EN

20.01.2024, 16:25 Wersja do druku

Bielsko-Biała. Teatr lalek Banialuka będzie miał nową siedzibę

Bielski teatr lalek Banialuka będzie miał nową siedzibę. Samorząd i miejscowy oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosili konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną. Magistrat podał, że gmach powstanie na obrzeżach centrum. Otwarcie ma nastąpić w 2029 roku.

Emilia Klejmont z wydziału prasowego bielskiego urzędu miejskiego zakomunikowała, że termin składania prac upływa 29 kwietnia. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 27 maja.

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski już w ubiegłym roku w rozmowie z PAP wskazywał, że Banialuka potrzebuje nowej siedziby. Scena obecnie zajmuje budynek w ścisłym centrum miasta. Został on wzniesiony w 1934 roku i do czasu niemieckiej okupacji mieścił się w nim żydowski dom kultury im. Chaima Nachmanna Bialika. „Żywotność techniczna budynku dobiega końca. Remont kosztowałby niewiele mniej niż budowa nowego obiektu, który zaprojektowany zostałby całkowicie na dzisiejsze czasy” – mówił.

Architekci, którzy staną do konkursu, będą mieli za zadanie opracować koncepcję architektoniczno-urbanistyczną. W nowym budynku, oprócz teatru, ma się mieścić oddział miejskiej biblioteki ze zbiorami dla dzieci i młodzieży, a także garaż podziemny na około 100 samochodów.

Siedziba teatru powstanie na obrzeżach centrum, po wschodniej stronie rzeki Białej, w pobliżu stacji kolejowej Bielsko-Biała Lipnik. Obecnie teren ten pełni głównie funkcję targową. Ona ma zostać zachowana.

W nowym gmachu Banialuka ma zająć powierzchnię użytkową wynoszącą około 5,5 tys. m kw., a biblioteka około 3,5 tys. m kw.

Klejmont dodała w komunikacie, że zakładany termin otwarcia przypada za pięć lat. „Budowa Banialuki jest wpisana do oferty konkursowej organizacji Europejskiej Stolicy Kultury w Bielsku-Białej w 2029 roku” - zaznaczyła.

Teatr Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych scen lalkowych w Polsce. Współpracowali z nią między innymi Jerzy Nowosielski, Krzysztof Penderecki i Tadeusz Kantor. Banialuka odwiedziła kilkadziesiąt krajów świata. Uczestniczyła w najbardziej prestiżowych festiwalach teatralnych, w tym w Edynburgu, Awinionie, Cividale, Nowym Jorku i Charleville-Mezieres. Teatr jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej, który odbywa się co dwa lata w Bielsku-Białej. 

Źródło:

PAP