EN

23.09.2022, 09:00 Wersja do druku

Bombast, Doli i Fanaberie

IV Dolnośląski Festiwal Improwizacji Teatralnej „DOLi!” we Wrocławiu. Pisze Adam Zawadzki z Nowej Siły Krytycznej.

fot. Agata Cebula / mat. organizatora

Po raz pierwszy uczestniczyłem w Festiwalu Teatrów Improwizacyjnych „DOLi!”, odbywającym się we Wrocławiu, a to już jego czwarta edycja! W Centrum Kultury Impart przez cztery dni mogliśmy oglądać świetnych komediantów z całej Polski. Sześćdziesięciu wykonawców zaprezentowało dwanaście niepowtarzalnych spektakli – taka natura gatunku. Zespoły w składach, w jakich jeszcze nigdy nie występowały, stworzył Tomasz Marcinko, jeden z organizatorów festiwalu. „Stawiamy na integrację ogólnopolskiej społeczności i liczymy na pewnego rodzaju twórczy ferment, który spowoduje takie zestawienie artystów ze sobą. Chcemy też budować mosty między impro a teatrem klasycznym, stąd zaproszenia dla aktorek i aktorów Capitolu czy Wrocławskiego Teatru Lalek” – powiedział Piotr Zdebski, trener z Akademii Improwizacji.

Zajmując miejsce na widowni, od razu poczułem miłą atmosferę. Większość publiczności to ludzie w sile wieku, wielu młodych. Nastrój doprawiał też dostępny alkohol, bar stał otworem. Obejrzałem program pierwszego i trzeciego dnia. Codziennie odbywały się po trzy godzinne spektakle. Każde przedstawienie było zapowiadane przez prowadzących, którzy również grali w spektaklach. Rozgrzewali emocje na widowni, zachęcając do wspólnej i zawsze innej zabawy poprzedzającej występy. W międzyczasie rozdawali w drodze minikonkursów upominki dla widzów.

Każdy spektakl to inna zabawna historia. Nawet poważne sprawy, tematy tabu, mogą tu śmieszyć. W pierwszym spektaklu „Odra świadomości” przekonuje nas o tym Jacek Iwanicki. To komik z prawdziwego zdarzenia. Działa pewnie i szybko. Wraz z resztą zespołu wcielają się w postaci pacjentów i pracowników rodzinnej kliniki medycznej. Ojciec namawia syna na wykonywanie badań niepotrzebnych pacjentom, ale płatnych, a sam leczy za darmo. W pamięć zapadł mi skecz wykonany przez Krystynę Mioduszewską, która nieustępliwie dociekała swojej choroby. Wykonane przez nią badania nie wykazały niczego złego, jednak ciągle  prosiła o kolejne. Michał Rybiński rozśmieszył próbą karmienia dziecka (granego przez Jacka Iwanickiego) metodą na leci samolocik. W „Tymczasem na śródmieściu” Przemysław Piasecki i Wiktor Walentynowicz pracowali w browarze przy kadziach. Nieustannie mieszając. nie mogli się powstrzymać od spróbowania, Wiktor robił to naparstkiem. Agata Szabłowska nawiązała do grzmotów, które rozległy się nad głowami widzów i aktorów (na szczęście podwórko Impartu było zadaszone).

Czasem po stronie widzów leżała odpowiedzialność za to, o czym będą opowiadać artyści. W „Historia jednego mieszkania”, poznajemy szóstkę znajomych, którzy wprowadzili się do lokum w Browarze Mieszczańskim. O tym, że ktoś ukradł złote klamki i wymienił na zwykłe, zadecydowała publiczność, podobnie jak o tym, gdzie rozgrywa się akcja.

Improwizowane etiudy powstają na scenie, stąd ich niejednolitość i nieprzewidywalność. Miejsce i czas mogą zmieniać się z przypadku. Aktor niejednokrotnie wciela się w kilka ról. Kolejna scenka nie będzie nawiązywać do poprzedniej. Aktorzy, którzy chcą podjąć swoją, klepią grających w plecy, co oznacza zmianę. Teatr improwizowany to nie tylko zabawny dialog, ale także pantomima, taniec, śpiew. Pomysły aktorzy czerpią często z popkultury. Jedynymi wykorzystanymi rekwizytami były czarne krzesła, czasem udające inną rzecz, na przykład stół. Występom towarzyszyła klawiszowa muzyka, Jakub Tarka też improwizował, podkreślał tragizm sytuacji, czy subtelnie pointowały zdania.  

DOLi! to nie tylko przedstawienia, ale również warsztaty z improwizatorami i wydarzenia towarzyszące: Miła Bitwa Freestylowa, mecz piłki nożnej Wrocław vs Reszta Świata, spotkania przy grach planszowych i karaoke.

Wszyscy wykonawcy oglądali występy kolegów, co jest kolejną specyfiką tego festiwalu. Kto nigdy nie spotkał się z tą formą teatru, a lubi luźna atmosferę i gromki humor, zachęcam do uczestnictwa w piątej edycji.


IV Dolnośląski Festiwal Improwizacji Teatralnej „DOLi!”, Wrocław 8-11 września 2022

Źródło:

Materiał własny

Autor:

Adam Zawadzki