EN
30.01.2023, 09:21 Wersja do druku

Bielsko-Biała. Teatr Polski zorganizuje przegląd monodramów kobiecych

Najlepsze monodramy kobiece zostaną zaprezentowane w lutym bielskiej publiczności na małej scenie miejscowego Teatru Polskiego. Okazją będzie organizowany po raz pierwszy przegląd „Mała Czarna”.

fot. mat. teatru

>>Pomysł na przegląd monodramów kobiecych „Mała Czarna” powstał w teatrze, w którym od wielu lat ta forma teatralna zajmuje w repertuarze znaczące miejsce. Od „Singielki”, granej już od 11 lat, poprzez „Wandę” o Wandzie Rutkiewicz, „Wyspę Kalinę” o Kalinie Jędrusik, do najnowszego „Milczenia” o Ewie Demarczyk"<< – poinformował PAP impresariat bielskiego teatru.

Na małej scenie aktorki zaprezentują monogramy, których bohaterkami będą kobiety.>>Bohaterki monodramów: ekscentryczną malarkę - Zofię Stryjeńską, wybitną poetkę Zuzannę Ginczankę, biolożkę - Simonę Kossak, wreszcie Dziewczynkę, małą artystkę cyrkową – łączy silna, rozpaczliwa wręcz potrzeba akceptacji, wołanie o miłość, o należne w społeczeństwie miejsce, ale też nieustające badanie własnych granic - tych artystycznych, ale przede wszystkim ludzkich<< – podał impresariat.

Przegląd rozpocznie 17 lutego spektakl „Stryjeńska. Let's dance Zofia” w wykonaniu Doroty Landowskiej. W kolejne wieczory widzowie zobaczą Agnieszkę Przepiórską w sztukach „Simona K. Wołająca na puszczy” i „Ginczanka. Przepis na prostotę życia”, a także Sabinę Drąg w „Mamałydze”. Wydarzenie zwieńczy 21 lutego „Milczenie. O Ewie Demarczyk” z Martą Gzowską-Sawicką na scenie.

Bielski teatr powstał w 1890 r. Do końca II wojny światowej działał jako zawodowa scena niemiecka, a od 1945 r. jako polska.

Źródło:

PAP