.

Coraz mocniej dociera do nas, że nastał czas śmierci. Śmierci, której nie sposób pojąć, opłakać, zrozumieć. Czy chcemy tego, czy nie, śmierć potrzebuje reprezentacji, po to jest sztuka – film, teatr, literatura, sztuki wizualne – żeby dzięki reprezentacji nie dopuścić  do traumatycznego, niewyrażonego zapisu lęku.

Artysta wciąż poszukuje języka na oswojenie nieoswajalnego.
Sztuka wciąż stara się wyprzedzić rzeczywistość. To powinność Sztuki. Próbować.

Gramy:
27.11. – sobota – g.19.00
28.11. – niedziela – g.16.00


Bilety: 75 zł (normalny)/ 55 zł (ulgowy)

telefoniczna rezerwacja biletów: 52 339 78 18;  +48 885 60 70 90;   e-mail: [email protected],
Kasa biletowa: czynna od środy  do piątku w godzinach 14.00 -18.00 oraz godzinę przed spektaklem
al. Mickiewicza 2 (wejście główne od ul. 20 stycznia 1920)


Źródło:

Materiał nadesłany