Teatry z Belgii, Czech, Danii, Hiszpanii i Polski, a poza konkursem m.in. Węgrów, zobaczy publiczność 29. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, który 21 maja rozpocznie się w Bielsku-Białej – podali organizatorzy z bielskiego teatru lalek Banialuka.
„Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej od ponad 50 lat jest świętem teatru lalek (...) skierowanym do szerokiej publiczności. Prezentuje nowe trendy w sztuce lalkarskiej, promuje nieznanych polskiej publiczności twórców i spektakle będące polskimi prapremierami” – zakomunikowała w poniedziałek Katarzyna Dendys-Kosecka, odpowiedzialna w bielskiej scenie za kontakty z mediami.
Jak podała, do udziału w zmaganiach konkursowych 29. edycji organizatorzy wybrali spektakle teatrów z Belgii, Czech, Danii, Hiszpanii i Polski. Poza konkursem znalazły się spektakle plenerowe Teatru Biuro Podróży oraz Living Picture Visual Theatre z Węgier. Widzowie zobaczą też najnowsze realizacje gospodarzu - Teatru Lalek Banialuka: „Smoki”, „Proces”, „Włosy Mamy”.
„Prezentowane widowiska cechują interesujące rozwiązania formalne oraz tematyka poruszająca zagadnienia współczesne i uniwersalne. Rozmawiamy m.in. o potrzebie przyjaźni, miłości, empatii, przemijaniu i znaczeniu pamięci, istnieniu metafizyki, zmianach cywilizacyjnych, imigracji, przemocy i odrzuceniu z powodu inności. Chcemy nie tylko wzruszać pięknem obrazu, kunsztem animacji, ale także otwieramy przestrzeń do dyskusji o sztuce i człowieku we współczesnym świecie” – zakomunikowała Dendys-Kosecka.
Jak dodała, organizatorzy przygotowują także wydarzenia dodatkowe. Będą to m.in. rozmowy po spektaklach z twórcami, czytanie performatywne oraz blok warsztatowy.
Wydarzenie potrwa do 25 maja.
Festiwal, jedno z najważniejszych wydarzeń światowej sceny lalkarskiej, odbywa się co dwa lata. Pierwsza edycja odbyła się w 1966 r. Impreza nosiła wówczas nazwę „Bielskie Rendez-Vous”. W Bielsku-Białej wystąpiło dotychczas ponad 350 teatrów z około 50 krajów świata, w tym z Japonii, Chin, Hongkongu, Kuby, Togo, Australii, Argentyny, Brazylii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Mongolii, Iranu, Nowej Zelandii, Indii i Wietnamu. 29. edycja miała się pierwotnie odbyć w 2020 r. Plany pokrzyżowała pandemia. Wydarzenie zostało przesunięte na 2022 r.