EN

16.09.2024, 10:58 Wersja do druku

Bielsko-Biała. Teatr Polski wystawi „Diabły” w reżyserii Mai Kleczewskiej

Bielski Teatr Polski przygotowuje premierę sztuki „Diabły”, opowiadającej historię procesu o czary w XVII-wiecznej Francji. Jak podał impresariat sceny, dla reżyserki Mai Kleczewskiej, stała się ona pretekstem do współczesnej opowieści o fanatyzmie religijnym, nienawiści i ludzkiej tragedii.

fot. Rafał Guz/PAP

Premierę zaplanowano na 5 października. Będzie pierwszą w nowym sezonie bielskiego teatru dramatycznego.

„+Diabły+ realizowane na naszej scenie - których scenariusz napisał Grzegorz Niziołek, bazują na prawdziwej historii. W latach 30. XVII wieku we francuskim miasteczku Loudun miał miejsce najgłośniejszy w Europie proces o czary, będący efektem zagadkowych, rzekomych opętań zakonnic w klasztorze Urszulanek i uwikłania w tę sprawę, ostatecznie spalonego na stosie po procesie inkwizycyjnym, proboszcza miejscowej parafii – Urbaina Grandiera” – przekazał impresariat.

Historia z Loudun inspirowała wielu artystów. Aldous Huxley napisał powieść „Diabły z Loudun", a Ken Russel zrealizował film „Diabły”. Pierwszą opera Krzysztofa Pendereckiego były „Diabły z Loudun”. Jarosław Iwaszkiewicz napisał opowiadanie „Matka Joanna od Aniołów”, które zekranizował Jerzy Kawalerowicz.

"Maja Kleczewska należy do ścisłej czołówki najbardziej wszechstronnych twórczyń na polskiej scenie teatralnej. (…) XVII-wieczna historia stała się dla niej pretekstem do współczesnej opowieści o fanatyzmie religijnym, masowej histerii, nienawiści, walce politycznej i tragedii ludzkiej” – podał impresariat.

Spektakl – z uwagi na wulgarny język i drastyczne sceny - przeznaczony został dla osób powyżej 18. roku życia.

Na scenie widzowie zobaczą: Orianę Soikę, Martę Gzowską-Sawicką, Wiktorię Węgrzyn-Lichosyt, Marię Suprun, Jagodę Krzywicką, Barbarę Guzińską, Flaunnette Mafa, Sławomira Miskę, Rafała Sawickiego, Piotra Gajosa, Adama Myrczka, Tomasza Lorka, Michała Czadernę, Grzegorza Margasa i Mateusza Wojtasińskiego.

Bielski teatr powstał w 1890 roku. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej". Do końca II wojny światowej działał jako zawodowa scena niemiecka, a od 1945 roku. jako polska. (PAP)

Źródło:

PAP