EN

7.06.2023, 16:41 Wersja do druku

Budapeszt. Polskie spektakle na Olimpiadzie Teatralnej

Siedem polskich spektakli pojawi się na jednym z najważniejszych festiwali teatralnych w Europie. Prezentacje w ramach programu Olimpiady Teatralnej w Budapeszcie stanowią blok kuratorski zatytułowany Perform[ing] Poland. 

„Szeol” / fot. Tobiasz Papuczys / mat. teatru

Perform[ing] Poland to siedem prac performatywnych stworzonych przez artystki, performerki, tancerki, aktorki i aktywistki mieszkające w Polsce. Kuratorką programu Perform[ing] Poland jest Monika Wachowicz, a głównym organizatorem - Instytut im. Jerzego Grotowskiego. Projekt Perform[ing] Poland powstał w wyniku realizacji programu Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych, kuratorowanego przez Monikę Wachowicz i realizowanego w latach 2021/22 we Wrocławiu.

Polskie spektakle pojawią się w gronie takich wybitnych zespołów i twórców teatralnych jak Dimitris Papaioannou, Theodoros Terzopoulos, Jan Fabre, Tadashi Suzuki, Teatr Complicité, Eugenio Barba, Romeo Castellucci i in. 

W ramach Perform[ing] Poland na Olimpiadzie Teatralnej w Budapeszcie zaprezentowane zostaną następujące spektakle i performanse: Akty (Aurora Lubos), Anatomie (Natalia Chylińska/Katarzyna Pastuszak), Cztery (Alina Bachara, Katarzyna Pastuszak, Aleksandra Śliwińska, Monika Wachowicz - Teatr A Part/Teatr Amareya, reż. Marcin Herich), Okruchy (Monika Wachowicz, Jarosław Fret), Przemieszczenie (Anna Steller, Adam Witkowski), Sheol (Monika Wachowicz, Jarosław Fret), Welcome (Aurora Lubos). Prezentacje odbędą się w dn. 9-11 czerwca 2023 w Artus Contemporary Art Studio. 

Olimpiada Teatralna, założona w 1993 roku w Delfach z inicjatywy greckiego reżysera Theodorosa Terzopoulosa, jest międzynarodowym festiwalem teatralnym, który prezentuje osiągnięcia najwybitniejszych twórców teatralnych z całego świata. Olimpiada to także platforma wymiany artystów, miejsce spotkań uczniów i mistrzów zachęcające do otwartego dialogu mimo różnic ideologicznych, językowych i kulturowych. Festiwal promuje bogactwo i różnorodność dziedzictwa teatru, a także wspiera wszelkiego rodzaju eksperymenty i poszukiwania z obszaru sztuk performatywnych. W zamyśle założycieli, OT ma na celu wzmocnienie i przywrócenie znaczenia współczesnego teatru na świecie. Od 2016 roku członkiem komitetu Olimpiady Teatralnej jest Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

Więcej informacji: 

https://mitem.hu/en/programme/performances 
https://artus.hu/2022/11/04/perorming-poland/

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne