EN
13.01.2022, 11:48 Wersja do druku

Bydgoszcz. Balet Czajkowskiego zachwyca już 130 lat. "Dziadek do orzechów" w Operze Nova

W 1892 roku w Teatrze Maryjskim w Petersburgu odbyła się premiera „Dziadka do orzechów”, klasycznego baletu z olśniewającą choreografią Mariusa  Petipy.

fot. Andrzej Makowski/mat. teatru

Polska prapremiera w choreografii Rajmunda Sobiesiaka miała miejsce w 1958 roku w Bydgoszczy! Od tego czasu dzieło Czajkowskiego prezentowane było przez bydgoską operę w realizacjach: Przemysława Śliwy (1986) i Paula Chalmera (2015).

Zapraszamy na cztery spektakle tego wspaniałego baletu-feerii, historii wywiedzionej z baśni E.T.A. Hoffmanna o walce Dziadka do orzechów z Królem Myszy, o cudownej podróży Klary i odczarowanego Dziadka do krainy słodkości, którą włada Cukrowa Wróżka...
•    czwartek, 13 stycznia godz,19.
•    piątek, 14 stycznia godz.19.
•    sobota, 15 stycznia godz.17.
•    niedziela,16 stycznia godz.17.

Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Maciej Figas. Obecny skład Baletu Opery Nova pozwala na wystawienie kilku równorzędnych obsad; w głównych partiach w kolejnych dniach tańczyć będą: Olga Markari /Abigail Cockrell (Klara), Paweł Nowicki/Tomasz Siedlecki (Dziadek do orzechów), Mizuki Higashino/Abigail Cockrell (Cukrowa Wróżka), Martin Kastl i Takumi Mitsuhashi (Kawaler Cukrowej Wróżki).

W "Butiku Operowym" (w holu wejściowym Opery Nova) nabyć będzie można gadżety z motywem plakatu autorstwa Adama Pękalskiego oraz zdjęciami z baletu "Dziadek do orzechów".

W lutym br. ”Dziadek do orzechów” w repertuarze Opery Nova: 12,13 i 15.02.

Źródło:

Materiał nadesłany

Autor:

Ewa Chałat